+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
22 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  besicilere bir haber  Hayvancılıkta yeni kriz kapıda. Yüksek girdi maliyetleri ve ithalat politikası besicileri ve süt hayvancılığı yapanları iflasın eşiğine getirdi.

  Yüksek girdi maliyetleri ve hükümetin ithalat politikası besicileri ve devletin sıfır faizli kredisi ile kurulan birçok işletmeyi iflasın eşiğine getirdi. Sektör temsilcileri, 2008 ' dekinden daha büyük bir krizin kapıda olduğunu söylüyor.

  Büyük işletmelerden ilk havluyu atan, kurulduğu 1999 ' da Türkiye ' nin en büyük hayvancılık işletmesi olan Harranova Besi İşletmesi oldu.

  Koç Holding ile Ata İnşaat ' ın 1999 ' da Şanlıurfa ' da kurduğu ve o dönemin en büyük hayvancılık işletmesi olan Harranova Çiftliği, geçen ayın sonunda yönetim kurulu kararı ile resmen besicilikten çekildiğini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ' na da bildirdi.

  Koç Grubu ' ndan sonra fast food sektörünün dünya devi McDonald ' s da besicilikten çekilme kararı aldı. McDonald ' s bir süreden beri İzmir Tire ve Afyon ' daki toplam 8 bin başlık besi işletmelerine yeni hayvan almıyor. DÜNYA ' nın edindiği bilgiye göre, McDonalds, çiftliğindekalan 1.300 civarındaki besi hayvanını ekim ayına kadar kestikten sonra sektörden tamamen çekilecek.

  Şirket yöneticilerinin, besiciliğin bu şartlarda sürdürülebilir olmadığı bu nedenle restoran işlerinde yoğunlaşma kararı aldıkları ifade ediliyor.

  Vehbi Koç ' un vasiyeti ile kurulduğu söyleniyordu

  Koç Holding ' in kurucusu Vehbi Koç ' un vasiyeti olarak kurulduğu söylenen Şanlıurfa ' daki Harranova Çiftliği ile ilgili ilk çalışma 1998 ' de başladı.

  Koç Holding AŞ ve Ata İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ IPC kuruluşu tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nde besicilik üzerine yapılan fizibilite çalışmalarını inceleyerek bölgenin kalkınmasının bilinçli ekonomik yatırımlarla gerçekleşebileceğini ve bölge coğrafyasına en uygun yatırım alanının hayvancılık olacağını tespit ederek bu yatırıma karar verdi.

  Koç Ata Şirketi 1999 ' da kuruldu. Hedef, 5 yıl içinde ortalama 10 bin baş besi, 2 bin baş süt hayvanı yetiştiriciliğine ulaşmaktı. Aynı yıl temeli atılan ve 10 ayda tamamlanan Koç Ata şirketi tesisleri, Almanya ' dan ithal edilen 300 baş Holstein Friesian Cinsi hamile düvenin tesise getirilmesi ile 11 Ekim 2000 tarihinde resmen faaliyete geçti.

  2003 ' te Ethem Sancak ' ın ortak olması ile şirketin adı 'Koç Ata Sancak Besi Tarım Ürünleri AŞ' oldu. Üç yıl sonra Ata ve Sancak Grubu hisselerini Koç Grubu ' na devrederek ayrıldı. İşletmenin adını 'Harranova Besi ve Tarım Ürünleri AŞ' olarak değiştiren Koç Grubu yeni bir atakla aynı yıl bölgede domates ve salça üretimine girdi. Dünya salça sektörünün lider şirketlerinden TheMorning Star firması Harranova AŞ ' ye yüzde 10 ' luk hisse ile ortak oldu.

  Harranova Besi ve Tarım Ürünleri AŞ ' nin 29 Haziran 2012 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, şirketin besicilikten çekildiği resmen kabul edildi. Bu karar İMKB ' ye. Kararda, 'Geçmiş yıl verileri ve mevcut piyasa koşulları dikkate alınarak yeniden değerlendirilmiş yürütülen besicilik faaliyetinin kurdurulmasına karar verilmiştir' denildi.

  McDonald ' s besiciliği bırakıyor

  Besiciliği bırakma kararı alan bir başka büyük dev McDonald ' s oldu. İzmir Tire Yolu ' nda 4 bin baş kapasiteli ve Afyon ' da yine 4 bin baş kapasiteli iki çiftlikle sektöre 2000 ' li yılların başında
  girmişti. Bir süreden beri yeni hayvan almayan McDonald ' s, besideki 1300 civarındaki hayvanın Ekim
  ayına kadar besi süreleri tamamlandıkça keserek sektörden tamamen çekilecek. DÜNYA ' nın edindiği
  bilgilere göre, ithal ürünle rekabet edemeyen McDonald ' s restoran işinde yoğunlaşacak.

  Koç ve McDonalds ' tan sonra sıra kimde?

  Koç Holding ve McDonald ' s ' ın besicilikten çekilme kararını değerlendiren besiciler, 'Bu kadar güçlü gruplar bu işi yapamıyoruz diyerek çekilirken küçük besicilerin yaşama şansı var mı?

  Yakında birçok besi işletmesi kapanır. Türkiye bugün yaptığı ithalattan çok daha fazlasını yapmak zorunda kalır. O zaman fiyat bugünkü kadar uygun olmayacaktır. İçeride üretim bitince istedikleri fiyattan Türkiye ' ye et sokacaklardır' görüşünü dile getiriyor. Besicilerin görüşleri özetle şöyle:

  'Bizim tek işimiz bu. Ayrıca bu büyük grupların sektörden çekilmesinin psikolojik etkisi var. Koç ' un yapamadığını ben nasıl yaparım diye düşünüyorsunuz. Hükümet besicilere yönelik önlem almak yerine ithalatı sürdürüyor. Hayvan başına verilen 300 liralık destek sürekli artan yem fiyatları karşısında çoktan eridi gitti. Kaldı ki, zaten kimse hayvan kestiremiyor.

  Karkas maliyetimiz 15-16 lira oldu. Bunun çok altında bir fiyata et ve canlı hayvan ithal ediliyor. Et ve Balık Kurumu (EBK) karkas eti 14 liradan alıyor. Üstelikte perakendeye 2-3 lira zam yaparken besiciden aldığı karkasın fiyatını artırmıyor.'

  EBK kıyma ve diğer et ürünlerinin perakende satış fiyatını artırdı. EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş, zarar etmemek için perakende et fiyatında bir ayarlama yaptıklarını söyledi.

  Üreticiden aldıkları karkasın fiyatını artırmanın piyasadaki üretici tüketici dengesini bozacağını belirten Ulubaş, şu değerlendirmeyi yaptı:

  'Üreticiden 14 liradan aldığımız karkasın yüzde 18 ' i kemik, yüzde 2 ' si fire, yüzde 10 ' u franchising karı ve taşıma maliyeti derken bu işten kar etmemiz zaten mümkün değil.

  Ama zarar etmemek için fiyatlarda ayarlama yaptık. Kıymanın kilosunu 17 lira 95 kuruştan 18 lira 50 kuruşa çıkardık. Diğer ürünlerde de buna benzer ayarlamalar yaptık. Besicilerden aldığımız karkasın fiyatını artırmadık, doğrudur. Ancak oradaki bir artış piyasadaki dengeleri bozar.

  Bir tarafta besiciler var ama öbür tarafta 75 milyon tüketici var. Besicilerin yeteri kadar para kazanamadığını ben de söylüyorum. Fakat bunun çözümü nihai noktada zam yapmak değil. Sürdürülebilir besicilik için girdi fiyatlarının düşürülmesi gerekiyor. Ete zam yaparak besiciye destek olamayız.'

  Arz talebi karşılamazsa ithalat kaçınılmaz

  Türkiye ' de arz talebi karşılamadığı için ithalat yapıldığını hatırlatan Genel Müdür Ulubaş, geçen yıla göre ithalatta bir miktar düşüş olduğunu söyledi. Ulubaş, 'Ramazan ' da sıkıntı olmasın diye 3 bin 500 hayvan ithalatı için ihale yaptık. Piyasası düzenlemek bizim görevimiz.

  Bu sene kestiğimiz hayvanların yüzde 75 ' i yerli. Şu anda sözleşmeli olarak besicilerde 8 bin hayvanımız var. Adana ve Diyarbakır ' da 5 bin hayvanın kesimi için görüşmelerimiz sürüyor.

  Kurum olarak besicilere ve tüketicilere hizmet veriyoruz. Ama tekrar söylemek istiyorum. Sürdürülebilir besicilik için girdi fiyatlarının düşürülmesi şart. Et ve Balık zam yapsın demek doğru değil' görüşünü dile getirdi.

  Kesilen hayvanların yüzde 90 ' ı inek

  Kahramanmaraş ' ta süt hayvancılığı yapan Hünkar Çiftliği ' nin sahibi Eşref Şekerli, sıfır faizli kredi ile hayvancılık sektörünün geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürüklendiğini belirterek:

  '2008 ' dekinden daha büyük bir kriz yaşanacak. Maraş ' ta kesilen hayvanların yüzde 90 ' ı inek. Bu tablo Türkiye ' nin birçok yerinde aynı. Kışa hazırlık yapmak için yem alırken 1200 hayvanımın 500 ' ünü keseceğimi hesap ederek hazırlığımı yaptım.

  Bakanlığa sorarsanız, verilen sıfır faizli kredilerle ahırlar dolmuş, halkımız ucuz et yiyebiliyor. Bu kimin sırtından yapılıyor. Biz mecbur muyuz zararına sütçülük yapalım' diye konuştu.


  Kaynak: Dünya gazetesi

 2. #2
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,369
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Bu işe yeni yatırım yapacaklar iyi okumalı konuyu.

 3. #3
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  tüm çiftçilerin dikkatine!!!!!!

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Neresinden tutsan elinde kalıyor.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Necati Kurmel ' den tarım ve hayvancılığın püf noktaları:

  + Avrupa ' da, kalkınmış ülkelerde eğer tarlası varsa hayvanı da var, hayvanı varsa mutlaka tarlası da var. Biri kol, biri bacak diye düşünüyorum. Tek başına hayvancılık ya da tarım yapılmaz.

  + Bu iş fukara işi değil, imkanlı adam işi. Bu işi dört dörtlük yaparsan para kazanıyorsun, kar marjı düşük...

  + Anadolu ' da hala 1 dönümden 200 kilo buğday alıyorlar. Hatta 50 kilo, 100 kilo alanlar var. Biz dönümünden bu yıl 700 kilo aldık... Çukurova ve Ege çiftçisi daha iyi biliyor ama genel olarak Türkiye ne tarımı ne de hayvancılığı gerektiği kadar iyi biliyor. Bir tevekkül var, rıskım bu kadar diyor. Oysa yeni yöntemleri, teknikleri öğrenmek gerek.  + Süt kuzusunun 50 kilodan aşağı kesilmemesi, bunun yasaklanması lazım. Tüm kesimler erken yapılıyor. Biz 550-600 kiloda kesiyoruz hayvanı, çokları var 300 kiloda kesiyorlar.  ağalar necati kurmel abilerini dinleseydi birşey olmazdı. dışardan yem alacaksan olmaz bu iş.
  kırmızı ile yazılmış bölgeye dikkat!!!!

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  21 Ocak 2011
  Şehir
  SAKARYA
  Yaş
  34
  Mesajlar
  3,278
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  kırmızı yazı doğru yazılmış bencede ama artık türkiyemizde ne yapsak geriye dönüyor bütün halk şaşkınlık içerisinde ne yapacağız diye :S :S :S

 7. #7
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,369
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Necati kurmel abicim konuya haber olan şirketler koçlar mcdonalt lar fukaralıktanmı bu işi bırakıyor onların tarladan 700 kg alacak bilgileri imkanları yokmu kuzuyu danayı nasıl yetiştirip kaç kiloda keseceklerini bilmezlermi. Sen maşallah 266 gold ile başarmıssın tüm bunları Avrupada 266 gold kullanan çiftçi hayvancı varmıdır.şimdiden teşekkürler

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  08 Ocak 2009
  Yaş
  32
  Mesajlar
  409
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Alıntı mete26 link=topic=57493.msg617241#msg617241 date=1343404771 Nickli Üyeden Alıntı
  Necati Kurmel ' den tarım ve hayvancılığın püf noktaları:

  + Avrupa ' da, kalkınmış ülkelerde eğer tarlası varsa hayvanı da var, hayvanı varsa mutlaka tarlası da var. Biri kol, biri bacak diye düşünüyorum. Tek başına hayvancılık ya da tarım yapılmaz.

  + Bu iş fukara işi değil, imkanlı adam işi. Bu işi dört dörtlük yaparsan para kazanıyorsun, kar marjı düşük...

  + Anadolu ' da hala 1 dönümden 200 kilo buğday alıyorlar. Hatta 50 kilo, 100 kilo alanlar var. Biz dönümünden bu yıl 700 kilo aldık... Çukurova ve Ege çiftçisi daha iyi biliyor ama genel olarak Türkiye ne tarımı ne de hayvancılığı gerektiği kadar iyi biliyor. Bir tevekkül var, rıskım bu kadar diyor. Oysa yeni yöntemleri, teknikleri öğrenmek gerek.  + Süt kuzusunun 50 kilodan aşağı kesilmemesi, bunun yasaklanması lazım. Tüm kesimler erken yapılıyor. Biz 550-600 kiloda kesiyoruz hayvanı, çokları var 300 kiloda kesiyorlar.  ağalar necati kurmel abilerini dinleseydi birşey olmazdı. dışardan yem alacaksan olmaz bu iş.
  kırmızı ile yazılmış bölgeye dikkat!!!!
  mart nisan mayıs aylarında hiç yağmur yağmadı çifçi nasıl alsın 700 kilo buğdayı...

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Alıntı ismail_17 link=topic=57493.msg617258#msg617258 date=1343416706 Nickli Üyeden Alıntı
  Necati kurmel abicim konuya haber olan şirketler koçlar mcdonalt lar fukaralıktanmı bu işi bırakıyor onların tarladan 700 kg alacak bilgileri imkanları yokmu kuzuyu danayı nasıl yetiştirip kaç kiloda keseceklerini bilmezlermi. Sen maşallah 266 gold ile başarmıssın tüm bunları Avrupada 266 gold kullanan çiftçi hayvancı varmıdır.şimdiden teşekkürler
  arkadaşım adam çukurova da tarım yapıyor ve 700 kg. alıyor. zaten necati kurmel ' in de tarım konusunda bizim forumda hacimmet nickli üyemizi örnek alması lazım. hacimmet bu işi necati kurmel den daha iyi yapıyor. dekar verimi olarak 800 kğ. ın üzerinde ürün alıyor.
  ha birde ben necati kurmel değilim. necati kurmel saray halılarının ve saray çiftliğinin sahibi.
  35 000 büyükbaş hayvanı olan, oda türkiyenin ilk 25 zengini arasında bir kişi.

  266 golda gelince, biz avrupaya 266 gold sattıkda onlar kullanmadı mı?

 10. #10
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,369
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Ben Necati gurmel ile, mete 26 yı aynı kişi gibi algıladım .Benim demek istediğim yukarıda adı geçen şirketler ellerindeki imkanlara rağmen bu işten çekiliyorlar ise biz nasıl yapalım? Çukur ovanın toprağı ve iklimi ile anadoludaki kıraç arazilerin toprağı iklimi aynımı ? istediğin kadar ilim ve teknikten faydalan .Topraktan başlıyor her şey olmayınca hayvancılıkta olmuyor tarımda .hacimmet gördüğüm kadarı ile yaşına rağmen kendini iyi yetiştirmiş çalışkan biri ama onunda arkasında güzel arazi ve toprak var ve belkide onu yetiştiren eli öpülesi bir baba.Avrupalı çiftçi bu işi 150 ila250 beygir traktörler ile yapıyor herhalde266 ya görede iş bulacaklardır işimiz sohpet ukalalık etmek istemem teşekkürler.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Hic sorgulamadiginiz bisey var kobra nickli uyemiz guneydogu anadoluda haciimmet nickli uzeyimiz iz anadoluda yuksek verimli urunler alabilirken niye digerleri alabiliyo yan komsum 200 kg alirken ben neden 800 kg aliyorum topraginda hayvaninda hakkini vermek lazim Urun yetistirmek yemek yapmak gibidir herkesin eline verirsin malzemeyi ama herkesin yaptigi yemek yenmez

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  11 Temmuz 2011
  Şehir
  denizli
  Yaş
  30
  Mesajlar
  100
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  bu işin sonu kötü olacak gibi görünüyor en azından benim gibi küçük çiftçi için

 13. #13
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Profesyonel anlamada yani karlı bir hayvan işletmesi sahibi olabilmek için mutlaka tarım arazisine ihtiyacımız var,tarım arazilerinin kaliteli,yüksek verimli olmasına gelince bu iki iş hayvancılık ve tarım birlikte yapılınca verimsiz araziler bile birinci sınıf hale gelebiliyor toprağımız için hayvan terslerii en doğal,en ucuz ve verimi en çok etkileyen organik gübre doğal olaral kendi işletmemmizdeki gübreyi kendi tarım arazimizde kullanırsak 1. sınıf tarla sahibi oluyoruz ben bu yıl köyün yuka razisine mısır ektim 2 karış toprak var tarlada altı kis,kireç normalde o bölgede mısır pek yetişmez ama tarlayı komple hayvan gübresiyle kapladım doğru tohum çeşidi,doğru sulama doğru balkımla şuanda oradaki mısır köyde 1 numara köyün en kaliteli topraklarındaki mısırlardan iyi baştan aşağı yemyeşil diğer etrafımdaki diğer mısırlarda tihrips zararı var alt yapraklar kuruyor ben ilacını uyguladım iyi sonuç aldım yani işin özü bu hayvancılık ve tarım bir rada olursa ve sulu tarımda yaparsanız kar marjınız yükselir iyi çifçi olursunuz.
  Ali SARAÇ ' ında şu sözüne çok katılıyorum 'komsum 200 kg alirken ben neden 800 kg aliyorum ' aynen gidiyorum tarlaya bakıyorum arazilere aynı bölge aynı kalitede topraklar bazı ayçiçekleri 200 kg anca çıkar bazılarıda 450 kg çıkar bunun sebebi bakım tarlayı ve tarımı tanımak,toprağı doğru işlemek toprağına iklimine uygun su vermek adam minavemesiz bilinçsiz ekim yapıyor üstelik işini zamanında takip etmiyor sulamayı aksatıyor tarlayı otlandırıyor,ialcını geciktiriyor yada dozunda uygulama yapmıyor sonuç hüsran oluyor.
  Arkadaşlar benim düşüncem dünyanın neresi olursa olsun toprağını tanıyan işini zamanında hakkını veerek yapan ve yaptığı işten zevk alan herkez mutlaka kaliteli ve verimli ürün yetiştirir dolasıylada iyi karlar eder.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  21 Mayıs 2012
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  502
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Alıntı hacimmet link=topic=57493.msg617401#msg617401 date=1343490029 Nickli Üyeden Alıntı
  Profesyonel anlamada yani karlı bir hayvan işletmesi sahibi olabilmek için mutlaka tarım arazisine ihtiyacımız var,tarım arazilerinin kaliteli,yüksek verimli olmasına gelince bu iki iş hayvancılık ve tarım birlikte yapılınca verimsiz araziler bile birinci sınıf hale gelebiliyor toprağımız için hayvan terslerii en doğal,en ucuz ve verimi en çok etkileyen organik gübre doğal olaral kendi işletmemmizdeki gübreyi kendi tarım arazimizde kullanırsak 1. sınıf tarla sahibi oluyoruz ben bu yıl köyün yuka razisine mısır ektim 2 karış toprak var tarlada altı kis,kireç normalde o bölgede mısır pek yetişmez ama tarlayı komple hayvan gübresiyle kapladım doğru tohum çeşidi,doğru sulama doğru balkımla şuanda oradaki mısır köyde 1 numara köyün en kaliteli topraklarındaki mısırlardan iyi baştan aşağı yemyeşil diğer etrafımdaki diğer mısırlarda tihrips zararı var alt yapraklar kuruyor ben ilacını uyguladım iyi sonuç aldım yani işin özü bu hayvancılık ve tarım bir rada olursa ve sulu tarımda yaparsanız kar marjınız yükselir iyi çifçi olursunuz.
  Ali SARAÇ ' ında şu sözüne çok katılıyorum 'komsum 200 kg alirken ben neden 800 kg aliyorum ' aynen gidiyorum tarlaya bakıyorum arazilere aynı bölge aynı kalitede topraklar bazı ayçiçekleri 200 kg anca çıkar bazılarıda 450 kg çıkar bunun sebebi bakım tarlayı ve tarımı tanımak,toprağı doğru işlemek toprağına iklimine uygun su vermek adam minavemesiz bilinçsiz ekim yapıyor üstelik işini zamanında takip etmiyor sulamayı aksatıyor tarlayı otlandırıyor,ialcını geciktiriyor yada dozunda uygulama yapmıyor sonuç hüsran oluyor.
  Arkadaşlar benim düşüncem dünyanın neresi olursa olsun toprağını tanıyan işini zamanında hakkını veerek yapan ve yaptığı işten zevk alan herkez mutlaka kaliteli ve verimli ürün yetiştirir dolasıylada iyi karlar eder.
  Çok mantıklı abi anlattıkların.Kısaca bilinçli çiftçi olmak şart dediklerinize göre.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Hem bilincli olmak hemde iklime uygun urunu dogru secmek gerekir . Biz niye portakal yetistirmiyorsak bugday misir yapicam diye yanlis iklim ve toprakta bu urunleri yetistirmek icin zorlamaya gerek yok

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  buyıl besicilik çok zor geçecek..

 17. #17
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,369
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Bu yıl arpalarda az oldu benim 200 kg geldi ortalama ama 800 kg gelse idi ortalama o zaman hayvancılkta kolayidi komşuda yok bana 600kg fark yapacak duyarlıyım etrafıma bakar öğrenirdim komşulardan 800kg verim almayı .

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,813
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  Verimli toprak + Doğru tohum ve işleme teknikleri + Sulama imkanı veya zamanında yağan yağışlar = Yüksek verim
  Bu parametrelerden biri eksik olunca maximum verime ulaşmak zor.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  25 Ekim 2011
  Şehir
  kayseri
  Mesajlar
  197
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  toprak yandı kurudu mahsule dünyabisu verdim toprak hemen emdigitti buhar oldu bu yılkialacağımız mahsulde yalan oldu

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: besicilere bir haber  yağmur yağmur yağmur.gerisi yalan.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Besicilere kefalet senedi kolaylığı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Temmuz.2013, 19:33
 2. TEB'den besicilere sıfır faizli kredi‏
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 15.Ekim.2011, 17:17
 3. Besicilere hibe desteği
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Şubat.2011, 12:11
 4. Tarım Kredi, besicilere 20 bin hayvan dağıtıyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Kasım.2010, 18:14
 5. Besicilere küpeleme desteği
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Mart.2009, 10:56

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status