Makine-ekipman desteği için son başvuru tarihi 3 Ağustos

23.04.2009
13,999
23,983
35
Bilecik

TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
“Makine-ekipman hibe desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz için son başvuru tarihi 3 Ağustos”“Üreticilerimiz, 27 yatırım konusunu kapsayan ve bütün illerde uygulanacak desteğe başvurularını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine yapabilirler”

“Tarım faaliyetlerimizin ileri teknolojilere dayanan makine ve ekipmanla desteklenerek sürdürülmesi hem üretimimiz dolayısıyla çiftçilerimiz hem de ekonomimize yapacağı katkı açısından da ülkemiz açısından fevkalade önem taşımaktadır.”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticilerin makine ve ekipman alımının yüzde 50’sinin hibe şeklinde karşılanmasına ilişkin destekten yararlanmak için son başvuru tarihinin 3 Ağustos 2012 olduğunu anımsatarak, çiftçilerin herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için, müracaatların eksiksiz ve zamanında yapılmasını istedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ”in 3 Temmuz’da yayımlandığını hatırlatarak, tarımsal faaliyetlere birçok açıdan katkı sağlayacağına inandıkları makine ve ekipman alımlarındaki hibe desteğini hem üreticiler hem de ülke açısından çok önemsediklerini bildirdi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, hibe desteğinin, makine yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamayı, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerin işlerini kolaylaştırmayı ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmeyi amaçladığını, desteklerin 27 yatırım konusunu kapsadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Üreticilerimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın ilgili tebliği çerçevesinde 27 yatırım konusunda hibeden yararlanabileceklerdir. Yatırıma konu makine ve ekipmanlar; anıza doğrudan ekim makinesi, arıcılık makine ve ekipmanı, balya makinesi, balıkçı gemilerinde soğuk depo, biçerbağlar, canlı balık nakil tankı, çeltik fide dikim makinesi, el traktörü, file sisteminin kurulması, gübre dağıtma makinesi, güneş kolektörü, mibzer, pamuk toplama makinesi, pancar söküm makinesi, patates söküm makinesi, pülverizatör, sap parçalama makinesi, sap toplamalı saman makinesi, silaj makinesi, sıra arası çapa makinesi, su ürünlerinde buzlama makinesi, su ürünleri için kuluçka dolabı, süt sağım ünitesi ve soğutma tankı, tambur filtre, taş toplama makinesi, yem hazırlama makinesi ve zeytin hasat makinesidir.”

-Bütün illerde uygulanacak-

Destekleme programının bütün illerde uygulanacağını kaydeden Bayraktar, tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan mal alım başvurularının yatırımın gerçekleşeceği il ya da ilçede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiğini; son müracaat tarihinin ise 3 Ağustos 2012 olduğunu belirtti.
Daha önce hibe desteğinden yararlananların aynı yatırım konusunda başvuru yapamayacaklarını; proje sahiplerinin kendi paylarına düşen ve hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’si oranındaki katkı payını kendilerinin temin etmekle yükümlü olduğunu; gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanması gereken katkı payının finansmanında kamu kaynaklarının kullanılamayacağı bilgilerini veren TZOB Genel Başkanı Bayraktar, şunları belirtti:

“Hibeye esas yatırım tutarı gerçek kişiler için mal başına 50 bin lira; tüzel kişiler için ise mal başına 100 bin lirayı geçemeyecek. Ancak sadece süt üretici birlikleri 100 bin liralık yatırım tutarı kadar birden fazla süt soğutma tankı alabilecekler.
Çiftçilerimizin herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için, müracaatlarını eksiksiz ve zamanında yapmaları büyük önem taşımaktadır. Hibe desteğinden yararlanmanın şartları, tam ve ayrıntılı olarak il proje yürütme birimlerinden öğrenilebilir. Tebliğde belirtilen esaslara uygun olarak hazırlanacak uygulama rehberi, başvuru formları ve bilgilendirici dokümanı il müdürlüklerinden sağlanabilir.

Tarım faaliyetlerimizin ileri teknolojilere dayanan makine ve ekipmanla desteklenerek sürdürülmesi hem üretimimiz dolayısıyla çiftçilerimiz hem de ekonomimize yapacağı katkı açısından ülkemiz açısından fevkalade önem taşımaktadır.”

Ekleme Tarihi
30.07.2012

Ynt: Makine-ekipman desteği için son başvuru tarihi 3 Ağustos

_ÖzGüR_ link=topic=57569.msg618029#msg618029 date=1343772311' Alıntı:
bizde bu yıl ilk defa buğday mibzerine yazıldık bakalım hayırlısı başvuru yapanlar kaç puan topladıklarınıda yazarlarsa iyi olur diye düşünüyorum..
hangi marka makine yazıldın Özgür, genişliği nekadar,
gübrelimi?

busene ilk defa bende mibzer yazıldım tarım öz 14 sıra 3550 artı kdv benim ödeycem fiyat bide ben geç çiftçi oldumdan bana cıkma şansı %90 dediler bilmiyom hayırlısı bakalım

bartu link=topic=57569.msg618035#msg618035 date=1343772794' Alıntı:
hangi marka makine yazıldın Özgür, genişliği nekadar,
gübrelimi?
simdi mustafa abi tam olarak söle açıklayım :) irtem marka 3m genişliklte yani 24 ayak gübresiz elektronik iz bırakmalı modeli tam fiyatı 10.300 gibi bişey 4750 si hibe kalanı bizim cepten :D

ibrahim_11 link=topic=57569.msg618037#msg618037 date=1343773910' Alıntı:
busene ilk defa bende mibzer yazıldım tarım öz 14 sıra 3550 artı kdv benim ödeycem fiyat bide ben geç çiftçi oldumdan bana cıkma şansı %90 dediler bilmiyom hayırlısı bakalım
Ne zaman nasil aldin genc ciftci sertifikasini ibrahim?

Yem hazırlama makinasını bu yıl alsam iyi olacaktı, gelecek yıl zaten süt sağım ünitesi ve soğutma tankına başvurmam şart olacak. Ama ortada ahır yok. ÇKS ' ya kaydolmadım daha. Kısmet seneye demekki :)

Bende 22 li sakalak mibzere yazıldım 8 bin tl. Babam adınada paksan balya makinası yazıldık 45bin tl oda. Hayırlısı inşallah çıkar hepimizinki.

hacimmet link=topic=57569.msg618060#msg618060 date=1343803688' Alıntı:
Ben sağım sistemi ve soğuk hava deposuna başvurdum hayırlısı bakalım çıkarsa.
Hacimmet, geç bile kalmışsın. Sen bu işi yapıyorsun, teşkilatın da işini kolaylaştırmalı. İnşaallah çıkar. Hepinize hayırlısı olsun.

_ÖzGüR_ link=topic=57569.msg618044#msg618044 date=1343778282' Alıntı:
simdi mustafa abi tam olarak söle açıklayım :) irtem marka 3m genişliklte yani 24 ayak gübresiz elektronik iz bırakmalı modeli tam fiyatı 10.300 gibi bişey 4750 si hibe kalanı bizim cepten :D
yanlış yapmışsın Özgür, gübresiz modellerin puanlaması düşük oluyor,
İrteminde 3 metre gübreli modeli yok. bende İrtem istedim ama gübreli olmayınca Kurt yazılmak zorunda kaldım.
kısmet şansına inşallah çıkar.

bartu link=topic=57569.msg618267#msg618267 date=1343861898' Alıntı:
yanlış yapmışsın Özgür, gübresiz modellerin puanlaması düşük oluyor,
İrteminde 3 metre gübreli modeli yok. bende İrtem istedim ama gübreli olmayınca Kurt yazılmak zorunda kaldım.
kısmet şansına inşallah çıkar.
Arkadasimda 3 metre gubreli hububat mibzeri var siz baska bi mibzerden mi bahsediyorsunuz oda irtemin modelide udk 3000 irtemin

Ali SARAÇ link=topic=57569.msg618269#msg618269 date=1343862007' Alıntı:
Arkadasimda 3 metre gubreli hububat mibzeri var siz baska bi mibzerden mi bahsediyorsunuz oda irtemin modelide udk 3000 irtemin
senin bahsettihin diskli ayak modelidir yada 6 yaşındar büyük olabilir,
İrtem şuanda balta tipi ayaklı 3 m 24 ayak modelinin gübrelisini üretmiyor.