Kırıkkale’de hasat dönemi başladı

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
KIRIKKALE (CİHAN)- Kırıkkale çiftçisi, arpa ve buğdayını tarladan kaldırmaya başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ekrem Şener, ilde 2012 yılı hasat döneminde dane kayıp oranının yüzde 3 olarak belirlendiğini söyledi.

İl Müdür Vekili Ekrem Şener, biçerdöverlerle yapılan hasatta dane kaybının daha düşük olduğunu açıkladı. Şener, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Halk Eğitim Merkezi müdürlükleri işbirliğiyle 2005 yılından itibaren düzenlenen eğitim programlarında 229 operatöre G sınıfı sürücü belgesi verildiğini belirtti.

Hasat kontrolü için de il merkezi ve ilçelerde görevli 47 personele eğitim verildiğini belirten Şener, 'Biçerdöver sahipleri, biçerdöver operatör belgesi veya G sınıfı sürücü belgesi olmayan sürücülere biçerdöverlerini kullandırmayacaklardır. Kontrollerde belgesiz olduğu tespit edilen veya daha önce herhangi bir nedenle ikaz edilenlerden ise gerek kullanıcı gerekse biçerdöver sahibi hakkında yasal işlem yapılacaktır. Hububat hasat olgunluk devresinden önce hasada girilmeyecektir. İlde 2012 yılı hasat döneminde biçerdöverle hububat hasadında kabul edilebilir dane kayıp oranı yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Bu oranın üstünde dane kaybına neden olanlar hakkında işlem yapılacaktır.” dedi.

Hububat hasadına giren biçerdöverlerin, hasat sezonu boyunca Kırıkkale Valiliği tarafından yetki belgesi verilmiş görevlilerce sürekli kontrol edileceğini ifade eden Şener, şöyle devam etti: 'Belgeli operatörler, belirtilen hedefin üzerinde dane kaybına neden olmamaları için biçerdöverlerini, hasat edecekleri her tarla için ekinin durumuna göre yeniden ayarlayacaklardır. Kar amacıyla biçerdöverlerin ilerleme ve dolap dönme hızının artırılmasına izin verilmeyecek. Sabah, çiğ kalkmadan ve yağmurdan sonra ürün nemini kaybetmeden hasat yapılmayacaktır. Yatık ürünlerde sap kaldırıcı kullanılacaktır. Operatörler hasat sonrası anız yakılmasına neden olmamak için mümkün olduğunca alttan biçim yapacaklardır. Dane kayıp oranı yüzde 3 ' ün üstünde bulunan biçerdöverler 4 mesai saati, yüzde 4 ve üstünde bulunanlar 6 mesai saati, yüzde 5 ' den fazla bulunanlar 3 gün hasattan men edileceklerdir.'

CİHAN

Ekleme Tarihi
03.07.2012
Ekleyen Kişi