PC Kabusum Oldu.:( Bilgisayar Kapanma Sorunu. Lütfen Yardım.:S

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Arkadaşlar; 3 yıldır kullandığım PRO 2000 Marka masaüstü pc 1 aydır resmen kabusum oldu. 1 ay önce çöktü ve ilk defa formatlattım, orjianal Vista kullanıyordum, neyse Windows 7 kurdular, getirdim yine 30 dakikada kapanmaya başladı. Tekrar götürdüm 1 fan değişti orda 8 saat çalışıyor hiçbir sorun yok. Gtiriyorum 5-10 dakikada kapanıyor ve bir sürü uğraşıdan sonra pes eden ben oluyorum. ! daha götürdüm; işlemci fanı değişti ve yine orda kaldı hiçbir sorun yok.:S Getiriyorum, evde yine aynı sorun. Bu yazdıklarımı 2. defa yazıyorum. Şu an en son çare elektiriği panonun yanındaki prizden aldım ve son çare onu deniyorum. Bu akşamki kontrolümde topraklama ucunda az bir elektrik olduğunu gördüm, sorun bu olabilirmi.:S
Lütfen elektrik ve pc konusunda tecrübesi bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.
Şu an için herhangi bir kapanma ile karşılaşmadım, sorun evdeki elektrik tesisatında mı acaba.:S

Ynt: PC Kabusum Oldu.:( Bilgisayar Kapanma Sorunu. Lütfen Yardım.:S

aga bence senin evin tesisatta problem var. evin elektirik girişinde kaçak akım rolesi yokmu?kaçak oldumu ceryanı kesiyo ve böyle ayarsız akımlardan tesisatı koruyor..

aksazli link=topic=57951.msg622094#msg622094 date=1345162420' Alıntı:
aga bence senin evin tesisatta problem var. evin elektirik girişinde kaçak akım rolesi yokmu?kaçak oldumu ceryanı kesiyo ve böyle ayarsız akımlardan tesisatı koruyor..
23 dakika sonra yine kapandı.:( evin tesisatında bahsettiği roleden var, yani ev yeni tesisat projeye uygun. Yine de elektrik problemi olduğu kesin.
Güç kaynağı tavsiye ettiler, yarın bulabilirsem birde onu deniyecem.:) Pc zaten iftara yakın zamanda benden her türlü şiddeti görüyor.

nailyetek link=topic=57951.msg622098#msg622098 date=1345163433' Alıntı:
Pc zaten iftara yakın zamanda benden her türlü şiddeti görüyor.
:D :D

Muhtar Eğer Durum Dediğin Gibiyse Elektrik Tesisatındandır O Sıkıntı ;) Veya Evde Taktığın 220v Kablosu İle İşyerinde Taktığın 220v Kabloları Farklı İse Evdeki Kabloda da Bi Sıkıntı Olabilir...

Bir de Güç Kaynağı İle Kullanmayı Dene Derim ;)

bi elektrik davası yüzünden oldukça fazla yanlış tedavi uygulanmış. baya bi ameliyata girmiş ama inşallah iyidir geçmiş olsun nail abi. :D

Büyük ihtimal power supply(Güç kaynağı) ' de problem var. Değişmesi gerekebilir. Eğer çevrede başka bilgisayar varsa onunkisini takıp deneyebilirsiniz. 30 dakka sürede kapanma problemi genelde power supply ' den kaynaklanır.

Bu bahsettiğiniz güç kaynağı kasanın arkasındaki elektrik girişinin olduğu parçamı.:S Peki bunu başka pc den söktüğümde bizimkine uyarmı.?

nailyetek link=topic=57951.msg622399#msg622399 date=1345239749' Alıntı:
Bu bahsettiğiniz güç kaynağı kasanın arkasındaki elektrik girişinin olduğu parçamı.:S Peki bunu başka pc den söktüğümde bizimkine uyarmı.?
standart olur hepsi aynı olur .
nail abi
kom*-*

Nail abi evde başka bir bilgisayar dene.Eğer onda bir problem olmazsa ve kendinde az çok anlıyosan kasadan,kasayı aç ve ekran kartını çıkar uçlarını temizle yuvaya üfle tozunu al yani geri tak,sonra ram içinde aynısını yap hatta ram in slot a giren yerini silgi ile sil çift yüzeyini ama sadece yuvaya giren kısmı ekran ve ramda dolayı kendini korumaya alıyor olabilir pc.Ayrıca fanlar değişti demişsin fanlar değişince soğutucuda değişmiştir soğutucu ile ısınan malzeme arasına beyaz bi madde sürülmesi gerekir o sürülmediyse ısınmadan dolayı kapanma gerçekleşir.Umarım fayda sağlar dediklerim.Kolay gelsin.

evdeki gerilim düşümü fazla olabilir ,bir elektrikçiye prizdeki voltajı ölçtürün ,voltaj düşük olursa güç kaynağı çok ısınır kilitlenmeye sebep olur

nail abi sana şöyle sıralayayım 1. neden işlemcin fazla ısınıyor olabilir ve bilgisayar kendini kapatıp işlemciyi korumaya alır.2.neden power supply de sorun olabilir içindeki kondansatörler şişmiş olabilir,arkadaşlarında dediği gibi power kablosu arızalı olabilir ayrıca dediğin gibi topraklamada elektrik kaçağı varsa acilen elektrikçiye göstermen gerek sadece bilgisayara değil diğer aletlerede zarar verir.

alipasalierkan link=topic=57951.msg622275#msg622275 date=1345212395' Alıntı:
Büyük ihtimal power supply(Güç kaynağı) ' de problem var. Değişmesi gerekebilir. Eğer çevrede başka bilgisayar varsa onunkisini takıp deneyebilirsiniz. 30 dakka sürede kapanma problemi genelde power supply ' den kaynaklanır.
Power Supply ' den Kaynaklansa İşyerinde De Aynı Süre Çalışır Sonra Kapanırdı ;)

ahmet kesikbaş link=topic=57951.msg622431#msg622431 date=1345247939' Alıntı:
standart olur hepsi aynı olur .
nail abi
kom*-*
Hepsi Aynı Olmaz Abi, Soket Pin Sayılarına Göre 2 Çeşit Olur...

recover90 link=topic=57951.msg622466#msg622466 date=1345282329' Alıntı:
Nail abi evde başka bir bilgisayar dene.Eğer onda bir problem olmazsa ve kendinde az çok anlıyosan kasadan,kasayı aç ve ekran kartını çıkar uçlarını temizle yuvaya üfle tozunu al yani geri tak,sonra ram içinde aynısını yap hatta ram in slot a giren yerini silgi ile sil çift yüzeyini ama sadece yuvaya giren kısmı ekran ve ramda dolayı kendini korumaya alıyor olabilir pc.Ayrıca fanlar değişti demişsin fanlar değişince soğutucuda değişmiştir soğutucu ile ısınan malzeme arasına beyaz bi madde sürülmesi gerekir o sürülmediyse ısınmadan dolayı kapanma gerçekleşir.Umarım fayda sağlar dediklerim.Kolay gelsin.
Bilgisayar Her Elektrik Kaynağında(Evde, İşyerinde...) Nail Abinin Dediği Gibi Bir Süre Çlaışıyor Kapnıyorsa Dediklerinizden Bazıları Yapılabillirdi...

Ayrıca Ram ' i Elinize Almadan Önce Bir Metale Dokunarak Üzerinizdeki Statik Elektriği Boşaltın, Ram Sizdeki Statik Elektrikten Dolayı Bozulabilir...

Nail Abi, Eğer Dediğin Gibİ İşyerinde Sürekli Çalışıyor, Senin Evde Belli Bir Süre Sonra Kapanıyorsa, Önceki Yorumumda Dediğim Gibi: Sorun Evdeki Elektrikten Bence...

Eğer Sürekli, Her yerde Böyle Belli Bir Süre Sonra Kapanıyorsa Sorun Power Supply ' de, RAM ' de, İşlemci ' de Veya Anakarttadır ;)

omerfarukkoc link=topic=57951.msg622652#msg622652 date=1345324445' Alıntı:
Power Supply ' den Kaynaklansa İşyerinde De Aynı Süre Çalışır Sonra Kapanırdı ;)

Benim ilk bilgisayarım sıfırken bu problem ile karşılaşmıştım. O zaman tabi kullanmayıda bilmiyorum. Adamlar yaptık deyip getiriyorlar. Evde açıyorum. Bir saat sürmeden kapanıyordu. Adamlar gelip deniyorlar çalışıyordu. Gidiyorlar arkalarından kapanıyordu. İş yerinde çalışıyor diyorlardı. Belki 2 sene o zaman bilgisayarı kullanamamıştım. Kabakta bana patlıyordu. O zaman babam kullanmayı bilmiyorsun. Bozuyorsun diye hep kızıyordu. Halbuki ben bozacak kadar kullanamıyordum. En sonunda garantisi artık biteceğine yakın babamla kaptık kasayı aldığımız yere götürdüktü. Sonra power supply ' i değiştirmişlerdi. Ondan sonrada bir daha bozulmadıydı. Zaten sonradan mesleğimde bilgisayar olunca ne kadar boşa zaman kaybettiğimi fark etmiştim. Anlamayınca elin adamıda doğru düzgün bakmayınca 2 sene bilgisayarı öğrenmekten geri kaldıydım. Sonra o firmada stajer oldum. Böyle makinalar gelince hep o zamanlar aklıma gelirdi. Hemen kontrol eder. Power supply değiştirirdim...:D Ondan Nail abiyede ona bakmasını söyledim. Elektrik tesisatından da olabilir. Ama power supply bana daha yakın geliyor. Başka bir makinadan takıp denese zaten belli edecek. İş yerinde çalışması her zaman doğru sonuç vermeyebilir..:D

alipasalierkan link=topic=57951.msg622665#msg622665 date=1345325417' Alıntı:
Benim ilk bilgisayarım sıfırken bu problem ile karşılaşmıştım. O zaman tabi kullanmayıda bilmiyorum. Adamlar yaptık deyip getiriyorlar. Evde açıyorum. Bir saat sürmeden kapanıyordu. Adamlar gelip deniyorlar çalışıyordu. Gidiyorlar arkalarından kapanıyordu. İş yerinde çalışıyor diyorlardı. Belki 2 sene o zaman bilgisayarı kullanamamıştım. Kabakta bana patlıyordu. O zaman babam kullanmayı bilmiyorsun. Bozuyorsun diye hep kızıyordu. Halbuki ben bozacak kadar kullanamıyordum. En sonunda garantisi artık biteceğine yakın babamla kaptık kasayı aldığımız yere götürdüktü. Sonra power supply ' i değiştirmişlerdi. Ondan sonrada bir daha bozulmadıydı. Zaten sonradan mesleğimde bilgisayar olunca ne kadar boşa zaman kaybettiğimi fark etmiştim. Anlamayınca elin adamıda doğru düzgün bakmayınca 2 sene bilgisayarı öğrenmekten geri kaldıydım. Sonra o firmada stajer oldum. Böyle makinalar gelince hep o zamanlar aklıma gelirdi. Hemen kontrol eder. Power supply değiştirirdim...:D Ondan Nail abiyede ona bakmasını söyledim. Elektrik tesisatından da olabilir. Ama power supply bana daha yakın geliyor. Başka bir makinadan takıp denese zaten belli edecek. İş yerinde çalışması her zaman doğru sonuç vermeyebilir..:D
:D İşyerlerinde Zaten Makinaların Değişmedik Yerleri Kalmıyor :)
Adamlar Belki de Sana O Zamanlar Yalan Söylemişti İşyerinde Çalışıyor Diye, Power Supply ' si Bozuk Bir Pc İsterse Uzaya Çıksın Çalışmaz, Öyle Mantık Olur mu Ya İşyerinde Çalışıyor, Evde Çalışmıyor :D

Olabilir, Belki Power Supply ' de de Sıkıntı Vardır...

alipasalierkan link=topic=57951.msg622665#msg622665 date=1345325417' Alıntı:
omerfarukkoc link=topic=57951.msg622670#msg622670 date=1345325647' Alıntı:
:D İşyerlerinde Zaten Makinaların Değişmedik Yerleri Kalmıyor :)
Adamlar Belki de Sana O Zamanlar Yalan Söylemişti İşyerinde Çalışıyor Diye, Power Supply ' si Bozuk Bir Pc İsterse Uzaya Çıksın Çalışmaz, Öyle Mantık Olur mu Ya İşyerinde Çalışıyor, Evde Çalışmıyor :D

Olabilir, Belki Power Supply ' de de Sıkıntı Vardır...
Bütün yorumları dikkatlice okudum. Köy küçük olduğu için 20 kw lık bir trafo takılmış zamanında. Şu an köy ne kadar az olsada evlerde elektrikli aletler arttı. Bundan dolayı elektriklerde düşme oluyor, arasıra da göz kırpma diye tabir edilen olay oluyor. Pover Suply dediğiniz alet bu yüzden hasar görmüş olabilir, birde pc deki pover suply 300 Watt. Anlıyanlar küçük olduğunu söylediler. En az 400 Watt olmalıymış, yeni kurulan Windovs 7 de bunun gerekli gücü karşılamadığını tahmin ediyoruz. Bunu değiştirecem, bakalım sonuç ne olacak.
Yardım ve yorumlarınız için teşekkürler.