BÖLGEMİZDE AYÇİÇEKLERİNDE ORANBAŞ OTU GÖRÜLDÜ (CANAVAR,VEREM OTU)

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar bölgemizde yaklaşık 5-6 yıldır yağlık ayçiçeği tarımı yapılıyor daha öncesinde oranbaşa hiç raslamamıştım bu gün ilçede söylüyorlardı bazı köylerde oranbaş görülmüş diye bu gün komşumun tarlasını inceledik aynı şekilde ayçiçeğinde oranbaş asalağı var hızlı bir şekildede yayılıyor,bu otun gelme sebebi bence genelde dayanıksız çeşitler ekiyoruz bölge genelindede yaklaşık%50 lik bir kesim çok bilinçsiz ayçiçeği tarımı yapıyor münavemesiz 3-4 yıl üst üste ayçiçeği ekenler var.Arkadaşlar Konya bölgesi bu yıl yeni ayçiçeği tarımına başladı galiba bizim bölgemizden ders çıkarsınlar mutlaka dayanıklı çeşitler eksinler ve münaveme uygulasınlar genelde mısır ve anıza ayçiçeği ekmek sağlıklı oluyor pancar yerine ayçiçeği ekmeyin zayıf ve hastalıklı oluyor.
Bu gün arkadaşın tarlasından çektiğim fotoğraflar konukçu asalak oranbaş ayçiçeğinin köküne yapışıp yaşamını sürdürüyor.
11012008.jpg

11012008003.jpg

11012008002.jpg

Ynt: BÖLGEMİZDE AYÇİÇEKLERİNDE ORANBAŞ OTU GÖRÜLDÜ (CANAVAR,VEREM OTU)

adaş 95 li yıllarda bizde ekerdik citlemelik olan cekirdekten.o zamanlar dedem rahmetli ekmeden önce tohumu biraz ıslatıp şimdilerde bugday tohumuna atığımız zehir varya [biz kurt ilacı deriz]onunla tohumu ilaçlardı.faydası olurdu bu canavar otu cok az yok dencek kadar az olurdu.bi dene ekim yaparken.

tümosan 8095 link=topic=57215.msg614095#msg614095 date=1342119714' Alıntı:
adaş 95 li yıllarda bizde ekerdik citlemelik olan cekirdekten.o zamanlar dedem rahmetli ekmeden önce tohumu biraz ıslatıp şimdilerde bugday tohumuna atığımız zehir varya [biz kurt ilacı deriz]onunla tohumu ilaçlardı.faydası olurdu bu canavar otu cok az yok dencek kadar az olurdu.bi dene ekim yaparken.
Abi bizim tarlalarımızda oranbaş yok biz münaveme uyguluyoruz ama ektiğimiz çeşit dayanıksız çeşidi değiştiririz gelecek yıl.

.bende ilk defa görüyorum hacı sayende ..ben çekirdeği ekmeden önce boş tarlaya yabancı ot ilacı atıyorum ,faydalı oluyor acaba canavar otuna faydası olurmu ..reçetesini okumak lazım

Yayıldığı için mecburen oranbaja ve mildiyöye karşı toleranslı çeşitleri ekmenizde fayda var. İlaçlı ayçiçek ekip üzerine ot ilacıda atabilirsiniz. Bizim bölgelerde artık ilaçlı ekiliyor...

basf firmasının bu ot icin özel ürettgi bi ilac var firma bana bahsetmişidi netten ismini bulabilirsem seneye atalım beraber

Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler konuyu genel bir önlem alalım diye açtım tavsiyeler içinde çok teşekkürler bunun ilacı yok diyorlardı burada,bizim tarlalarımızda yok amaönlem almak lazım.

hacimmet link=topic=57215.msg614173#msg614173 date=1342149859' Alıntı:
Arkadaşlar yorumlar için teşekkürler konuyu genel bir önlem alalım diye açtım tavsiyeler içinde çok teşekkürler bunun ilacı yok diyorlardı burada,bizim tarlalarımızda yok amaönlem almak lazım.
ilerde olacak sanrım bizdede olmaya başlar önlemini almak gerekir

h mehmet kardeş forumdan başarılı çalışmalarını görüyorum 450 500 kg dekardan ayçiçeği aldığını sıra araların45 değilde 70cm vesıraüzeri 25 30 cm aralığında ekersen aynı verimi alırsın tabiki aynı bakımı yaparak böylece hastalılar daha uzun yıllar tarlanda gözükmez verimlerde daha uzun yıllar istikrarlı devam eder

necmettin sevik link=topic=57215.msg614200#msg614200 date=1342165591' Alıntı:
h mehmet kardeş forumdan başarılı çalışmalarını görüyorum 450 500 kg dekardan ayçiçeği aldığını sıra araların45 değilde 70cm vesıraüzeri 25 30 cm aralığında ekersen aynı verimi alırsın tabiki aynı bakımı yaparak böylece hastalılar daha uzun yıllar tarlanda gözükmez verimlerde daha uzun yıllar istikrarlı devam eder
bu konuda benim kafamda karıştı en güzeli hangisi şimdi 70 mi 45 mi ben ilk ekecegim bölgemde 45 de var 70 de yanlız 45 cm ekersen yatma riski cokmuş dediler

Hacı Mehmet Abi Sen Hangi Çeşit Ekiyorsun?
Bizim Burada Hep Anıza Ekilir Çekirdek,Fasulye.... Baharlık Bitkinin Arkasına Baharlık Bitki Ekmeyiz Ki...

SEYİT link=topic=57215.msg614207#msg614207 date=1342166466' Alıntı:
bu konuda benim kafamda karıştı en güzeli hangisi şimdi 70 mi 45 mi ben ilk ekecegim bölgemde 45 de var 70 de yanlız 45 cm ekersen yatma riski cokmuş dediler
Suyu Kesildikten Sonra Mı Yatıyormuş Seyit Abi?

omerfarukkoc link=topic=57215.msg614208#msg614208 date=1342166580' Alıntı:
Hacı Mehmet Abi Sen Hangi Çeşit Ekiyorsun?
Bizim Burada Hep Anıza Ekilir Çekirdek,Fasulye.... Baharlık Bitkinin Arkasına Baharlık Bitki Ekmeyiz Ki...
Suyu Kesildikten Sonra Mı Yatıyormuş Seyit Abi?
sık ekimlerde sapı ince olurmuş kafa kısmıda buyuk sulu şartlarda yatma olurmuş 70 cm ekimlerde sapı kalın olurmuş sanırım suyu kesildikden sonra