Gezer biçer patozu yolda karşıladık

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

2012 nin ilk başından beri almaya karar veripte hazırlaklarına başladığım gezer biçer patozuda ekinlerin biçim zamanına yetiştirdik çok şükür 600 dekara yakın ben biçim yaptım babam şu an hala köyde devam ediyor bu makinayı alarak kaleye sancağı diktim çok şükür geçen yıl yemin etmiştim bizim hısımlar biçerci onları tarlaya sokmayacam diye amacıma ulaştım bırakın tarlaya girmeyi eve bile gelemediler...
köydeki yarıdan çok müşterilerinide ben aldmış bulunuyorum....

günde 50 dekar ve üzeri ekini biçerek saman yapıyor ekinin durumuna göre 10 remork ve daha üzeri saman çıkarıyor kötü durumdaki ekinleri dahi biçebiliyor.deposuna bir ton buğday alarak sonradan helozonla remorka boşaltılabiliyor biçim yaparkende buğdayı boşaltabiliyorsun her şey kabin içinde ufak bir kumanda ile kontrol ediliyor

Ynt: Gezer biçer patozu yolda karşıladık

hayırlı olsun muzaffer bey kardeşim.bol bereketli kazançlar getire.makinadan iyşallah memmunsundur.her türlü tarlada biçim yapabiliyormu .rampada olsa tarla.bide dönümünü kaça biçim yapıyosun.biçim yaparken yakıt durumu nasıl.mevlam utandırmasın tekrar hayırlı olsun.

tümosan 8095 link=topic=58070.msg623679#msg623679 date=1345756607' Alıntı:
hayırlı olsun muzaffer bey kardeşim.bol bereketli kazançlar getire.makinadan iyşallah memmunsundur.her türlü tarlada biçim yapabiliyormu .rampada olsa tarla.bide dönümünü kaça biçim yapıyosun.biçim yaparken yakıt durumu nasıl.mevlam utandırmasın tekrar hayırlı olsun.

teşekürler hacı mehmet abi amin inşaallah.çok memmnunum abi yaklaşık bir yıl araştırdım çok kullanıcıyla konuştum ondan sonra karar verdim aldım..

istediğin eğim ve rampada biçim yapıyor ama abi sonuşta iki teker üzerine bir makina devrilme tehlikesi yok değil ama rampa aşağı ve yukarı biçimlerde daneyi yinede samana kaçırmadan biçebiliyor bizim oralarda rampası olmayan tarla yokki zaten ama eğimlerden yinede sakınmak lazım eğim biraz tehlikeli o tür yerleri rampa aşaığı yukarı biçmek gerekiyor onada güçlü traktör olması gerekiyor en az 75 hp ve üzeri çif çeker lazım düz ovalarda 4 pistonlu tek çekerler iş yapar ama üç pistonluyu resmen büker...

ben saman hesabı biçim yaptım abi 70 lt lik depoyla 500 ila 800 tl arası kar bırakıyordu.50 dekarda 70 lt yakıt gidiyordu yolda dahil buna yani dekar 1,2 lt filan harcıyor ortalama bu yıl ekinler iyi değildi geçen yıl gibi ekinler güzel olsaydı 70 lt lik depoyla 1500 tl ve üzeri kar bırakırdı

ranger link=topic=58070.msg623681#msg623681 date=1345757067' Alıntı:
Hayırlı olsun bu makineyi niye tercih ettiniz tarlalar küçük mü?

teşekürler emre kardeş...
neden tercih ettiğim konu içerisinde yazıyor

ayriyeten bellirteyim bu makina küçük tarlaların makinası değil ertuğrul biçer döverler kadar yer biçiyor küçük tarlada dönmek te baya zor oluyor

şerefli1 link=topic=58070.msg623683#msg623683 date=1345757204' Alıntı:
teşekürler hacı mehmet abi amin inşaallah.çok memmnunum abi yaklaşık bir yıl araştırdım çok kullanıcıyla konuştum ondan sonra karar verdim aldım..

istediğin eğim ve rampada biçim yapıyor ama abi sonuşta iki teker üzerine bir makina devrilme tehlikesi yok değil ama rampa aşağı ve yukarı biçimlerde daneyi yinede samana kaçırmadan biçebiliyor bizim oralarda rampası olmayan tarla yokki zaten ama eğimlerden yinede sakınmak lazım eğim biraz tehlikeli o tür yerleri rampa aşaığı yukarı biçmek gerekiyor onada güçlü traktör olması gerekiyor en az 75 hp ve üzeri çif çeker lazım düz ovalarda 4 pistonlu tek çekerler iş yapar ama üç pistonluyu resmen büker...

ben saman hesabı biçim yaptım abi 70 lt lik depoyla 500 ila 800 tl arası kar bırakıyordu.50 dekarda 70 lt yakıt gidiyordu yolda dahil buna yani dekar 1,2 lt filan harcıyor ortalama bu yıl ekinler iyi değildi geçen yıl gibi ekinler güzel olsaydı 70 lt lik depoyla 1500 tl ve üzeri kar bırakırdı
tekrar hayırlı olsun kardeşim.mevlam utandırmasın.bu yıl ülke geneli pek iyi değildi ekinler.bu şartlarda bu kazançı bırakıyorsa verimin iyi olduğu yıllarda daha güzel kar bırakır .bide 50 dönümden ortalama kaç patoz saman cıkıyordu.biçim yaptıgın tarlanın samanını kendinmi alıyorsun yoksa tarla sahibimi.daha öncede yazdığım gibi kısmet olurda seneye gelmek istersen bizim buraya ben yer ayarlarım sana 400 dönüm benim var(1000m2 hesabı) 1000 dönüme yakın bulurum eger gelmek istersen.hayırlı işler .allah yardımcın olsun kardeşim.

tümosan 8095 link=topic=58070.msg623688#msg623688 date=1345758207' Alıntı:
tekrar hayırlı olsun kardeşim.mevlam utandırmasın.bu yıl ülke geneli pek iyi değildi ekinler.bu şartlarda bu kazançı bırakıyorsa verimin iyi olduğu yıllarda daha güzel kar bırakır .bide 50 dönümden ortalama kaç patoz saman cıkıyordu.biçim yaptıgın tarlanın samanını kendinmi alıyorsun yoksa tarla sahibimi.daha öncede yazdığım gibi kısmet olurda seneye gelmek istersen bizim buraya ben yer ayarlarım sana 400 dönüm benim var(1000m2 hesabı) 1000 dönüme yakın bulurum eger gelmek istersen.hayırlı işler .allah yardımcın olsun kardeşim.

hacı mehmet abi duaların için çok sağol ...abi yinede ALLAH bereket versin bu kuraklığa rağmen baya kar bıraktı ayriyeten mazota hiç cebimden para çıkmadan hem hayvanların samanı hemde 18 tona yakın saman beleşe geld daha onuda satacam kilo hesabı

abi saman tarlasına göre değişiyordu bir arkadaşın 50 dekar yerinde 7 remork çıktı 70 litre mazot harcandı 750 tl para bıraktı....
mesala dedemin 80 dekar yerinde 18 remork saman çıktı bu arada köyde dedem birinci oldu ondan daha iyiside yoktu zaten öyle abi işte yeniye bakalım abi konuşuruz daha çok zaman var o kadar malzemeyi oraya getirmek baya zor bir mesele iki tıra ancak sığar...
belli olmaz abi belki birde biçerdöver alırım hiç belli olmaz

çağlı link=topic=58070.msg623691#msg623691 date=1345759362' Alıntı:
hayırlı olsun kardeş allah kaza bele vermesin samanın tonuna kaç lira istiyorsun

teşekürler abi

bizim oaralarda biraz pahalı abi şimdilik dahada pahalanmazsa 600 tl tonu komşu köylerde 750 tl filanmış öyle duydum

teşekkürler allah cümlemize gecim kolaylığı versin hayvan para etmiyor saman dersen başını almış gidiyoryem dersen oda öyle bu yıl hayvan beslemek çok zor bu hesaptan hayvanları resteronta götürsen daha karlı bence

çağlı link=topic=58070.msg623694#msg623694 date=1345759990' Alıntı:
teşekkürler allah cümlemize gecim kolaylığı versin hayvan para etmiyor saman dersen başını almış gidiyoryem dersen oda öyle bu yıl hayvan beslemek çok zor bu hesaptan hayvanları resteronta götürsen daha karlı bence

amin abi
iki yıldır biçerdövercilerin sahtekarlığından bu işi yapmaya karar verdim iyide oldu abi biz hayvanı ancak kabre girersek bırakırız abi yoksa sap saman için bırakmayız abi Allah dan başka bir şey olmaz ise tabi

cafer66 link=topic=58070.msg623695#msg623695 date=1345760232' Alıntı:
hayırlı olsun abi masterfarm mıydı bu makineni adı neydi ? güle güle kullan abi şimdiden masrafını cıkardıysa çok güzel gerçekten
o koyunların yavrulaması bizm ömrümüze ömür katıyor yoksa

ALLAH razı olsun kardeşim..
o markada varda benim aldığım daha gelişmiş bir marka ÖZAPALILAR bütün kayış ve kasnağı kaldırmışlar her yeri hidromotrla yağ dönderiyor o kayışlı makianadanda daha ucuza geldi

cafer66 link=topic=58070.msg623698#msg623698 date=1345761089' Alıntı:
iyi abi sevindim adına hem daha ucuz hem daha kaliteli zaten kayış kasnak tüm sıkıntı tehlike.

teşekürler kardeşim
bundaki kayışlar ana batörü ve savurducu pervaneden var onlarda korumalı diğer taraflarda kayış tehlikesi yoktur

Hayırlı olsun. Allah hayırlı kazançlar nasip etsin. Bizim köydede vardı bunlardan 3-4 sene çalıştı iyi para kazandı sonra clayson 1545 alıp arkasına patoz yaptırdılar. Bu sene dekarını 55 tl den biçtiler, samanı getirmeside onlara ait tabi.