Çinko kullanımının önemi

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/56855.asp

Geçen hafta il tarım müdürlüğünde görüştüğüm mühendis, çinkonun çok önemli olduğunu anlattı bana. Ve çinko kullanımının bilindiği gibi katı şekliile değil eritilip pulverizatürle ekimden önce tarlaya atılmasını ve ardımdan hemen toprağın karıştırılması gerektiğini söyledi. Bu şekilde uygulama yapan arkadaşım varmı? Çinkoda önereceğiniz bir marka var mı fiyatları nerelerde, dekar başına maliyeti bize ne kadar olur acaba?

Ynt: Çinko kullanımının önemi

valla abi ben her ektiğim ürüne yapraktan uyguluyorum faydasınıda çok gördüm .. litre fiyatı 25 lira falan ithal bi çinko kullanıyorum zinc tip plus diye .. önerebilirim .. hem bugday hem mısır da uyguluyorum .. hatta 3 güne kadar mısırlara uygulıyacam .. çinko + 20+20+20 bide fulvic asit .. çok faydası oluyor ..

nailyetek link=topic=57422.msg616359#msg616359 date=1343083741' Alıntı:
Bizim hububattta kullandığımız gübreler çinkoluydu, boylarına hiç faydası olmadığı kesinde, bakalım biçince tanede faydası olup olmadığını görecez.
çinkolu gübreden daha çok içinde gübre olan çinko kullan abi :D ikisi aynı $ey değil ..

Ali SARAÇ link=topic=57422.msg616362#msg616362 date=1343084048' Alıntı:
çinkolu gübreden daha çok içinde gübre olan çinko kullan abi :D ikisi aynı $ey değil ..
Kuru tarımda pek fazla seçeneğimiz yok gibi, 10 dekar slajlık mısır var, daha ona bir gübreleme tankı ayarlayamadım.:) Öyle bir icatı bizim memlekette bilende yok zaten.

Gübrelerin içeriğindeki %1 lik çinko oranı bitkinin ihtiyacını karşılamıyor. Ve çinkolu gübre daha bi donuk taşlaşmış oluyor eğer eski gübre ise atarken işi zorlaştırıyor. Ancak faydası kısıtlıda olsa mutlaka olacaktır.

ydincbayram link=topic=57422.msg616366#msg616366 date=1343084306' Alıntı:
Gübrelerin içeriğindeki %1 lik çinko oranı bitkinin ihtiyacını karşılamıyor. Ve çinkolu gübre daha bi donuk taşlaşmış oluyor eğer eski gübre ise atarken işi zorlaştırıyor. Ancak faydası kısıtlıda olsa mutlaka olacaktır.
i$te o çinko yetersiz geliyor dediğin gibi abi .. özellikle ayrı çinko kullanmakta fayda var .. bide kullandıgımız çinko kaliteli olsun .. genelde ilaç kokulu renkli su satıyorlar humik asit çinko diyerekten ..