ERZURUM (İHA) - Erzurum ' un Şenkaya ilçesinde yapılan il koordinasyon toplantısına katıldıktan sonra ziraat odaları başkanlarıyla birlikte Şenkaya ve Oltu ilçelerinde ekili tarım arazilerinde incelemelerde bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Latif Maskan, yaşanan kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

Erzurum’daki ziraat odası başkanları ile birlikte yöredeki ekili arazilerin durumunu yerinde inceleyen Masgan, “Şu ana kadar yaptığımız incelemelerde, ekili arazilerin ne boyları ne danesi ne de biçilebilir bir durumu olduğunu gördük. Verim alınması söz konusu değil. Kuraklık ürkütücü boyutta” dedi.

Kuraklık boyutunun had safhada olduğunun altını çizen Masgan, tarım il ve ilçe müdürlüklerinin marifetiyle kurulacak komisyonlar aracılığıyla çiftçilerin yaşadığı bu kayıpların tespitinin yapılması yönünde hükümete çağrıda bulundu.

Yöre çiftçisinin yapılacak maddi ve nakdi yardıma acil ihtiyacı olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Latif Maskan, konuyla ilgili girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Oltu Ziraat Odası Başkanı Ümit Çelebi ise bu yıl ekili arazilerin kuraklık nedeniyle büyümediğine ve çiftçilerin verim alma imkanlarının bulunmadığına değinerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bir an önce yöre çiftçisine yardım elini uzatmasını istedi.

Ekleme Tarihi
13.07.2012