Balıkesir’in Edremit Körfezi bölgesinde tarım işçileri, öğle saatlerinde 40 dereceye kadar çıkan sıcakta ekmek parası için çalışıyor.

Yaz aylarının başlamasıyla kendini günden güne daha çok hissettiren sıcak, gündelik yaşamın her alanını etkiliyor. Burhaniye ilçesindeki mevsimlik tarım işçileri, zorlu güne sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. İlerleyen saatlerde sıcaklığın artmasıyla şartları daha da zorlaşan işçiler, özellikle öğle vakti oldukça zorlanıyor. Oruçlu olanlar ise çok daha güç durumda kalıyor. Kadınların 15, erkeklerin 35 lira yevmiye aldığı domates tarlasında işçiler, türkü söyleyerek sıkıntılarını unutmaya çalışıyor. Saat 05.00 sularında yola çıkan işçiler, 14.00 ' e kadar çalışıyor. Domatesin bol olduğu zamanlarda ise bu süre uzuyor.

Sıcak havanın kendilerini çok zorladığını belirten işçiler, ücrette kadın erkek ayrımı yapılmasının kendilerini üzdüğünü söylüyor. Her gün yaklaşık 1,5 saat yol giden, kızgın güneş altında çalışan işçiler, orucun kendilerini açlık yönünden zorlamadığını ancak susuzluğun çok etkilediğini ifade ediyor. Kimi kadın işçiler, eşlerinin çalışmadığını belirterek evlerini geçindirmek için çalışmak zorunda olduklarını söylüyor. Kimileri de ailece domates toplamaya geliyor. Ayrıca bazı çocuklar da okul harçlığı biriktirmek için anne ve babalarıyla tarlada çalışıyor. (CİHAN)

Ekleme Tarihi
27.07.2012