Buğday Ekme yöntemi

Arkadaşlar bu sene buğday ' da farkıl bir şekilde ekmeyi deniyeceğim sizlerin görüşlerini alıyım dedim
Mibzer ekermak sıra arası 14cm bu ara bize çok fazla tarlaya baktığımda çok seyrek duruyor ne olsa kıraça ekiyoruz ve maksimum verim dönümde 300 kğ ve bi dönüme 22kg buğday ekeriz tarlaya baktığımda hesaplamalarıma göre biz tarlanın %30 luk bir alanın boş bırakıyoruz bu alanıda değerlendirmek için mibzerin ayarını 13kg düşürüp tarlayı iki kere ekecem bir yatay şekilde bir dikey şekilde size nasıl olur veya uygulayan varmı bu kanıyada küçük tarlalarımızı ektiğimizde vardım çünkü iki kere ekilen tarla verim daha yüksek oluyor.

Ynt: Buğday Ekme yöntemi

Bende ektım bır sene ama fark yok hatta azalma olabılır ılk ektıgın tohum yatagını bozuyorsun fazla tohum zahıyatı oluyor. halen eken dayım var oda vazgecmedı ama aynı anda ekım yaptık benım ekınler acık ara farklı onunkınden kendısıde kabul ettı :) onun yerıne 12.5 sıra aralı mıbzer alabılırsın özduman sanırım oyle arastırırsanız kurt ve ırtem de oyle. bosa emek ve mazot masrafı.

Öneri güzel ama.Dekara düşen tohum miktarı aynı kalmak ve üzerine merdaneyi güzel çekmek şartıyla.Aslında dekara düşen buğday doğruysa başka bir yönteme de gerek yok.Sadece dekara ne kadar tohum atmalı? çok mu kardeşleme yapıyor.Yoksa kardeşleme yapması azmı bunları doğru öğrenip dekara atılacak tohumu iyi hesap etmeli.Birde sertifikalı tohum kullanılmalı.Gübre olarakta ekin süper gübresi kullanılmalı.En az 35kğ/da.

maygun10 link=topic=57184.msg613795#msg613795 date=1341992166' Alıntı:
Öneri güzel ama.Dekara düşen tohum miktarı aynı kalmak ve üzerine merdaneyi güzel çekmek şartıyla.Aslında dekara düşen buğday doğruysa başka bir yönteme de gerek yok.Sadece dekara ne kadar tohum atmalı? çok mu kardeşleme yapıyor.Yoksa kardeşleme yapması azmı bunları doğru öğrenip dekara atılacak tohumu iyi hesap etmeli.Birde sertifikalı tohum kullanılmalı.Gübre olarakta ekin süper gübresi kullanılmalı.En az 35kğ/da.
Ben merdaneyi ektikten sonra çektim ama , çektiğim yer biraz daha seyrek çıktı, kar çok yattığı için olabilirmi? normalde merdane çekilen yerin ekini daha iyi olması lazımdı.

Zaten o kalan aralar kök rahat hareket etsin dıyedır. Toprak kaldırmaz tohum yatağı bozulur. Bizim burda buğday denendı boy kısa kaldı. Ama ilk baharda arpa ektıler o şekilde arpa iyi sonuç verdi malum arpa fazla kök yapmıyor.

R.çiftçi link=topic=57184.msg613884#msg613884 date=1342021773' Alıntı:
Ben merdaneyi ektikten sonra çektim ama , çektiğim yer biraz daha seyrek çıktı, kar çok yattığı için olabilirmi? normalde merdane çekilen yerin ekini daha iyi olması lazımdı.
Tarlaya tohum ektıkten sonra bahara kadar gırmemek gerekır senın cektıgın merdane togumların yatagını bozdu oda seyrek cıkmasına neden oldu. Bır neden de tohum sonra bahardan yesermedıgı ıcın karda curumustur buda bıraz seyreklıge neden olacak merdaneyı baharda cekmek en uygun olanı.