Denizli’nin Bozkurt ilçesine bağlı İnceler beldesi Belediye Başkanı Ali Kavsara, yaklaşık 25 yıl önce projelendirilen sulama havuzu inşaat projesinin tamamlanmasının ardından kazançlarının 12 kat arttığını söyledi. İnceler ' de Denizli İl Özel İdaresi ile DSİ arasında imzalanan protokol gereği yer üstü ve yer altı sulama tesisi inşaatı tamamlanarak, 2 bin 803 dekar alan suyla buluştu.

Projenin tamamlanmasıyla ilgili bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, yaklaşık 1 milyon 500 bin liraya mal olan havuzların, 1,70 santimetre derinliğinde ve 640 ton su toplama kapasiteli olduğunu ifade etti. Oklu, “Bunun bin dekarı havuzdan yer üstü, diğer bin 800 dekar alan da üç kuyudan sulanıyor. Böylece sezonda suyun tamamı arazilerde kullanılmış oluyor. Sulama sezonu dışında da sistem devreye girip kurumuş olan Kanlı Göl’e akıtılacak. Böylece göl eski haline kavuşacak. Şu anda bile göl ve çevresinde leylekler başta olmak üzere çeşitli yaban kuşları görülmeye başladı.” dedi.

Denizli İl Genel Meclis Başkanı Hüseyin Gürlesin de 2010 Aralık ayından bu yana İl Özel İdaresi ile DSİ arasında imzalanan protokol gereği 13 sulama göletinin hizmete girdiğini aktardı. Gürlesin, 'Suyun olduğu yerde hayat olur, bereket olur, verim artar, güzellikler olur. Gelecek yıllarda çiftçimizin eskiye oranla emeğinin ve masrafının azalacağını fakat kazancının yükseleceğini umuyorum. Ürün çeşitliliğimiz artacak, vatandaş göç etmek zorunda kalmayacak. Halkın refah düzeyi artacak.' diye konuştu.

Beldelerine yapılan sulama tesislerinin faaliyete geçmesinden dolayı mutluluğunu kelimelerle ifade etmekte zorlandığını söyleyen Başkan Kavsara ise şunları kaydetti: “Yaklaşık 25 yıl önce projelendirilmiş olan fakat bir türlü gerçekleşmeyen bu sulama tesislerine çok ihtiyacımız vardı. Bu sayede önceden sulanamayan, ekilemeyen kurak ve verimsiz çorak arazilerimiz suya kavuştu ve işlenmeyen arazi kalmadı. Bu tesis inşaatı başlamadan önce arazilerimizin dönümü 500 lira etmezken şimdi 6 bin lira kadar fiyat biçilmesine rağmen satan tek kişi bile yok.” (CİHAN)

Ekleme Tarihi
27.07.2012