BURSA (İHA) - Köftesi, mobilyası, kaplıcaları ve ayçekirdeğinin yanı sıra patatesi ile de meşhur olan İnegöl ' de patates sökümü başladı. Kilosu ortalama 35 kuruştan hasat dönemini açan patates üreticileri, fiyatların artmasını dört gözle bekliyor. Bir patates tarlasını gezen İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, paniğe gerek olmadığını belirterek, fiyatların artacağını ileri sürdü.

Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, dün Yenice köprülü kavşağı mevkiinde bulunan patates tarlasına giderek incelemelerde bulundu. Çelik, '2012 yılının patates hasadına başladık. Bu yıl verim açısında iyi geçiyor. Patates üretiminde bu yıl dönümden 4 ton civarında verim alıyoruz. Rekolte açısından hiçbir sıkıntımız yok, ancak fiyatlar vasat, yani ne iyi ne de kötü. Bu yıl yaklaşık 8 bin dönümden beklenen rekolte yine yaklaşık olarak 40 bin tondur. Çiftçinin bu yıl beklentisi kilogramının 60 kuruş civarında satılmasıydı. Ancak şu anda bu fiyatlarda satış yok' dedi.

Çiftçinin malı elinde kalmasın diye bir an önce elinden çıkarmaya baktığını ifade eden Çelik, 'Bu yanlış bir şey. Malınızı gerekirse bekletin, daha bizim bir aya yakın süremiz var. Hiç acele ve panik yapmayın. Geçen yıl patates 60 kuruş civarında başladı ve 35 kuruş civarında sezonu kapattı. Bu yıl da 45 kuruş civarında başladı. Önemli olan çiftçinin panik yapmamasıdır. Ödemiş sökümleri az da olsa bizimle çakıştı. Ramazan ayında da Afyon söküme başlayacak. Fiyatın düşük olması, fazla rekolteden kaynaklanıyor' diye konuştu.

Çiftçilere tohum alımı konusunda tüccarlara mahkum kalmamalarını tavsiye eden Çelik, 'Kışın müstahsil tüccardan tohum alıyor. Bu yüzden tüccara bağımlı kalıyorlar. Tohum pahalı oluyor. Kar düşüyor. Tohumlarını kendi imkanları ile alsalar tüccara mahkum olmazlar. Kendi imkanları ile ekemiyorsa çiftçimiz patates ekmesin. Geçen yıla göre bu yıl patates ekimi fazla' ifadelerini kullandı.

Ekipman desteklemelerinin çıktığını bildiren Çelik, 'Yüzde 50 hibeli destekli ekipman desteklemeleri için çiftçilerimiz müracaat edebilirler. Temmuz ayının sonuna kadar çiftçilerimiz İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurabilir' dedi.

Konuşmasının ardından Çelik, patates toplama işi yapan tarım işçilerine beraberinde getirdiği soğuk gazozları ikram etti.

Ekleme Tarihi
11.07.2012