Soğuğa Dayanıklı Yerli Buğday ve Arpa

TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyle kuraklığa ve aşırı soğuğa dayanıklı buğday ve arpa çeşitleri geliştirildi.

Proje sonunda, kışlık kırmızı sert ekmeklik buğdayla iki kışlık arpa çeşidinin üretim izni alındı ve İç Anadolu Bölgesi ' nde üretime başlandı.

ProGen Tohum AŞ Ürün ve Pazar Geliştirme Müdürü Hüseyin Güngör, yaptığı açıklamada, Avrupa ' nın sanayiye dönük EUROSTARS programı kapsamında desteklenen ' ' Kaliteli ve Yüksek Verimli Kışlık Tahıl Kaynaklarının Geliştirilmesi ' ' projesinin, Avusturya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan ile yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye ' de 5 milyon hektarda kışlık tahıl yetiştirildiğinin varsayıldığını belirten Güngör, projeyle hastalık ve zararlılara, kuraklığa ve sert kış koşullarına, erken gelen sıcaklara dayanıklılık gösteren yüksek kaliteli tahıllar elde edileceğini ve genetik çeşitliliğin artacağını söyledi.

Güngör, ' ' Tohumluk için her yıl yurt dışına milyonlarca dolar para akışının olduğu düşünüldüğünde, projenin firma ve ülke ekonomisi açısından önemi daha da anlaşılacaktır. Proje sonucunda kışlık kırmızı sert ekmeklik buğdayla iki kışlık arpa çeşidinin üretim izni alındı. İç Anadolu Bölgesi ' nde üretimleri yapılarak Türk tarımına kazandırıldı ' ' diye konuştu.

Ynt: Soğuğa Dayanıklı Yerli Buğday ve Arpa

nailyetek link=topic=58083.msg623877#msg623877 date=1345830668' Alıntı:
adı san ' ı ne ki bunların.:S bak şimdi meraklandım.:)

firmanın sitesinde 3 tane buğday çeşidi var Nail abi
www.progenseed.com

Vittorio
vitt.jpg

STENDAL
stendal.jpg

MİDAS
midas.jpg

nailyetek link=topic=58083.msg623884#msg623884 date=1345831538' Alıntı:
soğuğa dayanıklı çiftçi ararsan ben varım. -30 garantili.:)
6 sıralı falan istersen yok ekmem o cisleri 2 sıralı daha dayanıklı dolgun hektolitresi yüksek verim nişastası oranı yüksek bana verilen bilgiler avusturya iklimini ögrenmem gerekir kış ortalaması kac dereceki

SEYİT link=topic=58083.msg623887#msg623887 date=1345831896' Alıntı:
6 sıralı falan istersen yok ekmem o cisleri 2 sıralı daha dayanıklı dolgun hektolitresi yüksek verim nişastası oranı yüksek bana verilen bilgiler avusturya iklimini ögrenmem gerekir kış ortalaması kac dereceki
Benim bildiğim sıcak san ki Avusturya.:)