yağlık ayçiçeği sapı

arkadaşlar bir sorum olacak yağlık ayçiçeğinin sapından saman veyahut balye yapanınız oldumu yapan olduysa inekler yiyormu bılgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim ben buyıl denemek için balyesını ve samanını yapmayı düşünüyorum :S

Ynt: yağlık ayçiçeği sapı

dostum bizim bölgemizde bugday arpa yerfıstıgı yonca fig gibi bitkilerin saman ve balyesi yapılıyor hatta son 2 yıldır mısır saplarınıda balye yapıyorlar fakat mısır da balye yaparken balye makinası çok yıpranıyormuş ve masraftan dolayı maliyet yükseliyormuş vede mısır balyesini hayvanlar fazla yemiyormuş
bölgemizde ayçiçegide ekiliyor fakat daha ne samanını nede balyesini yapan görmedim
ayçiçegi bitkisinin saplarını incelediysen sapındışı odunsu sert yapıda içi süngerimsi bir yapıda ve muhtemelen saman yapsan toz gibi olur ama balye belki olur onuda tüm tüm yemesi imkansız hayvanların da yedikleri bitki sap saman ve yemleri ayırdıgını kalitesine göre seçip yediklerini unutmamak lazım
aslında mısıırın sapının içleride biraz öyle fakat beni tahminim ayçiçegi sapından hayvanların fazla randıman almaz
ayrıca o sapları toplamakta ayrı birdert
yinede tabi tercih senin saygı duyarım
sadece ayçiçegi hasadından sonra ayçiçegi kellelerini yerken biraz iştahla yiyor hayvanlar onun sebebide açiçegi kellelerinde kalan ayçiçegi tohumları
malum yaglı oldugundan onu iştahla yiyorlar
imkanın varsa onları toplayıp biryere stok yapıp belli dönemlerde hayvanlarına yedirebilirsin

Bizim buralarda geçen yıl Mısır balyası yapıldı ama kışın nekadar kurusada yinede küflenme oluyo ve hyvanlar yemiyo Ama ilk defa duydum Ayçiçeği sapının balyasını sanırım onu balya yapsa yapsa şu arabaları presleyenn makinalar yapar kardeş yani balya makinası yerden bile zor alır sapı mümkün değil diye düşünüyorum

Ayçiçek Sapı Saman Olmaz Ama Belki Balya Olabilir...
Balya Yapmak Icinde Biçerin Aynı Ekin Biçer Gibi Tabandan Biçmesi Gerek, Balya Makinasının Sapı Alabilmesi Icin...
Bunun İçinde Hem Biçerciye Hem Balyacıya Fiyatta Fark Vermek Gerekir...
O Fark Da O Balya Hayvanlara Diger(Ekin,Yonca,Fiğ...Vs)Balyalarından Daha Cok Yarıyorsa Belki Verilebilir..Ama Buna Deger Mi Bilmiyorum...
Ama Ayçiçek Sapı Hepimizin Bildiği Üzere Serttir, Hayvanlara Yarar mı Bilmem, Bunu Hayvancılıkla Uğraşan Arkadaslarımız Daha Iyi Bilirler...
Bu Konuda Son Olarak Şunu Söyleyeyim, Ayçiçeğinin Sapı Zaten Az Cikar Ve Balya Makinasına Tabandan Biçilmedigi Sürece Zarar Verir Ve Herkes Makinasını Sokmaz Bence Balya Yapmaya...