BURSA (İHA) - Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, sulu tarım yapılamayan köylerde buğday rekoltesi çiftçiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Yenişehir Karaamca köyünde dönüme 250-300 kilo buğday rekoltesinin olduğunu belirten köylüler, bu yıl çok sıkıntı çekeceklerini söyledi. Karaamca köyünde çiftçilik yapan İbrahim Çelik, uzun yıllardır bu kadar verim düşüklüğü görmediklerini belirterek, “Dönüme 500-600 kilo mahsul alırken bu yıl 250-300 arası verim oldu. Bizim için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Bu yıl havaların son derece kurak gitmesi ve özellikle buğday çiçekte iken hiç yağış olmaması yüzünden rekolte çok düşük. Biz geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Buğdayın sapları da bu yıl çok küçük olduğu için saman verimi de çok düşük. Dışarıdan para ile saman almaktan başka çaremiz yok. Bu ürünle geçinmeyi bırakın, masraflarımızı bile çıkartamayız” dedi.

Devletin buğday fiyatını 665 TL olarak açıkladığını belirten Çelik, “Bu zamana kadar 550 ile 560 TL arasından ancak satabildik. Yağış olmadığı için buğday kalitesi de düşük. Bu yüzden fiyatlar düşük oluyor. Bizim tek kurtuluşumuz Çiçeközü Barajı’nın bir an önce tamamlanması ve sulu tardıma geçebilmemiz. Bu kış çok uzun geçeceğe benziyor” diye konuştu.

Köylerinde sulu tarım yapılmadığı için mecburen buğday, arpa ve ayçiçeği ekimi yaptıklarını dile getiren Çelik, “Buğday ve arpa gibi ay çiçeğinde de verim çok düşük olacak. Ondan da hiç umudumuz yok” dedi.

Biçer döverci Burak Reis de, Karaamca köyünde 2 bin dönüme yakın buğday biçtiklerini belirterek, “Ortalama rekolte dönüm başına 250 ile 300 kilo arasında. Adapazarı’nda bir dönümden 500 ile 600 kilo buğday alınıyor. Ama bu bölgede durum çok kötü” dedi.

Ekleme Tarihi