KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş ' ın Elbistan ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı teknik ekipler, hububat hasadı yapılan belde ve köylerdeki biçerdöverleri mercek altına aldı. Teknik elemanlarca yapı-lan kontrollerde en çok dane kaybı oranlarına dikkat ediliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Yılmaz, hububat hasadı ile birlikte çiftçinin ürününün zayi olmaması için denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi. Yılmaz, biçerdöver denetimlerinin zamanında yapılması ile her yıl yüz binlerce ton tahılın toprağa saçıl-masının önleneceğini belirterek, çiftçilerin de bu konuda daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini vurguladı.

Elbistan ' da hasat mevsiminin başladığını hatırlatan Yılmaz, 'Hasat esnasında meydana gelen dane kayıplarını önlemek ve çiftçile-rimizin mağdur olmamalarını sağlamak için biçerdöver kontrollerini yoğunlaştırarak devam ettireceğiz. Dünyamızda ve bilhassa ülkemizde insan beslenmesinde en büyük temel gıdanın tahıl ve tahıl ürünleri olduğu herkesin malumu. Bu sebeplerden dolayı tahıl ürünlerinde verim kaybına neden olan kayıplardan biri hasat sırasındaki kayıplardır. Bu kayıpları en aza indirerek tam ürünün cebimize para olarak gireceği döneminde tarlaya dökmememiz gerekiyor' dedi.

Yılmaz, 'Bu dönemdeki bu kayıpları önlemek için ürünümüzü zamansız hasat ettirmemeliyiz yani ürünün hasat olgunluğuna gelmiş olması lazım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca açılan biçerdöver sürücü kursuna katılmayan, yani sürücü belgesi olmayan sürücülere kesinlikle hasat yaptırmamalıyız. Biçerdöver operatörleri belgeli olsa dahi bazı sürücüler fazla bir kar amacıyla hasat esnasında biçerdöverleri hızlı kullanmak suretiyle kayıplara neden oluyor. Bunun önlenmesi için ise sürücüler ürün sahipleri tarafından devamlı uyarılarak, ürünün yavaş bir hızla hasat ettirilmesini sağlamalı. Öz olarak sürücülere hızlı hasat yaptırılmamalı. Biçerdöverin tabla yüksekliği, dolap ayarları batör-konterbatör ayarları gibi her tarla için yeniden ayarlanmalı ürün sahipleri ve biçerdöver sürücüleri bu yönde uyarılmalı. İlçe Müdürlüğü olarak bizler hasadın başlamasından bitinceye kadar biçer kontrollerimizi sıkı bir şekilde yapacağız. Biçerdöver sahiplerini ve sürücülerini uyarmaya devam edeceğiz' ifadesini kullandı.

Öte yandan, Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Teknikeri Sebahattin Çolak, Akbayır beldesi yakınlarında hububat hasadı yapan biçerdöverlerde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde dane kaybı oranı, biçerdöverlerin ayar durumu, sap ve saman kaybı ile biçerdöverleri kullanan kişilerin operatör belgelerinin olup olmadığını kontrol ettiklerini belirterek, bu kontrollerle ilgili bilgileri hazırladıkları forma kaydettiklerini dile getirdi. Kontroller sırasında çiftçiler ile de görüştüklerini anlatan Çolak, dane kaybının en aza indirilmesi için gerekli denetim ve kontrolleri hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Ekleme Tarihi
14.07.2012