Yardım edermisiniz

Herkeze merhaba
Ben lise 4 örencisiyim.Bu sene vetenirer hekimliği tercih etmiyi planlıyorum , abimde işletme okuyor.Bizim aile hayvancılıktan pek anlamaz ama biz abimle hayvancılık yapmak istiyoruz.Bizim elimizde ortalama 250 bin tlye yakın para var.(babamın desteyiyle)
Şimdi biz bu parayla ortalama 40 hayvan alsak tanesi 4 bin tlden 160 bin tl geri kalan 90 bin tlyede ahır falan kursak sizce ne kadar kazanırız?Ben vetenirer olucagım içinde vetenirer masrafımız olmıyacak.
batma şanşımız varmıdır?Yem cok pahalandı diyolarda şimdiden teşekkürler.(inşallah konuyu dogru yere açmışımdır)

Ynt: Yardım edermisiniz

Aramıza Hoşgeldin Kardeşim... Bende Lise ' yi Bitirdim Bu Sene...
Düşüncelerin Gayet Güzel....
Bu Konuda Bölüm Moderatörü 'hacimmet' Nickli Hacı Mehmet Abiye Danışabilirsin...
Araştırma Ve Bilgi Edinme İle Neler Yapılmaz ki :)

Yorumlarınız için teşekkürler.
Şuan hayvancılık anlamadığımın için okulumu okurkende yakınlardaki çiftliklerde çalışıp işi örenmeyide planlıyorum.
Tek korkum babamın sermayesini batırmak:(
Zaten hayvanları cok sevdiğim için hiç bir şekilde işten bıkacagıma inanmıyorum.
Sizce sermaya yeterlimidir?
Üstüne kredi çekmem gerekebilirmi?(krediyede pek sıcak bakmıyorum)
Şimdiden teşekkürler.

Okulunu bitir ve diplomanı al mesleyin olsun elinde hayvancılık çok karlı deyil şu günlerde benim çalıştığım veteriner arkadaşım bir kara çanta ile geldi okuldan bir kaçyılda sıtaj gördü tecrübeli veteriner yanında şuan deniz manzaralı üç kat villası arabası herşeyi var bir ara 15- 20 süt ineyi yaptı oda şun yapmıyo bankalara bulaşmanıda tavsiye etmem çok çalışırsan herşeyin olur.

Bence önce diplomanı al, hayvan beslemek için ya çok iyi bir bakıcı bulman yada kendin bu işten anlaman lazım. Bu şekilde işten anlamadan girerseniz, babanızın parası için buzdolabına suyu şimdiden koyun.

köylü link=topic=57174.msg613658#msg613658 date=1341923128' Alıntı:
veterinel ol.işletmeci okuyan da okumayan da oluyor.
ve hayvancılıga devam...
Arkadaşım daha önce başka bir konuda hesap kitap işini yapmıştık hevesini kaçırmasın ama o konuyu bulursan faydalı öneri ve bilgiler alabilirsin .

Guzel kardesim bende ege zootekni mezunuyum...sana tavsiyem

Ilk once okulu bitir, ondan sonra buyukbas hayvan kliniginde muhakkak 6 ay olmadi 1 sene calis pratik cok onemli en basitinden bir boynuz koreltmenin bile ince detaylari olacagini goreceksin...

ondan sonra herhangi bir yem firmasinda 6 ay calis bu dedigim islere cok kolay gireceksin ...edinecegin tecrubeler 40 yil dusunsen aklina gelmez bana inan

ondan sonra sen zaten sermaye kismini halletmissin...ahir,arazi,ekipman daha fazla para tutacak...dedigin hayvan sayisi baslangic icin bence fazla 15 gebe duve 10 tane gebe inek bence baslangic icin iyi..

seversen calisirsin cok hizli buyuyeceksin goreceksin...

alakazem_43 link=topic=57174.msg614091#msg614091 date=1342118759' Alıntı:
hayvancılık yapan birisi muhakkak ekip biçmeli bunu bılırım bunu söyler,m..

Bu konu için nokta koyulmuştur. Altına imzamı atarım. Arkadaşım birkere yerin yurdun tarlan ve tecrüben olacak, bunlar yoksada, kendi paran olmalı, kredi çekmeden işe başlamalısın, eğerki hem tarlan yok yem üretemiceksin, hem tecrüben yoksa, bu iş intihar demektir, yem fiyatları malum, saman balyası bile 7,5 liralarda hesap ortada

Benim sana tavsiyem güzel kardeşim, okulu bitir, bir yabancı dil eğitimi alıp yurt dışı eğitim ve seminerlere katıl kendini geliştir, ordaki hayvancılık nasıl yapılıyo,r nasıl işletiliyor öğren, sonra gel memlekete biraz mesleğini yap tecrübe edin, kendine 6,7 yıllık bir rota çiz ve o doğrultuda ilerle sonra bu işi düşünürsün. hayvancılık çok güzel bir iş ve hayat devam ettikçe bu iş olacak ve para kazandıracaktır, doğru zaman ve imkanlar olduğu taktirde batma şansın bence çok çok azdır, basamakları adım adım çık ;)