Konya ' da Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, hububatın gelişim döneminde yağışların beklenilenden az olması nedeniyle bu yıl Türkiye genelinde geçen yıla oranla 5 milyon tona yakın rekolte düşüşü beklediklerini söyledi.

Konya Ovasında hasadın başladığını belirterek hububatla ilgili değerlendirme yapan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Türkiye geneli ve Konya ' da, yağışların özellikle aralık, ocak ve şubat aylarında mevsim normallerin üzerinde seyrettiğini söyledi. Bu, Konya ve çevre illerde etkili oldu. Son 30-40 yılın en etkili kış mevsimi yaşandı. Bunun için hububat tarımı açısından çok iyi bir yıl geçeceği tahmin edildi' dedi.

NİSAN YAĞMURLARI GELMEDİ

Yağan karların erimesiyle birlikte, nisan ayına kadar bölgede yağış sıkıntısı çekilmediğini hatırlatan Ataiyibiner, ancak hububatın gelişimi için önemli olanın nisan ve mayıs aylarındaki yağışlar olduğunu söyledi. Ataiyibiner, 'Nisan ayında yağış olmadı, mayıs ayınında sonlarına doğru yağış oldu. Fakat bu yetersizdi. Çünkü normalde hububatın gelişim sürecinde aylık metrekareye 50 ya da 70 metreküp yağış düşmesi lazım. Bu yıl bu gerçekleşmedi. Beklenilenin altında yağış oldu. Yağışın az düşmesi nedeniyle hububatın kök ve sap yapısı gelişmedi, başaklar büyümedi' diye konuştu.

REKOLTEDE KAYIP

İstenilen yağışların alınmaması sonucu hububatta rekoltenin düşeceğini ifade eden Ataiyibiner şunları söyledi:

'Rekolte açısından bakıldığı zaman, Konya ' nın hemen hemen bütün ilçelerinde geçen yıla nazaran yüzde 30 civarında bir ürün kaybı olması bekleniyor. Şu ana kadar dekardan 200 ila 300 kilogram arasında bir verim alınıyor. Geçen yıl Konya ve bölgesinde hububatta rekolte 3 milyon ton buğday ve 1 milyon tonda arpa olmak üzere 4 milyon ton civarındaydı. Bu yıl toplam rekoltenin 3 milyon tonun aşağısında olması bekleniyor. 1 milyon ton civarında rekolte kaybı olacak. Ama geçen yıla göre ürün rekoltesi düşük olmasına rağmen geçmiş yıllar ortalamasının çok altında değil. Çünkü 2011 yılında son 30 yılın rekoltesi elde edilmişti.'

17 MİLYON TON BEKLENİYOR

Türkiye genelindeki hububat rekoltesine bakıldığında ise yaklaşık 17 milyon ton beklediklerini ifade eden Ataiyibiner, 'Şu an da Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde hasat tamamlandı. Bundan sonra Konya ve Doğu Anadolu ' nun yüksek bölgelerinde devam edecek. Ağustos ayının sonunda hasat bitirilmiş olacak. Ama istenilen yağışın zamanında düşmemesi sonucu Türkiye genelinde de yüzde 30 civarında rekolte düşüşü bekleniyor. Geçen yıl 22 milyon ton rekolte elde edilmişti. Bu yıl da 16-17 milyon ton arasında rekolte bekleniyor' dedi.