krank mili degişimi

arkadaşalr köyümüzde bulunan sıfır km olarak alınmış 9-10 aylık çiftçeker(dt) 95 beygir olan bir traktörün krank mili degişmek zorunda kalmış birkaç gün önce
normalde garanti bitmemiş olmasına ragmende biraz masraf çıkmış dedi bana bahseden kişi

acaba bu arıza yani krankmilinin degişmesini gerektirecek arıza neden kaynaklanmış olabilir egilip bükülüp veya kırılıp bu arıza olmuştur yeni parça takıldıgına göre
yapılan hangi iş buna sebep olabilirki
normalde bu traktörün sahibinin toplam 4 traktörü var 1000 dönümden biraz fazlada arazisi var traktör daha 250 saat bile degil bildigim kadarıylada traktör sayısı fazla oldugundan bu traktörüne aşırı yüklenmiyorda yeni oldugu için sadece pulluk koble ve patlatma gibi aletler takıyor
daha fazla detaylı bilgim yok konu hakkında fakat ilk gördügüm yerde sormayıda düşünüyorum(arıza sebebi yaptıgı masraf garanti durumu vsvs ) tabi adamın yarasını deşmek gibi olacak ama arızanın kesin sebebinide en iyi sahibi biliyordur

bu konuda fikirleriniz nelerdir arkadaşlar
bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa memnun olurum

not:traktörün markasını yazmıyorum şuan için çünkü marka yazdıgım zaman tarafsız olamıyor birçok arkadaşımız.ilerleyen günlerde konuya yeterince yorum yapıldıgı zaman markada yazacagım

Ynt: krank mili degişimi

oncelıkle gecmıs olsun. sebep şu olabılır ' ' bence ' ' : krank milinin ucundaki eksantrik milinin donmesını sağlayan dişlilerde bi problem olabılır. krank mili kırılsa zaten motor çalışmaz. ki kırıldıysa dedıgınız gıbı 250 saatlık motorda tamır ettırmesın bence satsın o motoru. cunku krank mılınde bıle 250saatte kırılacak kadar adi çelik parça kullanan bı motor işe yaramaz

KONU: KRANK MILI DEGIŞIMI (OKUNMA SAYISI 69 DEFA)

açtıgım konu epey takip edilsede yeterli bilgi sahibi kişi olmadıgından veya traktörün markasını söylemedigimden sadece 1 arkadaşımız yorum yapmış ;D

neyse ben traktörün markasınıda söyleyeyim bari
tümosan 8095(klasik) tenteli dt(4çeker)

belki bu msjımdan sonra yorum sayısı artar

YAVUZ_13 link=topic=57844.msg620845#msg620845 date=1344772746' Alıntı:
KONU: KRANK MILI DEGIŞIMI (OKUNMA SAYISI 69 DEFA)

açtıgım konu epey takip edilsede yeterli bilgi sahibi kişi olmadıgından veya traktörün markasını söylemedigimden sadece 1 arkadaşımız yorum yapmış ;D

neyse ben traktörün markasınıda söyleyeyim bari
tümosan 8095(klasik) tenteli dt(4çeker)

belki bu msjımdan sonra yorum sayısı artar
Bu mesajdan sonra tepki olarak yorum yazmamış arkadaşlar bence.

recover90 link=topic=57844.msg620850#msg620850 date=1344778305' Alıntı:
Bu mesajdan sonra tepki olarak yorum yazmamış arkadaşlar bence.

ben o msjı azönce yazdım hem ne tepkisi arkadaşım tarafmı tutmuşum veya yeterli bilgi sahibi kişi olamdıgı için dedim diyemi misal ben bilmiyorum ki burda soruyorum ama bilmedigim birkonuda bilmediigmi bana söyleseler niye tepki vereyim aksine sevinirim en kısa zamanda eksigim olan bilgiyi ögrenirim

YAVUZ_13 link=topic=57844.msg620851#msg620851 date=1344778685' Alıntı:
ben o msjı azönce yazdım hem ne tepkisi arkadaşım tarafmı tutmuşum veya yeterli bilgi sahibi kişi olamdıgı için dedim diyemi misal ben bilmiyorum ki burda soruyorum ama bilmedigim birkonuda bilmediigmi bana söyleseler niye tepki vereyim aksine sevinirim en kısa zamanda eksigim olan bilgiyi ögrenirim
konuyu açtığın kısımdaki ilk mesajında marka modelini yeterli yorum olunca yazacağım diyosn taraflı yorum yazılır diye imada bulunmuşsun.

evet taraflı yorum yazılır dedim ima etmedim bunu açıkça söyeldim
herkes kendi traktörünü övüyor fanatik olan herkes
ve açılan konuları mundar ediyorlar
bak msj yazmadı kimse
ottan konular olsa 2-3 sayfa dolardı tratör çekişmesi felan olsaydı

kul yapısı alet değilmi. kırılabilir. ama 1000 de 1 i kırılır oda senin köylüyü bulmuş işte. arıza sebebi bence krank ucundaki rulmanlar sarmış ve ısınma yapmıştır sonrada kırılmıştır.. çünkü koca çeliğin doğrudan kırılması zor. illa gereğinden fazla ısı ve rahat dönmesini engelleyen bişey olması lazımki kırılsın..

aksazli link=topic=57844.msg620860#msg620860 date=1344782334' Alıntı:
kul yapısı alet değilmi. kırılabilir. ama 1000 de 1 i kırılır oda senin köylüyü bulmuş işte. arıza sebebi bence krank ucundaki rulmanlar sarmış ve ısınma yapmıştır sonrada kırılmıştır.. çünkü koca çeliğin doğrudan kırılması zor. illa gereğinden fazla ısı ve rahat dönmesini engelleyen bişey olması lazımki kırılsın..

kardeş kırıldı demedim degiştirilmiş dedim muhtemelen egilip bükülmüştür yada kırılmıştır çünkü yapılabilecek bir arıza olsa yenisiyle degişmezler parçayı
hem her başımıza bir iş geldiginde allahın işi deyip susacakmıyız yada kul yapısı deyip susacakmıyız
adam birsürü para verip sıfır km traktör almış daha 1 yaşına gelmeden 250saat olmadan motor kısmını parçalıyorlar
şahsen benim başıma gelse muhtemelen o traktörü satan adama uçarım :D
veya şöyle düşün senin traktörün 10-11 aylıkken böyle olsa kul yapısı olabilir böyle seyler diyebilirmisin

hem konumuz kul yapısı veya allah yaratmış muhabbeti degil olayı o yönden düşünürsek avrupalılar insan degilmi der bir arkadaşımız çıkar bizde susar kalırız )))
bu sorun neden kaynaklanmış olabilir benim merak ettigim bu
üretim yapılan firmanın mühendisleri bu senin dedign sorunu hiç hesaba katmıyorlarmı acaba

%90 kullanıcı hatasıdır.rampada traktörü geri kaçırıp aniden ayagını debriyajdan kaldırmıştır filan ondan olabilir.%5 fabrika hata payı veriyorum o da olabilir sonuçta bunuda insanlar yapıyor %5 de tümosan adi malzeme kullanmış diyebilirim.Tümocu arkadaşlar kızmasın ama o kadar ucuza traktör satıyosa bu adam mutlaka bi eksigi vardır diye düşünüyorum he bu da benim düşüncem.Saygılar.

wood link=topic=57844.msg620881#msg620881 date=1344788909' Alıntı:
%90 kullanıcı hatasıdır.rampada traktörü geri kaçırıp aniden ayagını debriyajdan kaldırmıştır filan ondan olabilir.%5 fabrika hata payı veriyorum o da olabilir sonuçta bunuda insanlar yapıyor %5 de tümosan adi malzeme kullanmış diyebilirim.Tümocu arkadaşlar kızmasın ama o kadar ucuza traktör satıyosa bu adam mutlaka bi eksigi vardır diye düşünüyorum he bu da benim düşüncem.Saygılar.

valla kullanıcı hatasımı fabrikanın hatasımı pek bilmiyorum sahibiyle görüştügümde net bilgi alırım
fakat sahibi o traktörü şöföre falan kullandırtmıyordu kendisi kullanıyordu
hem ben konuyu açarken ki ilk msjımda zaten marka ismi verek ismedim sebebide sonuçta belki beni yanlış anlayıp tümosanı kötüledigimi sanarlar diye marka ismi vermemiştim

ama şu sözüne katılırım tümosan harbiden ucuz
o traktörü 63 milyara almışlardı peşin paraya
diger markaların 95 beygirlik ler 75-80 milyardı aynı dönemde

YAVUZ_13 link=topic=57844.msg620874#msg620874 date=1344788303' Alıntı:
kardeş kırıldı demedim degiştirilmiş dedim muhtemelen egilip bükülmüştür yada kırılmıştır çünkü yapılabilecek bir arıza olsa yenisiyle degişmezler parçayı
hem her başımıza bir iş geldiginde allahın işi deyip susacakmıyız yada kul yapısı deyip susacakmıyız
adam birsürü para verip sıfır km traktör almış daha 1 yaşına gelmeden 250saat olmadan motor kısmını parçalıyorlar
şahsen benim başıma gelse muhtemelen o traktörü satan adama uçarım :D
veya şöyle düşün senin traktörün 10-11 aylıkken böyle olsa kul yapısı olabilir böyle seyler diyebilirmisin

hem konumuz kul yapısı veya allah yaratmış muhabbeti degil olayı o yönden düşünürsek avrupalılar insan degilmi der bir arkadaşımız çıkar bizde susar kalırız )))
bu sorun neden kaynaklanmış olabilir benim merak ettigim bu
üretim yapılan firmanın mühendisleri bu senin dedign sorunu hiç hesaba katmıyorlarmı acaba
benim motor şuanda böle bi arıza yapsa ve garanti kapsamında yapılsa evet kul yapısıdır derim . ama cart curt deyip yapmazlarsa ozamn hatanın nedenini bulur ve yuttururum. her arıza garantiye girmeyebilir ama bu gibi durumlarda fabrika ilgileniyor zaten. 3000 - 4000 tl masrafta 200 - 300 tl benden çıksa bişey olmaz. ben böyle bakıyorum olaya.

kırank yığdırmalarda kırılabilir ( yani yüklü bi kamyon traktör vs yolda yüksek vitesle giderken hızı düşürmeden vitesi düşürürse şanzuman motoru çevirmeye kalkar ;D ) ama krank milini bilmiyorum oda aynı nedende olabilir

anayurtlu 3105d link=topic=57844.msg621009#msg621009 date=1344812645' Alıntı:
kırank yığdırmalarda kırılabilir ( yani yüklü bi kamyon traktör vs yolda yüksek vitesle giderken hızı düşürmeden vitesi düşürürse şanzuman motoru çevirmeye kalkar ;D ) ama krank milini bilmiyorum oda aynı nedende olabilir
evet bencede doğru. sonuçta herşeyin bi sınırı var.üstüne çıktınmı oda senin üstüne çıkar. :)

bır buyugumun dedıgıne gore yuksek vıtes veya hızla gıderken kucuk vıtese takılır veya anıden yıgdırma yapılırsa krank zorlarmıs. bı dahakı seferde muhtemelen ya eglır yada kırılırmıs.