İSTANBUL (CİHAN)- Tarsim Genel Müdürü Bülent Bora, devlet destekli tarım sigortalarının ilk 6 aylık üretim verilerini olumlu buldu. Bora, “Alanda güçlü büyüme devam ediyor, sistem artık çiftçilerce benimsendi.” dedi. Bora, ilk 6 ayda geçen senenin aynı dönemine göre sigortalanan varlıklarda yüzde 33 artış görüldüğünü de ifade etti.

Bu dönemde poliçe adedinin 700 bini bulduğunu aktaran Bora, sigortalanmış toplam açık alanın 11 milyon dekarı, sigortalanmış toplam varlık bedelinin ise 7 milyar TL’yi bulduğunu dile getirdi. 2012’de büyükbaş hayvan hayat ve sera sigortalarında ciddi bir artış olduğunu bildirdi.

Tarsim Genel Müdürü, 2011 ortasında teminat kapsamına alınan küçükbaş hayvan hayat sigortasında üretim verilerinin tatminkâr bulurken; şunları kaydetti:

“Veriler ışığında sigortalanmış seraların adedi, geçen seneye oranla yüzde 415 oranında artış elde etti. 2011’den itibaren sera sigortasında poliçe oranını artırmak adına risk inceleme ve hasar belirleme zamanlarını kısaltmaya yönelik çalışmalar yaptık. Ayrıca sene başından itibaren, sera üreticilerine, teminatları paket olarak sunmak yerine, ayrıştırarak, ihtiyaç ve talep çerçevesinde sunmaya başladık.”

Küçükbaş hayvan hayat sigortasında görülen olumlu gelişmelerin, kendilerini şaşırtmadığını vurgulayan Bülent Bora, şöyle devam etti:

“Küçükbaş hayvan hayat sigortası, bu alanda faaliyetlerini yürüten üreticilerimiz için önemli ve gerekli bir ihtiyaçtı. Bu sebeple bu branşın teminat kapsamına alınmasıyla birlikte artan ilgi, bizleri şaşırtmadı. 2012 başından itibaren, ilk 6 aylık verileri değerlendirdiğimizde sigortalanan küçükbaş hayvanların sayısının 150 bini geçtiğini ifade edebiliriz.”
CİHAN

Ekleme Tarihi
04.07.2012