Besi rasyonu hakkında bir soru?

Araştırdığım kadarıyla Kuru Madde oranı yüksek mısır sılajı fazla kullanılırsa kesif yem maliyeti düşüyormuş.
Mısır sılajını fazla vermenin,kesif yem azaltmanın zararı varmıdır?

Ynt: Besi rasyonu hakkında bir soru?

Beside fazla sılaj girilirse zaten hayvanlar yemi daha tüketiyor doğal olarak rasyona fazla mısır sılajı girildiği için kesif yemi düşürmek lazım ama kesif yemle beslemedeki kadar kilo artışı olmuyor sılajla daha uzun süreli bir bakım gerekiyor,besiye fazla sılaj verilirse etin kalitesi düşüyor bu sorun sürekli başıma geliyor besi rasyonunda sılaj kullanıyorum kesime 1-1,5 aykala sılajı kesmessem hayvanların yağsı sarımsı çıkıyor.

Sayın Hacimmet Abi,
Cevabınız için teşekkür ederim.Müsadenizle bir sorum daha olacak.Kesif yemde dane mısır kullanımının negatif bir eksisi var mıdır acaba?

mısır sılajı verilen hayvanlarda mısırdan dolayı sarılık oluyor besi işi yapılıyorsa kesinlikle arpa dan şaşmamalıdır üreticiler mesela 500kg besi danasının günlük 12,5kg kuru madde tüketmesi gerek bununda %25 kaba yemlerden %75 kesif yemden .kesif yemin %50arpa %30buğday %20kepek pamuk küspesi ve değirmenartığı yan ürünler olmalı keza buğday fazla verilirse asidoz olur hayvan mısır besinin son iki ayında hiç verilmez beside.

Cevabınız için teşekkür ederim Sait bey.Eğer mısır belirli dönemlerde kullanılıyorsa,ABD ' de mısırın istimle ezilerek getirilmiş hali olan Mısır Pulcukları(Corn Flakes) kullanımı neden bu kadar yaygındır peki?

mısır flake özel olarakdizayn edilmiş buhar kazanlarında pişirilmesi ve ardından özel bir prosesten giçirilerek işlenmesi sonucu elde edilen içeriği garanti edilmiş bir üründür. flake ürünlerin kullanımı ile işkembedeki mikrobiyal protein sentezi ve ince bağırsaktaki enzimatik sindirim artar bu sayede rumende oluşan amonyak miktarı azalır.rumen amonyak miktarındaki azalma kan ve sütteki üre azot seviyesinde azalma sağlar.bu sayede dengeli bir beslenme ile döl verimi,şişkinlik ve ayak hastalıklarında en aza indirir.ABD hayvancılık hakkında nekadar konuştuğun insan var bilmiyorum ama bu mısır flake süt ineklerinde tercih edilir beside arpa dayalı beslenir bu sayede 12-15 aylık danalar 300-350kg karkas verirler arpa besisi dünyada toprağı bul ekim dikim yapan insanlar içindir yani toprağından ürettiği arpasını besi danasından geçirerek arpanın değerini yükseltirler.gelelim sorunun cevabına ABD okadar şey varki hayvancılıkda kullanılan mısırda kullanılıyor buğdayda yulafda ama sadece mısır besideki hayvanların yağlarında sarılık yaptığın için tercih edilmiyor ben illaki kullanılmaz demiyorum o senin tercihin peki sana bende bir soru soruyorum ABD kullanılan anabolizan madde içerikli ilaçlar kullanılıyor buda et ve süt veriminde %25 kadar verim sağlıyor bu neden kullanılmıyor ülkemizde. işde orası ABD sanmaki sen ABD besi danaları sadece yemle oluyor onların kullandığı büssürü yöntem var .bir sorumda buğday besi danasında kilo alımını hızlandırır ama tek basına flake olarak kullan bak neler oluyor hayvanında besi işi yapıyorsan besinin son iki veye bir buçuk ayında arpa dayalı besliceksin ve farkı göreceksin...

sait beylik link=topic=57712.msg625003#msg625003 date=1346230899' Alıntı:
mısır flake özel olarakdizayn edilmiş buhar kazanlarında pişirilmesi ve ardından özel bir prosesten giçirilerek işlenmesi sonucu elde edilen içeriği garanti edilmiş bir üründür. flake ürünlerin kullanımı ile işkembedeki mikrobiyal protein sentezi ve ince bağırsaktaki enzimatik sindirim artar bu sayede rumende oluşan amonyak miktarı azalır.rumen amonyak miktarındaki azalma kan ve sütteki üre azot seviyesinde azalma sağlar.bu sayede dengeli bir beslenme ile döl verimi,şişkinlik ve ayak hastalıklarında en aza indirir.ABD hayvancılık hakkında nekadar konuştuğun insan var bilmiyorum ama bu mısır flake süt ineklerinde tercih edilir beside arpa dayalı beslenir bu sayede 12-15 aylık danalar 300-350kg karkas verirler arpa besisi dünyada toprağı bul ekim dikim yapan insanlar içindir yani toprağından ürettiği arpasını besi danasından geçirerek arpanın değerini yükseltirler.gelelim sorunun cevabına ABD okadar şey varki hayvancılıkda kullanılan mısırda kullanılıyor buğdayda yulafda ama sadece mısır besideki hayvanların yağlarında sarılık yaptığın için tercih edilmiyor ben illaki kullanılmaz demiyorum o senin tercihin peki sana bende bir soru soruyorum ABD kullanılan anabolizan madde içerikli ilaçlar kullanılıyor buda et ve süt veriminde %25 kadar verim sağlıyor bu neden kullanılmıyor ülkemizde. işde orası ABD sanmaki sen ABD besi danaları sadece yemle oluyor onların kullandığı büssürü yöntem var .bir sorumda buğday besi danasında kilo alımını hızlandırır ama tek basına flake olarak kullan bak neler oluyor hayvanında besi işi yapıyorsan besinin son iki veye bir buçuk ayında arpa dayalı besliceksin ve farkı göreceksin...
Hocam ben dane mısırın kullanım miktarı ve etkileri hakkında bilgi edinmek istiyordum.Nasıl bir insan örneğin,sadece sebzeyle beslenemeyecekse,fazla aldığında yan etkileri olacaksa hayvanda muhakkak bir çeşit yem ile beslenemez.
Bu arada Zooteknist ya da Veteriner misiniz? Hem teorik,hem pratik bilginiz o yönde olduğunu gösteriyor. :)
Teşekkürler...

sadece dane mısır besisi yapan isletmeler var mısırın enerjisi arpayla aynı ama beside dediğim gibi mısır hayvanın yağını sarartıyor mermerleşmede etin içinde yağın sarımsı olunca istenmiyor sarımsı yağ genelde yaşlı ineklerde olur.nekadar besi dananız var bilmiyorum ama beside mısır sılajı kullanıyorsanız son 1,5 -2 ayda kesin derim birde raşyonu yaparken kuru madde üzerinden yapın ve rasyon tek yönlü değilde coklu yapın mesela arpa kepek melas saman mısır sılajı buğday la yapılan besi rasyonunda fosfor ağırlıklı olur bu sasyona mutlaya yonca yada dikalsiyum yani kalsiyum eklemesi yapılmalıdır yoksa canlı ağırlık artısı istenilen düzeyde olamaz.

hell_x link=topic=57712.msg619477#msg619477 date=1344278429' Alıntı:
Sayın Hacimmet Abi,
Cevabınız için teşekkür ederim.Müsadenizle bir sorum daha olacak.Kesif yemde dane mısır kullanımının negatif bir eksisi var mıdır acaba?
Kardeş ben besi konusunda profesyonel değilim ama Sait beyin dediği şeyler çok doğru ben rasyonda danelik mısır değilde mısır sılajı kullanıyorum eğer kesime 1,5-2 ay kala kesmessem sılajı hayvanların yağı sarımsı oluyor yaşlı inek gibi yani oda kesimde pürüz çıkarıyor ama kaba yem olarak yonca ve mısır sılajı kullanılan rasyonda yüksek kilolar alınıyor.

veterinersağlığı ve laborantlık okumaya çalışıyorum hepsi bu.ama büyük baş üzerine hastalık olsun besleme olsun rasyon olsunyabancı çok kitap okudum elimden geldiği kadarda babamın hayvanlarının tedavisinde uğraşıyorum beslemesi ırk ıslahı gelişimleri filan ha bu arada babamın damında ahırında deneme amaçlı 5 adet 12aylık hostain danalar aldım onlarda denemeler yapıyorum değişik rasyonlar filan deniyorum bukadar.

ismail_17 link=topic=57712.msg625342#msg625342 date=1346311293' Alıntı:
Bu arada sait beyin tahsil durumunu öğrenemedik hacımmet seninkinide bilmek isterim şimdiden teşekkürler.
Benim orta üç terk.
Abi ben lise mezunuyum üniversite terk olayıda var biraz,bireysel olarak kendi işimde ve kendi hayvan işletmemde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

hell_x link=topic=57712.msg624878#msg624878 date=1346181167' Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim Sait bey.Eğer mısır belirli dönemlerde kullanılıyorsa,ABD ' de mısırın istimle ezilerek getirilmiş hali olan Mısır Pulcukları(Corn Flakes) kullanımı neden bu kadar yaygındır peki?
[/qu

flakes hakkında bilgi almak için lütfen info@oructarim.com mail atınız.

arkadaslar ben 200 veya 250 kilo canlı ağırlığı olan bir danayı şu yöntemlerle 7 ay içerisinde 650 veya 700 kilo ağırlığa getiriyorum.gece 9-10 arası keif yem 1,8 kg buğday ezmesi,3 kg arpa ezmesi kepeğiyle ,3 kg mısır tane ezmesi,3 kg palet yem, 2 kg ayçiçek küspesi .sabah 11-12 önlerinde birşey kalmaz.daha sonra 3,5 kilo kuruyonca bazen 4 kg veriyorum.işin asıl kısmı YONCA boy uzatıyr ve et yapıyor işte benim sırrım bu ,besileriniz taş gibi olacak.