+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
54 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  ESRARLI BUĞDAY  Bursa’nın İnegöl ilçesinde incelemelerde bulunuyorduk.

  Bir kamp esnasında Ziraat yüksek Mühendisi Serdar beyla karşılaştık. Serdar bey uzmanı olduğu konuda bilgiler veriyordu.

  Ardından başlayan sohbet sırasında bize öyle bir buğdaydan bahsetti ki inanılması çok güçtü.

  Serdar beyin bahsettiği buğdayı bulmak amacıyla Bilecik İlimizin Bozüyük ilçesine doğru yola çıktık.

  6 bin yıllık bir mezardan çıkan buğday ekilirse yeniden yeşerir mi?

  Zamanımızın buğdayları en çok bire 40 verirken bu buğday bire 700 verebilir mi?

  Bu buğdayı görebilmek ve hikayesini dinleyebilmek için, olayı sahiplenerek buğdayın hala kaybolmamasını sağlayan, Harita Mühendisi Recai Aksu beyi aradık.

  Kendisini bilgisayarlarla uğraştığı iş yerinde buluyoruz.

  Özenle sakladığı buğdayları bize göstererek, maceralarını anlatmaya başladı. Buğdayın hikayesi kısaca şöyle.

  Definecinin biri kazdığı bir tarihi mezarda camdan bir küre buluyor. Küreyi sallayınca içinden çıkır çıkır gelen sesleri altın zannederek bunu kırmaya uğraşıyor. Normal kırma yöntemleri başarısız olunca taşın üstüne koyduğu küreye balyozla vuruyor. Cam küre patlayarak tuz buz oluyor. Bu sırada definecinin hevesi de kursağında kalıyor tabii. Çünkü kürenin içinden altın değil 7 tane buğday çıkıyor. Şansına lanet ederek bu buğdayları evinin bahçesinde inşaat artıklarının arasına atıyor. Bir müddet sonra normal ekinler başak bile vermeden definecinin attıkları adamın boyunu geçiyor. Bunu gören defineci yakalanacağını sanarak buğdayları yolup bir poşete tıkıp saklıyor. Ertesi yıl, yolduğu buğdaylardan dökülen taneler yeniden filizleniyor. Yine bunları yolup aynı poşete dolduruyor. Bu buğdaylardan yakarak kurtulmaya karar verdiği bir sırada Recai beyle karşılaşıp ona güveniyor ve bu buğdayları teslim ediyor.


  İşte o günden beri Recai bey bu buğdayları devlete mal etmeye çalışıyor.

  Bu buğdayları duyan İsrailli iki kişi Recai beye gelerek iki tane almak için 10 milyon dolar teklif ediyor. Almanya buğdaylarla oraya gittiğinde sülalesinin geleceğini garanti altına alacağını söylüyor.  Recai Bey ise ben bu buğdayların vatanımda kalmasını ve kendi vatanımın zengin olmasını istiyorum diye bütün teklifleri reddediyor.

  Türkiye ne mi yapıyor hiçbir şey “Bu buğdaylar işe yaramaz” diye tutturuyor.

  İsterseniz bu buğdayların mezarda ne işe yaradığına bir bakalım. Bundan 6 bin yıl önce insanlar öldükten sonra tekrar canlanacaklarına inanırdı. Bu yüzden yeniden dirildiklerinde yiyebilmek için ölülerle beraber çeşitli yiyecekler de gömerdi. Anlıyoruz ki buğdayın bulunduğu mezar 6000 yıl öncesine dayanıyor.

  Pekiyi bu kadar uzun zaman bu buğdayın çürümemesi için ne yapılabilirdi. Havası alınmış ve çürümeyecek, kolay kırılmayacak bir kapta saklanması gerekirdi. İşte bu kap da ancak elmastan olabilirdi. Evet defineci köylü dayının kırdığı o cam kocaman bir elmastı.

  Gelelim asıl konumuz olan, bu kadar methettiğimiz buğdayın özellikleri ne sorusuna.

  Bu buğdayın sapının kalınlığı bir sigaradan daha fazla ve boyu 2 metre civarında. Demek oluyor ki, biz bu buğdayı eksek ve sırf saplarını dışarıdan satın aldığımız tekstil hammaddesi olarak kullansak bile Türkiye zenginleşiyor.

  Bu buğdayın bir tanesi bizim bildiğimiz normal buğdayın üç katı büyüklükteydi.


  Dahası da var.

  Zamanımız buğdaylarında bir sapın üstünde olan bir başakta en çok 30 ya da 40 tane buğday yetişiyor yani bire kırk veriyor. Oysa esrarlı buğdayda en az 100 tane var.

  Daha da var. Bir buğday tanesini ekerseniz bir filiz verir, o filizin üstünde bir başak olur. Esrarlı buğdayın bir tanesini ektiğinizde ise yedi filiz veriyor.

  Özetlersek bizim buğdayımız bire 40 verirken esrarlı buğday her tanesi bizim buğdayın üç katı büyüklükte olmak üzere bire yediyüz veriyor. Yani normal buğdayın 51 kat fazlası. Saplarının sağlayacağı avantajı da unutmamak gerekir.

  Recai beyin ofisinde definecinin kopardığı buğdayları bir kavanoz içinde görüp olayı bizzat yaşadık.

  Buğdayı ekmediğini öğrenince nedenini sorduk.

  Eğer bu buğday normal şartlarda ekilirse bir müddet sonra baskın olan günümüz buğdayından etkilenerek özelliklerini yitirirmiş. Bu buğdayın özel olarak yetiştirilmesi ve genleriyle oynanarak sürekliliğinin sağlanması için işlemlere tabi tutulması gerekmekteymiş. Tabii Türkiye’de bu buğdaya sahip çıkacak hiçbir resmi mercii çıkmadığı için Recai Bey de bunu ekmeden saklamış.

  Recai beyden ayrılırken hüzünlüydük, bu hüznün büyük bir bölümü masal gibi dinlediğimiz hikayenin sonunu görememekten kaynaklanıyordu. Buğdayı ekili halde görememiştik.  Aklımıza, bize buğdayı haber veren Serdar beyin bir sözü geldi. “Ekili halde bulamazsanız bana tekrar gelin.” Demişti. Hemen yeniden İnegöl’e döndük ve Serdar beyi bulup durumu anlattık. “Recai Bey bu buğdaydan benden başka kimseye vermedi. Ben de bunu bir kovaya ektim ve balkonumda duruyor, gelin göstereyim.” Sevinçten uçarcasına kovanın yanına gittik ve buğdayları ekili halde de gördük. Bunları görüntüleyerek sizlere de ulaştırabildik.  Tam ayrılacağımız sırada Serdar Bey bize şunları söyledi. “Bir ilginç olay daha var oda şöyle. Kur’an-ı Kerim’de bu buğdaydan bahsediliyor. Gerçekten de Bakara suresi 261. ayet-i kerimesi şöyle.

  Allah yolunda mallarını harcayanların örneği, yedi başak bitiren bir tane gibidir ki, her başakta yüz tane vardır. Allah dilediğine kat kat fazlasını verir. Allah’ın lûtfu geniştir, o her şeyi bilir.

  Böyle bir buğdayın ortaya çıkacağının önceden bildirilmiş olması, 'Kur’an-ı Kerim’i zamanın tefsir ettiğini gösteriyor.”

  Bu konuyu görüntüleriyle beraber bir ulusal kanalda yayınlamış olmama aradan yıllar geçmesine rağmen maalesef hiç bir devlet yetkilisi bu buğday konusunda bir girişimde bulunmadı.


  Hasan Subaşı

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Ocak 2010
  Şehir
  YOZGAT
  Mesajlar
  199
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  BİZ ORTA OKULDA İKEN 93-94 YILLARI BİR ÖĞRETMENİMİZ BU BUĞDAYDAN BAHSETMİŞTİ KURANI KERİMDE BÖYLE BİR BUĞDAY IN VARLIĞININ BİLDİRİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ NE MUTLU BİZEKİ MEVLAM BU BEREKETİ BİZLERE NASİP ETMİŞ AMA YETKİLİ ELİ OLMAYINCA OLMUYOR İŞTE DEMEK Kİ BİR İSRAİL KADAR OLAMAMIŞIZ(BU KONUDA)

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  16 Eylül 2009
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  807
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Üzerinde durulması gereken bir konu geleceğimiz belki de bu buğdaya bağlıdır... İsraillilerin eline geçmemesi lazım!!!! Yahudi çiftçiler gelişirken biz yerimizde sayabiliriz!! Fakat bu tohumu ülkemiz ekonomisine kazandırabilirsek Allahtan daha ne isteriz??.... Allah sonumuzu hayır etsin...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  26 Ekim 2008
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  50
  Mesajlar
  1,830
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Yabancıların ele geçirme çabaları karşısında şimdiden kaygılanmaya başladım, rahat durmazlar artık, çok dikkatli davranmak lazım. Milli bir mesele.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  16 Eylül 2009
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  807
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Alıntı R.çiftçi link=topic=57889.msg621364#msg621364 date=1344933179 Nickli Üyeden Alıntı
  Yabancıların ele geçirme çabaları karşısında şimdiden kaygılanmaya başladım, rahat durmazlar artık, çok dikkatli davranmak lazım. Milli bir mesele.
  Hem dini, hem milli bir mesele... Gelişmekte olan Türk tarım ve hayvancılığına fayda sağlama olasılığı yüksek bir mevzu hayırlısı...

 6. #6
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  İlginç bir hikaye gerçekten ilgi çekici ama bir yere takıldım bizim buğdaylarımız 1 e 40 vermiyor şuanki ekilen çeşitler (esperia,toros,qality vs.) birdane birçok dal veriyor ve bir başakta 25-35 arası dane bulunuyor ben saymadım bir danenin kaç dal verdiğini ama epey veriyor

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  bu buğdayın binlerce kilometre çevresinde buğday olmayan bir yerde yada dış dünyadan yalıtılmış bir laboratuarda çoğaltılması lazım.Türkiye de bunu yapacak ne üniversite nede devlet kurumu var.patenti alınıp zaman kaybedilmeden ileri bir ülkede çoğaltılmalıdır.

  normal ekimde döllenme esnasında başka cinslerle eşeylenip orjinal buğday kaybolur.çok hassas bilimsel bir iş olmalı.öyle balkonda kovada falan olmaz.

 8. #8
  ranger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Ağustos 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  28
  Mesajlar
  5,249
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Sahip çıkmak lazım bide kovadaki fotoğrafı felan olsaydı iyi olurdu.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  08 Eylül 2011
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  27
  Mesajlar
  431
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم
  مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّئَةُ حَبَّةٍ وَاللّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ

  Bismillahirrahmanirrahim
  Meselullezîne yunfikûne emvâlehum fî sebîlillâhi ke meseli habbetin enbetet seb’a senâbile fî kulli sunbuletin mietu habbeh(habbetin), vallâhu yudâifu li men yeşâu, vallâhu vâsiun alîm

  Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, her sünbülünde (başağında) yüz adet tane (tohum) olmak üzere, yedi sünbül (başak) veren bir tek tohumun durumu gibidir. Allah, dilediği kimse için (onun rızkını) kat kat artırıp verir. Ve Allah Vâsi ' dir, Alîm ' dir.

  UmutCAN teşekkür etti.

 10. #10
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  biz bu buğdaya sahip çıkamayız.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  ben böyle bi buğdayın varlıgından bile $üpheliyim .. varsa bile coktan elden gitmi$tir varlığı sava$ sebebi .. yedirmezler aga böyle bugdayı türkiyeye .. palavra bu i$ler ..

  entelmaganda teşekkür etti.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Kuran ı Kerim e inandığımıza göre,Kitabımızda adı geçen bu buğdaya da inanmamız gerekir. Bulunup bulunmadığı konusu tartışmaya açık olabilir.

  http://siratimustekim.blogspot.com/2...-ve-onemi.html

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  kuranı kerimde bir benzetme yapılmı$ allah yolunda malını harcayan icin .. neyse dini konuda tartı$ma yapmaya gerek yok .. böyle hurafelere inanıp inanmamak insanın elinde .. dünyada millet açlıktan ölecek adam cam kavanozda bugday saklıcak 2 metre yok 50 kat daha fazla ürün vercek .. birazda mantıklı olmak gerekir diye dü$ünyorum .. isteyen istediğine inanmakta özgür .. bana saçma geldi sadece .. demek ki 6 bin yıl öncenin adetlerine göre bugdayla gömülen tek ki$i bu .. ba$kaca kimse gömülmemi$ ..

 14. #14
  umut71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Ekim 2010
  Şehir
  kırıkkale
  Yaş
  39
  Mesajlar
  757
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  vay anasına şimdiden heycanlandım hep 7 rakamı var bu olay enterasan hayırlısı olur inşallah

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  01 Aralık 2009
  Şehir
  Bolu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,169
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Mete abi ben bir tane tohumluk alayım tabi mümkünse. Gerekirse tepsilere bile eker çoğaltırım.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  21
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  O Buğdayın Görüntüleri.


  Bulduğum Site : http://ibican197373.blogcu.com/6000-...ugday/11838911

  bu fotodaki başaklar yazıda geçen bugdayla aynı başak olup olmadıgı bilinmemekle beraber bu buğdaylardan daha başka mezarlarda bulundugunu duymustm ve okumustum sadece o mezara ait değil aynı zamanda gömülen çoğu insanların mezarlarında aynı bugdayın bulunacagı kanaatindeyim.

  Eğer Diğer Mezarlardan Da Bunun Gibi Buğday Taneleri Bulunabilirse Bu Bize Atalarımızın Bıraktığı En Büyük Mirastır.. Altından Çanaktan Çömlekten Daha Kıymetli Bir Hazinedir. Hem Türk Ekonomisi Hem De Türk Tarımı , Çiftçisi Ve Refahı İçin...

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Alıntı cafer66 link=topic=57889.msg621646#msg621646 date=1344997978 Nickli Üyeden Alıntı
  O Buğdayın Görüntüleri.


  Bulduğum Site : http://ibican197373.blogcu.com/6000-...ugday/11838911

  bu fotodaki başaklar yazıda geçen bugdayla aynı başak olup olmadıgı bilinmemekle beraber bu buğdaylardan daha başka mezarlarda bulundugunu duymustm ve okumustum sadece o mezara ait değil aynı zamanda gömülen çoğu insanların mezarlarında aynı bugdayın bulunacagı kanaatindeyim.

  Eğer Diğer Mezarlardan Da Bunun Gibi Buğday Taneleri Bulunabilirse Bu Bize Atalarımızın Bıraktığı En Büyük Mirastır.. Altından Çanaktan Çömlekten Daha Kıymetli Bir Hazinedir. Hem Türk Ekonomisi Hem De Türk Tarımı , Çiftçisi Ve Refahı İçin...
  şuanda hayretler içindeyim..haikatten altından çanaktan elmastan daha değerli bir mirass..

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  26 Temmuz 2008
  Şehir
  Sorgun/Yozgat
  Yaş
  21
  Mesajlar
  638
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  Abi 2. resim özellikle ilgimi çekti buğdayın başağı mısır koçanı gibi Maşallah .

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  Kütahya-Simav-
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,005
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  çok tuhaf. ildefa görüyorum. hiç böle bişeyin varolduğunu duymamıştım..
  Alıntı cafer66 link=topic=57889.msg621648#msg621648 date=1344998571 Nickli Üyeden Alıntı
  Abi 2. resim özellikle ilgimi çekti buğdayın başağı mısır koçanı gibi Maşallah .

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: ESRARLI BUĞDAY  fotoları görünce bende çok heyecanlandım.

  söyle bir avuç verse de çoğaltsak.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Eylül.2012, 03:52
 2. buğday fiyatları
  Konu Sahibi talataga Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 21.Haziran.2012, 11:28
 3. BUĞDAY???
  Konu Sahibi fatih0388 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 14.Ekim.2011, 18:52
 4. BUĞDAY SULAMASI
  Konu Sahibi maygun10 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 20.Nisan.2011, 21:25
 5. BUĞDAY VE BUĞDAY TARIMI HAKKINDA GENEL BİLGİLER
  Konu Sahibi uzunyayla Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 18:02

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status