İneklerim balya samanı yemiyor

Bundan önceki yıllarda patoz samanı yada, saman yapan ertuğrullar biçer gibi biçerlere yaptırıyorduk, bu sezon balya yaptık ama hayvanlar yemiyor. İnekler ağzıyla samanı yere saçıyor, boğa biraz yiyor. Islattım ama fayda etmedi nasıl yapacağız yardım.

Ynt: İneklerim balya samanı yemiyor

Önlerinde balya samanından başka bişey yok sabahtan belli, içinden yemi seçip yiyorlar samanını ağzıyla dağıtıyorlar, bende tekrar yem vermedim , ya açlıktan ölecek yada o samanı yiyecek. yarın sabaha görecez bakalım.

poyrazatif link=topic=57611.msg618347#msg618347 date=1343907283' Alıntı:
Bundan önceki yıllarda patoz samanı yada, saman yapan ertuğrullar biçer gibi biçerlere yaptırıyorduk, bu sezon balya yaptık ama hayvanlar yemiyor. İnekler ağzıyla samanı yere saçıyor, boğa biraz yiyor. Islattım ama fayda etmedi nasıl yapacağız yardım.
zaten pahalı yemesinler daha iyiye

Samandan balyaya geçen inekler başlangıçta balyeyi yemezler yılların alışkanlığını bırakmak zor tabiki ama biraz sabrederseniz yerler mutlaka,balye samandan hayvan için daha sağlıklı tozu az ve iri parçalı,balye veriyorsanız hayvanlarınıza yemliklerinizin ona uygun olması lazım kilasik ahır tipi yemliklerde saçar hayvanlar balyeyi.