destekleme

Ynt: destekleme

serat link=topic=58030.msg623594#msg623594 date=1345734836' Alıntı:
arkadaşlar bize destekleme çıkmadı ben kaç puan aldımı nerden bakabilirim yardımcı olun
Ankaranın açıkladığı listede yanda yazıyor

Puanlama nasıl oluyor diye merak eden varsa http://www.ankara-tarim.gov.tr/duyurugoster.asp?id=347 buraya girsin Uygulama Rehberini Görmek için tıklayınız.... yazan yere tıklayıp hangi makinaya başvurduysa onun puanlamasının nasıl yapıldığı var o kitapçıkta

hacimmet link=topic=58030.msg623560#msg623560 date=1345726245' Alıntı:
Bizim burada açıklanmış bu yıl avucumu yaladım gerçekten kople sağım ünitesi soğutma tankına yazılmıştım çıkmamış,sistem ilçeden 1 kişiye çıkmış.

kople zaten listede yoktu kardeş yani çıkmaması veya çıkması gibi bir durum söz konusu degil zaten :D

ufukk link=topic=58030.msg623648#msg623648 date=1345746425' Alıntı:
Eğer gerçekten bu şekilde ise gerçekten çok dar bir çerçevede değerlendirilmiş , derdimize derman olmaktan uzaklaşmış bu sene.
Ankarada geçen sene 550 kişi civarında yararlanan olmuştu bu sene 270 kişiye verilmiş,bu sene bir kısıtlama var gibi gözüküyor

Biraz önce tarım il müdürlüğünü aradım , listenin bundan ibaret olduğunu aktardılar. Mibzer yok , pnömatik ekim makinası yok , pülverizatör yok , vs vs yok, çok az alete destek verilmiş bu sene. İsmi çıkan arkadaşlara hayırlı olsun.
Şahsi fikrim iş böyle milli piyango çekilişi gibi olacağına daha geniş bir kesimin faydanalanabileceği bir düzenleme yapılsa daha adil olacak gibi duruyor. Binlerce insan başvuruyor ancak çok azımıza bu imkan sağlanıyor. Bizim dışımızda , Stok yapan , zam yapan alet üretici ve satıcılarınında elinde patlamış gibi duruyor. Belki bir miktar alet fiyatlarında gevşeme olabilir diye yorumluyorum bunu. Fuar mevsimi yeni başlıyor , önümüzdeki hafta Çorlu fuarı var , oraya yansımalarını göreceğiz.

Vardır bir bildikleri. Bizim buralarda geçen yıl alanların hepsi ellerinde bulunan malzemeleri yenilemişlerdi... Zaten, sanayicilerde desteklenen makina fiyatlarını şişirdiklerinden dolayı, bu tür destekler ne yazıkki tam olarak layıkıyla yirini bulmuyordu. Çiftçilerden çok sanayiciler desteklenmiş oluyordu.

768 link=topic=58030.msg623719#msg623719 date=1345791556' Alıntı:
Vardır bir bildikleri. Bizim buralarda geçen yıl alanların hepsi ellerinde bulunan malzemeleri yenilemişlerdi... Zaten, sanayicilerde desteklenen makina fiyatlarını şişirdiklerinden dolayı, bu tür destekler ne yazıkki tam olarak layıkıyla yirini bulmuyordu. Çiftçilerden çok sanayiciler desteklenmiş oluyordu.
Doğrudur,
Aslında elinde bir makina varsa bunun yenilenmesi için destek verilmesi çok doğru bir uygulama değil , öncelik hiç olmayan bir makinanın satın alınması için destek verilmesi olmalı , her çiftçinin elindeki makina parkının devlet tarafından bilinmemesi sebebiyle tam olarak bu denetlenemiyor. İleride belkide bu yönde bir çalışma yapılabilir. Tüm çiftçilerin elindeki makinalar kayıt altına alınabilir , kimde hangi alet var ortaya çıkar , bu aletleri sattığındada gidip veri tabanından güncellenir vs.

Aslında bu desteğin sadece pahalı ekipmanlara verilmesi lazım.Yoksa dediğiniz gibi satıcılar fiyatı şişiriyor,zaten kdv bizden çıkıyor toru yopu 300-500 lira bir kar sağlıyor.Ama mesela balya makinası,gübre dağıtma romorku,süt sağım ünitesi vs tarzı maliyetli makinalara çıkınca epeyce işe yarıyor.Ama tabi 100 tane el traktörü veriyorlar,3 tane balya makinası :)