Karacabey'de salçalık domates hastalığa yenik düştü

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Domates üretimiyle bilinen Karacabey Ovası ' nda yaşanan yaprak yanıklığı ve mildiyö hastalığı nedeniyle salçalık domateste 400 bin tona yakın verim kaybı bekleniyor

BURSA (A.A) - Domates üretimiyle bilinen Karacabey Ovası ' nda yaşanan yaprak yanıklığı ve mildiyö hastalığı nedeniyle salçalık domateste 400 bin tona yakın verim kaybı bekleniyor.

Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, AA muhabirine, Bursa ' nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri ile Ege bölgesindeki birçok üretim yerinde domates üreticilerinin, 1,5-2 aydır hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Yaprak yanıklığı ve mildiyö hastalığının, domatesin verimini olumsuz etkilediğini ifade eden Karaca, ' ' Önlem alınmasaydı ürünün tamamını kaybedebilirdik. İlaçlı mücadele sürüyor ancak yine de kayıp büyük olacak ' ' dedi.

Karacabey ' de 100 bin, Mustafakemalpaşa ' da da 30 bin dekar alanda domates üretimi yapıldığını vurgulayan Karaca, şöyle devam etti:
' ' İlçemizdeki üretimin yüzde 90 ' ı salçalık. Sadece Karacabey ' de hastalık yüzünden ürün kaybı 400 bin tonu bulacak. Diğer üretim yerlerini de dikkate alırsanız, ürün kaybı çok daha fazla olacak. Bu hastalık, birçok yerde yüzde 50 ' ye varan ürün kaybına yol açtı. Salça üretimi ve ihracatı da bu durumdan olumsuz etkilenecek. Ayrıca bu durum, fiyatlara ister istemez yansıyor. Bölgemizde hasat bir hafta sonra başlayacak. Ege bölgesindeki rekolte düşüklüğü sebebiyle yaz döneminde sofralık domatesin ucuzlamasını beklemiyorum. Bu sene ucuz domates hayal gibi görünüyor. ' '

Oda Başkanı Hasan Karahasanoğlu ise mildiyö hastalığının daha çok, erken ekilen ve çok dallanıp budaklanan domateslerde zarara yol açtığını belirterek, ' ' Mildiyö, bir mantar hastalığıdır. Uygun hava şartları olursa çok şiddetli, saldırgan bir yayılma gösteriyor. Gündüz rüzgar yok, çok da sıcak olunca hastalığın yayılması için müsait bir ortam oluşuyor. Şu anda ilçedeki domateslerde, hastalık belirtisi olanlar var, ilerlemiş safhada olanlar var ' ' diye konuştu.

Ekleme Tarihi
27.07.2012