Buğday Konusunda Yardıma İhtiyacım var... (tmc tarım)

buğday hasatımızı bugün bitirdik.hava şartları soğuk gitmesi falan epey seyreklemiş 400 kg ımı geçemedik dönümde.epey düşük bi oran seyrek ti buğday malesef.Ama tohumluk burgos marka buğday ayırdım.gelelim asıl soruya. . .

Seneye 40 dönüm buğday var ekmeklik buğday ekmeyi düşünüyorum.su verilecek.hangi çeşit ekmeklik buğday ektiniz ve verim olarak nasıl dı ?
su verdiniz mi.
dönüme kaç kg attınız tohum.

Hangi çeşit tohum ekebilirim.burda bi tanıdığımız esperia ekelim dedi.daha kesin belli değil.SİZ NE ÖNERİRSİNİZ ??

Ynt: Buğday Konusunda Yardıma İhtiyacım var... (tmc tarım)

Quality Ve Esperia Öneririm ;)

Kendim Ekmedim Ama Çevremde Eken Kişiler Kendi Ağızlarından Anlatıyolar, Geçen Sene Dönümden 2 Tona Yakın Aldım Diye(2 Su İle)...
2500m2 de 2 Ton=1000 m2 de 800 Kg ' a Tekabül Eder ;)
Bu Arada Bu Anlatılan Buğday, Quality...

Ama Bu Seneki Quality Verimleri İyi Değil, Don Olayları Ve Kum Fırtınası Yüzünden...

Karasal soguk ikliminiz varsa iç Anadolu gibi soğuğa dayanıklı olan bezosta halk dilinde Rus dedikleri buğdayı bı araştır. Suyu görünce çıldırır soğuk iklime de en dayanıklı ekmeklik, sulu tarıma uygun bugdaylardandır. Bı araştır derim.

rus bugdayını bırakalı 20 yıl olmuştur neyini araştırcaksınız anlamadım ne cekicligi varda espiryanun odeskanın toros 99 bugun 7100 liray toros 99 satıldı fiyatını bulamıyor verim yok -45 dereceye dayanan ondan daha dayanıklı kaliteli bugdaylar var ben odeska dan cok memnunum -45 derece bu yıl nasip olursa kılcıksız rus bugdayının 2012 versiyonu nota isimli rus menşeli bugdayı deniycem sulu yaprak analizine göre gübrelemede 1050 kilo verim söz konusu yaprak analizi cok kolay analizde nokta atışıdır şaşmaz düşük maliyetlerle kaliteli verimler alınıyor yetiştirme ortamlarını ögrenmek gerekir kulakdan duyma işler beni aşar o teknolajiye yetişemem sizin iklim biraz yumuşak espirya olabilir Qutraliy takip ediyor borsada yüksek rakamlar cıkmıyor un sanayisine işlemesimi zor veya proteinimi az bişeyleri eksik bugun borsada satıldıysa degerleri parsını yazayım buraya

Biz her sene Adana 99 ekiyoruz.Genelde 600-700 arası alıyoruz.2 sene önce ne oldu bilmiyorum ama tarlamızın kıraç kısmından dönüme 923 kg aldık.
Biçerci sıkılmıştı gidip gelmekten :)

bizim burada kılçıksız bedosta ve tritikale yi domuzlar aldırmıyor.

sulama varsa altı sıralı arpa düşün.hem buğdaydan 15-20 gün önce biçiliyor.yerine slajlık mısır ekersin.

masrafı desteklemeden çıkar.slaj satarsın.

bura yakın burda sandıklı da ekiz bugdayı ekiyoruz 2-3 yıldır 1000 metre kareden kıraç olmayan tarladan sulamak şartıyla 600-650 kg alınıyor . 6 sıralı arpada öneririm kıraç olmayan tarlada ve sulamada 600-700 alınır

güzel konu tekrar hortlatalım..
şu ekiz buğday hakkında bilgisi olan varmı..
Ayrıca erzurumun soğuklarına dayanıklı yüksek verimli
bir buğday çeşidi önerebilirmisiniz.