jandarma yada polisin duran aracn sahıbıne ehlıyet ruhsat sorablrmı ?

sorum sudur jandarma veya jandarma trafik yada polisin duran motorsiklet yada arabanın sahibinin üzerinde olmadıgı halde aracın sahibini çağırıp herhangi birşey sorma arama kurcalama hakkı varmıdır. ? kullanırken görmediği zaman vs.
misal gölette bi gece oturuyorz bi yerde motorsiklerde yol kenarnda ona herhangi bir işlem yapablrmi yada bzı çağırıp bişeyler sorma hakkı varmıdır ? bu arada ehliyet yok :D

Ynt: jandarma yada polisin duran aracn sahıbıne ehlıyet ruhsat sorablrmı ?

ruhsat sorabilirde ehliyet sorsada ehliyetim yok dersen sana ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yazamaz .. cünkü herhangi bi aracın sahibi o aracı kullanmak zorunda değil .. ba$kasınada kullandırıyo olabilir adamın belki $oforu var nerden bilcek polis bunu ..

Benim bildiğim kullanırken yakalamadığı sürece sorma hakkı yoktur. Kullanmazken de sadece suçlu aramalarında aracının aranan araca benzemesi durumunda sorabilir diye biliyorum.

bende böyle düşünüyormda geçen gölette oturuyoz bi arkadaşla bnm motor arabaların yanındaydı ilerdede başka birinin motoru vardı jandarma geldi durdu ehliyet fln sordu adama ondan aklımda şüphe oldu burda jandarmalar affetmıyoda :D gt korkusu var :D

Ali SARAÇ link=topic=57779.msg620133#msg620133 date=1344472028' Alıntı:
ruhsat sorabilirde ehliyet sorsada ehliyetim yok dersen sana ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yazamaz .. cünkü herhangi bi aracın sahibi o aracı kullanmak zorunda değil .. ba$kasınada kullandırıyo olabilir adamın belki $oforu var nerden bilcek polis bunu ..
neden olmasın nerden bilecek jandarma veya polis bendee böyle biliyorum

Sorabilir yabancı plaka veya plakasız olduğunda olduğunda soruyo ama arama yapamaz.Yabancı plakadan kasttım ilçeler arası harf değişikliği olan plakaları diyorum.

emniyette bazen minareyi çalan kılıfını hazırlar mantıgı wardır yani seni daha önceden mimlemiştir veya benzer bi kişiyi o an o görüdüğünü hemen ceza vb işlem yapmak için gerek arac sahibini gerekse kullanları tespit edebilir ama bu kadar yani ceza yazamaz.. ceza yazması için sürücü olarak kullanman lazım..
birde bizdede motorsikler meşhur ve bazen adamlar haklı yanı kendilerini düşünmüyorlar sokakta gezen çoçuklara çarpsalar onlarda vicdan azabı çekiyor.. onu bi yerde aksobasik hareketler yaparak görüp daha sonra normal kullandıgın an da bile ceza yapzabilirler şu tarihte bunu yaptın der gecer :D ve hatta bi ara duran araçlara muadahale edememe gibi bi yasa olsa bile duran motorsikletleri topladıklarını biliyorum
neyse dikkatli gdin trafikte saygılı olun..

tşkrler :D
SmhGwz link=topic=57779.msg620877#msg620877 date=1344788575' Alıntı:
emniyette bazen minareyi çalan kılıfını hazırlar mantıgı wardır yani seni daha önceden mimlemiştir veya benzer bi kişiyi o an o görüdüğünü hemen ceza vb işlem yapmak için gerek arac sahibini gerekse kullanları tespit edebilir ama bu kadar yani ceza yazamaz.. ceza yazması için sürücü olarak kullanman lazım..
birde bizdede motorsikler meşhur ve bazen adamlar haklı yanı kendilerini düşünmüyorlar sokakta gezen çoçuklara çarpsalar onlarda vicdan azabı çekiyor.. onu bi yerde aksobasik hareketler yaparak görüp daha sonra normal kullandıgın an da bile ceza yapzabilirler şu tarihte bunu yaptın der gecer :D ve hatta bi ara duran araçlara muadahale edememe gibi bi yasa olsa bile duran motorsikletleri topladıklarını biliyorum
neyse dikkatli gdin trafikte saygılı olun..
bölemi :D :D
0ZKB.jpg

J1F9.jpg

FQEB.jpg

OGKR.jpg