Arazi toplulatırması ne halde?

Ynt: Arazi toplulatırması ne halde?

SEYİT link=topic=57459.msg616819#msg616819 date=1343230349' Alıntı:
bizim bölgenin bi kısmı oldu büyük bi bölümünü beklyoruz tapu alım satım hipotek vs hepsi durdu bekliyoruz şimdilik hemen olmuyor biraz zaman gerekir
Türkiye geneline ne zaman yayılcak acaba?Bi fikrin var mı?Uygulamadan memnun kaldınız mı?Arazi paylaşımı konusunda husumetler çıkmamıştır umarım...

seredes link=topic=57459.msg616823#msg616823 date=1343231825' Alıntı:
Türkiye geneline ne zaman yayılcak acaba?Bi fikrin var mı?Uygulamadan memnun kaldınız mı?Arazi paylaşımı konusunda husumetler çıkmamıştır umarım...
mutlaka bişyler eksik olur genlelleme olarak iyi bişey yolun oluyor sındaklı yerler düzeliyor faydası oluyor bizim en büyük sorunumuz komşu bakımsın otlu toprakların bize kayması oldu sulu tarımda ben sıralı nöbetleşe ekim yaparım komşum devamlı baharlık ürün ekerdi onun yorgun otlu topragı bana kaydı

SEYİT link=topic=57459.msg616826#msg616826 date=1343232219' Alıntı:
mutlaka bişyler eksik olur genlelleme olarak iyi bişey yolun oluyor sındaklı yerler düzeliyor faydası oluyor bizim en büyük sorunumuz komşu bakımsın otlu toprakların bize kayması oldu sulu tarımda ben sıralı nöbetleşe ekim yaparım komşum devamlı baharlık ürün ekerdi onun yorgun otlu topragı bana kaydı
Ülke geneline ne zaman yayılcak acaba?

tavaslı_okan link=topic=57459.msg616844#msg616844 date=1343236531' Alıntı:
bizim buralarda uygulanıyor şuan ovamızda sulama kanalları vede tarla başlarına borular çekilmeye başladı ova şantiye alanı gibi...
Arazinizin hepsini tek parça mı yaptılar yoksa büyük arazinizin etrafındaki küçük tarlaları size mi kattılar.

ilk başta köye bi harita mühendisi ve teknikerler yollayıp tarlaları olanlardan tarlam burda kalsın yada şu kadar parça olsun falan diye dilekçe topluyorlar....sonra ovayı yollar açıp bölmeye başlıyorlar kanal yerleri belli oluyor tarlaları belirliyorlar...

bu konu ile ilgili bir çok yerde yazdım ama tekrarında fayda var

Arazi toplalaşıtıma parçalı olan arazilerinin bir araya getirilerek ölçek ekonomisinden maksimum verimi elde etmek amacıyla yapılır
soru 1 :ne zaman yapılır ?
ne zaman yapılacağı konusunda hızla yapılamkala beraber ihtiyacın olduğu yerde başlanılmakla beraber ilk kadastronun yapıldığı konya çumrada ilk toplulaştırma çalışmalarıda devam etmektedir
soru 2: nasıl yapılır?
tüm araziler sınıflara ayrılır örneği rasgele 3 mevkiii belirleyelim Karaören ,Bucak ve Karadağ örneğin bucak çok verimli iken Karaören orta Karadağda kötü olsun bucakta 50 dekar arazi düşen aynı dekar toprağa sahip vatandaşa diğerlerinde orana göre 70 ve 90 dekar civarında arazi düşer hesaplamalar gayri ihtiyadidir vatandaşın toplam arazisinden sulama kanalı ve yollar için düzenleme ortaklık payı düşer
soru 3 ne zaman yapılır ?
bunun için köy halkının isteği olması lazım pahalı ve zahmetli bir işlem olması hasebiyle yakın köyünüzde çalışma varsa sizlerde program dahilinde olabilirsiniz

mustafagursacli link=topic=57459.msg616876#msg616876 date=1343246119' Alıntı:

Arazi toplalaşıtıma parçalı olan arazilerinin bir araya getirilerek ölçek ekonomisinden maksimum verimi elde etmek amacıyla yapılır
ne zaman yapılacağı konusunda hızla yapılamkala beraber ihtiyacın olduğu yerde başlanılmakla beraber ilk kadastronun yapıldığı konya çumrada ilk toplulaştırma çalışmalarıda devam etmektedir
tüm araziler sınıflara ayrılır örneği rasgele 3 mevkiii belirleyelim Karaören ,Bucak ve Karadağ örneğin bucak çok verimli iken Karaören orta Karadağda kötü olsun bucakta 50 dekar arazi düşen aynı dekar toprağa sahip vatandaşa diğerlerinde orana göre 70 ve 90 dekar civarında arazi düşer hesaplamalar gayri ihtiyadidir vatandaşın toplam arazisinden sulama kanalı ve yollar için düzenleme ortaklık payı düşer
bunun için köy halkının isteği olması lazım pahalı ve zahmetli bir işlem olması hasebiyle yakın köyünüzde çalışma varsa sizlerde program dahilinde olabilirsiniz
Bilgilendirme için teşekkürler.

mustafagursacli link=topic=57459.msg616876#msg616876 date=1343246119' Alıntı:

buranın yarısı bitti gibi zor ve geniş bölgeler kaldı bizim bölge osmanlıdan beri parcalanmış devlet ne yapsın dünyada ilk ticari tarımın yapıldıgı bölge konya çumra çatalhüyük