Hububat boy atmadı, saman zamlandı

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Ülke genelinde hububatta rekoltenin iyi olmasına rağmen üretimi az olan samanın fiyatı artış gösterdi.

BALIKESİR - Ülke genelinde hububatta rekoltenin iyi olmasına rağmen üretimi az olan samanın fiyatı artış gösterdi. 'Güney Marmara ' nın buğday ambarı' olarak nitelendirilen Bandırma ' nın Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, bölgelerindeki buğday başta olmak üzere genel olarak hububat rekoltesinin yüksek olduğunu söyledi.

Ürünün iyi verim yaptığını ifade eden Dönmez, buna karşın sapların boy yapmaması nedeniyle saman üretiminin geçen yılın çok altında kaldığını bildirdi.

Bu durumun, arz-talep dengesini bozduğunu dile getiren Dönmez, 'Samanın balyası 7 liraya kadar çıktı. Birçok yerde saman adeta yok satıyor. Geçen yıl balyası 3-4 lira arasında satılırken, bugün tarlada alıcı buluyor' dedi.

Saman buğdayla yarışıyor

Konya ' nın Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ise saman fiyatlarında, geçen yıla göre yüzde 100 ' e varan artışlar olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: 'Gerek saman gerekse arpa, fiğ ve mısır yemlerinde fiyat artışları var. Arpa fiyatları bile geçen yıla göre yüzde 50 arttı ve kilosu 62 kuruşu gördü. Buğday 60-72 lira arasında alıcı buluyor. Samanın kilosu ise 40-50 kuruş arasında seyrediyor. Bu yıl kuru alanlarda, geçen yıla göre yüzde 40 civarında ürün kaybına yol açacak kuraklık söz konusu. Uzun yıllar ortalamasına göre ise yüzde 15 ' e varan rekolte kaybı var. Bu durum, saman verimini de etkileyince haliyle fiyatlar arttı.'

Şanlıurfa ' da saman üretimi yüksek ama fiyatlar durmuyor

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen de geçen yıllarda düşük fiyatı nedeniyle çiftçilerin tarlasında yaktığı samanın bu yıl adeta yok sattığı söyledi.

Özellikle son birkaç yıldır hayvancılığın gelişmesi ve talebin yükselmesiyle saman fiyatlarının arttığını vurgulayan Öztürkmen, şöyle konuştu: 'Bahar yağışlarının iyi olmasından dolayı Şanlıurfa civarında verimimiz arttı. Resmi rakamlara göre, buğday samanı, geçen yıl kuru alanlarda dekara 140 kilogram, suluda 280 kilogram alındı. Bu yıl ise kuruda 250 kilogram, suluda 350 kilograma çıktı. Verimin yüksek olmasına rağmen geçen yıl 15 kuruşa satılan buğday samanı, bu yıl 35 kuruş, iyisi ise 38 kuruşa kadar çıktı. Arpa samanında ise kuru alanlardaki verim, dekar başına 245 kilogramdan 350 kilograma yükseldi. Fiyatı da 14-15 kuruş aralığından 34-35 kuruş aralığına çıktı.'

Öztürkmen, süt fiyatı aynı kalırken samanın arttığını dile getirerek, hayvancılığın aynı şekilde gelişmesi ve devam etmesi isteniyorsa, üreticinin yem konusunda desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Edirne ' de de fiyatlar 40 kuruşa dayandı

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz ise bu yıl sapların istenen boyu yapamaması nedeniyle saman üretiminin azaldığını belirterek, hayvancılıkla uğraşanların ihtiyacı olan samanını tamamlayamadığını bildirdi. Her ne kadar ucuz olsa da saman bulunamayınca fiyatların yükselişe geçtiğini ifade eden Yorulmaz, 'Fiyatlar 40 kuruşa dayandı. Fırsatı değerlendirenleri kınıyorum. Bu ülkede çiftçilerin birbirine yardımcı olması lazım. Vicdanlı davranılmasını istiyorum. Geçen yıl bağlama giderine verilen fiyatların bu şekilde yükselmesi yanlıştır' diye konuştu.

dunya.com

Ekleme Tarihi
29.07.2012

Ynt: Hububat boy atmadı, saman zamlandı

Yanlış olan neymiş, herkes herşeyi görüyor biliyor, birde böyle mesnetsiz vede yanlış yönlendirici, üreticiyi suçlayıcı laf edenler yokmu çok kızıyorum.

Benim bölgemde hayvancılığın biteli çok uzun zaman oldu, evet buna bağlı olarak ne saman makinemiz kaldı ne balya makinemiz duruyor, hepsini sattık savdık, sonuçtada tarlamızdaki sapı balya yapmak için gelene verdiğimiz senede oldu, sapına tarla biçtirdiğimizde, çünkü artık köylerimizde eskisi gibi sap saman ihtiyacı denen bişey yok denecek kadar azdır.

Şimdi ben tarladaki sapı samanı ne yapayım? bu senede biçerciye verdim gitti, piyasa neyse biçimden düşersin dedk anlaştık, son beş onyıldaki gibi bir anlaşma yani, yok saman artmışmış yok balya fiyatı uçmuşmuş beni ilgilendirmez, çünkü ben kendim değerlendiremiyorum, balya yada saman yapıp satmıyorumki.

Sapı samanı alan biçercide balya makineside var, balya yapıyor stoklamıyor hemen gelene satıyor fiyat neyse gidiyor işte, hatta tarladan balya kamyonu, biçerdöver, balya makinesi, benim traktör ve römork, birde ekin yüklediğim kamyon hep beraber çıktık bu sene, anında görüntü ortalık tertemiz sen sağ ben selamet hesabı oldu.

Yani kısaca kamyoncu gelir balayı satın alır gider ihtiyaç olan yere götürür satar, ben satmam ben üreticiyim ama sap ve balya konusunda en ufak bir fiyat pazarlığım vede ağzımdan çıkmış bir rakam olmadı, olmazda.Fiyatı belirleyen alıcıyla balyayı uğraşıp masraf eden belirliyor, alan razı satan razı bananeki?

Şimdi kalkıpda ben tarla bitkisi üreticisi olarak, hayvancılıkla uğraşana ne gibi bir zararım olmuşturki bu sene, benmi fahiş fiyata balya yada saman satmışım, kel alaka diye ben buna derim.

Şunu kısa ve net söyleyeimde içim rahat etsin, bu ülkede çiftçilerin birbirine yardımcı olması lazım diyerek beyanat veren kişiden ziraat odası başkanı falan olmaz, topu ona buna atarak oda başkanlığı yapmak iş değildir, helede milleti birbirine düşürecek şekilde beyanat vermek hiç başkan işi değildir, herkes yerini bilecek, öyle kuru gürültüye açıklama yapılmaz, görende iş yapıyor sanacak, işe yarıyor bu adam sanacak, laf olsun torba dolsun açıklamalara sinirleniyorum, git bi gör piyasa nasıl oluşuyor gör, ondan sonra beyanat ver başkan, sana yakışanı yap, çalış araştır bilgi sahibi ol ondan sonra o koltuğun o makamın gereğini yerine getir, öyle açıklama yap tamammı, adamın sinirlerini altüst etme.

Bu kadarda olmaz gece gece sinirlendim ama hakedene gerekli cevap hiçolmazsa forumda verilmeli diye düşünüyorum.yoksa meydan boş sallayan sallayan oldu, suçlu yine üretici olacak bakın siz şu işe, tövbe tövbe.

Şunu söyliyim, geçen yılda aynı şekilde tarlalarımın sapını verdim biçen arkadaşa, babamın oğlu değil, fiyat şu olur bu olur demedim dememde, tarlaların yarısının sapını aldı, iyisini aldı işine geleni aldı kurtarırını aldı kurtarmayanını bıraktı, kalanlar tarlada kaldı, geçen yıl bereket vardı 40 dönümden 800-900 balya çıkan yerler vardı, bu yıl 40 dönümden 100 bilemedin 200 balya çıktı çıkmadı, yani geçtiğimiz yılın yarısındanda az bir sap olayı vardı tarlalarda, ondan önceki yıl zaten olduğu gibi kaldı tarlada.

Velhasılı, tarlanın sapı için fiyat belirleyen zaten yok, alıcısı varsa alıyor piyasa neyse konuşuluyor biçim hesabından düşülür herkez işine bakar, bu yıl kamyoncu geliyor balya bağlayanın kolunu koparacaklar gözümün önünde balyacı 6,5 diyor kamyoncular biri 7 diğeri 7,5 diyor adamın kolu kopacak çekiştiryolar, yani bunda ben seyirciyim zaten bana düşmez konuşmak, bağlamaya uğraşan masraf eden balyayı taşıyıp ihtiyacı olana götürüp satanlar piyasayı belirliyor, bu her zaman böyledir.
Seneyede böyle olacak, ben demiycemki sapımın fiyatı şu al kardeşim ver bana illaki şu kadar para, saçmalık olur, bu işi yapanlar piyasayı maliyet artı arz talebe göre belirliyor görüyorum, fiyat otomatikman piyasa ne derse o şekilde oluşuyor, kimsede bunun önünde duramaz, dururum diyen yalan söyler, piyasa ne derse o olur.

bu durumda kalkıp belirli bir kesimi suçlayıcı beyanat vermek, sanki oluşan piyasadan üreticinin suçu varmış gibi konuşmak son derece yanlıştır, alan almış satan satmışmı tamam olay bitmiş, sen eğerki bu drumdan hoşnut değilsen yaparsın bilimsel çalışmanı, alırsın önlemlerini, kimseye laf sokmadan ülke genelinde bir fiyat istikrarı oluşmasını sağlarsan, işte o zaman sen başkansın, yada başkanlarsınızdır, odalar birliği ile varmı böyle bir çalışmanız? yok.... o zaman ne demeye beyanat veriyorsun, sus oturda cehaletin çıkmasın ortaya, yada kalkın çalışın bişeyler yapın artık, fiyat istikrarını tüm ürünlerde sağlamaya çalışın, yapamıyorsanız batıda örneklerini inceleyin hiçbişey bilmiyorsanız kopya çekin yine bu durum yaşanmaz, ama artık üreticiyi birbirine düşerecek vede üreticiyi suçlayacak beyanat verilmesin, o kadar okumuş dokumuşu varken tarlada üretim için canını dişine takan, her imkanı değerlendirmek için can atan kesimi suçlayıp durmayın.

yok ya bence yol yapıyorlar, yandaş büyük besi firmalarına yem desteği peşkeş çekeceklerdir devletin hazinesinden, şimdiden yolunu hazırlıyorlar, yok saman pahalı da yok bilmem ne de. Fatura kesmeye kişi gerek tabi, kime keselim faturayı çiftçi en kolayı...