Gezer Biçer Patoz ve Hasat Zamanı (ağustos 2012)

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

Arkadaşlar konuyu buraya açarak erkuntu iknci planda tuttum çünki bu makine çok önemli bir makina şöyle diyimki eskiden traktörle kaliteli saman için anarya biçen makinamız vardı onunla biçerdik iki kişi şarttı ona sabahtan akşama kadar bir kişi arkasına bakmaktan boynu bükük kalırdı diğer makinadaki adam ise (yöreci)deriz dirgen kullanmaktan ağzında ayran durmaz olurdu yani ben :)

ama bu makina ile bir çağı kapatmış oldum en sevdiğim bir arkadaşım bana dedi köyde bir çağ atladın dedi

bu makina min. 65 hp bir traktörle çalışır diyor üreticisi ama düz ovalar için geçerli onunda 4 piston olması şart dört çeker olması şart çünki makina 3200 kg ağırlığında arkasındaki remork min.1300 kg olsa bide makina 1000 kg remorkunda 1000 kg saman aldığını düşünürsek bizim oralardaki araziler için min 90 hp ağır tarkörlerin olması şart bizim servetin ağır olmasına rağmen dedim tarlada dönüşte traktörün arkasını çaldı zorla toparlayabildim yoksa devriliyordu aşağısı 2m lik uçurumdu teyze oğlu zor atladı o da yanımda duruyordu o yüzden makinayı ön plana çıkarmak istedim riski çok yüksek sadece ekini biçer geçerim düşünce değil devirmeden biçme kaza çıkarmadan biçmek çok önemli kafaya koydum ya erkunt haşmeti bu kışa doğru yüksek büyük ihtimal alırım gibi geliyor tam bizim oraların traktörü

neyse iyi seyirler bu videolar sizin için :)

ilk deneme için tarlaya giderken

biçime devam

bizim arpa tarlası ve köyün inekleri ziyafeti bekliyor :)

dedem 480 liğe el koyunca bizim traktörle tarlaya her şeyi tek seferde getirmek zorunda kaldık

emektar 480 liğimiz şimdi tamamen dedemin oldu

biçim derinliğini göstermek için

bu işler için kompresörlü traktörün olması şart hava filtresi dolmuştu mecburen durmak zorunda kaldık eve temizlemeye yolladım işe göre bazen erkenden doluyor bazen de hiç dolmuyor

molada boş durmayalım dedik buğdayı kontrol ediyorduk teyze oğluyla

biçime gece bile tam gaz devam gece 2 ila 3 yatıp sabah 6 da kalkıp traktöre yakıt koy tarlaya git makinayı yağla işe başla günde sadece 3ila 4 saat uyuyabiliyordum günler sayılı olunca

artık tarihin tozlu raflarında yerini çoktaaan almış bulunuyor 7 yıla yakındır dokunan yoktu zaten yanda biçenimiz vardı o da artık bitti yazın kullanmayacağız diye şaftını filan kestik ilaç pompasıa taktıydık

böylece bir çağ kapanmış oldu ....
ben aslında bizim hısımlar biçercilik yapıyorlar onlara kızarak bu işi yapmıştım başardım çok şükür yaani oturupda bir paln yapmamıştım hele piyasaya ekin biçmek aklımdan bile geçmiyordu sadece dedem ve bizimkileri biçmek planı vardı ama 13 gün gibi kısa bir sürede 600 dekara yakın bir yeri hasat ettik yani öfkeyle kalkarsam zarar vermeden oturmam sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa
rahat dursalar bu kadar yeri onlar biçeceklerdi

http://youtu.be/YazQw48a7xs?hd=1

http://youtu.be/WDdxUlIMyIg?hd=1

http://youtu.be/GEvw_8FBqnk?hd=1

Ynt: Gezer Biçer Patoz ve Hasat Zamanı (ağustos 2012)

demir45 link=topic=58099.msg623960#msg623960 date=1345847794' Alıntı:
Kolay gelsin abi..Ufak biçerdöver gibi birşeymiş bu.. :)

aynen biçer döverin traktörle çekileni zaten çok kaliteli saman çıkarıyor ineklerin elinden zor alıyoz arpasısız filan yiyolar

cafer66 link=topic=58099.msg623961#msg623961 date=1345847860' Alıntı:
beklediğim fotografları ve videoları yaytınlamıssın abi sagolasın maşaallah bana da mantıklı gözüktü bu iş.iyi iş cıkarmısın gerçekten tebrikler

teşekkürler kardeşim

hiç zamanımız boşa gitmeden hayvanların samanını içeriye koyduk birde biçerdövercilerin kıçında dolaşmadık bizim ekinleride biç diye ayriyeten köyede çalıştık iyi oldu çok şükür

bu makineyle yermi biter abi biçmek ile biçerdöver alıp senede 6 bin dekar yer biçmek daha garanti
ve uğraşın olmazdı bu kadar daha çok para kazanırdır ben o kadar çok çalıştırmadığım halde makinemi cs640 kendi yerlerim ile toplam 3500 dekar yer biçtim bence ufak bir biçerdöver ile daha güzel paralar kazanabilirsin

İyi iş görüyor maşallah. 'Tırmağın varsa kaşın yoksa bakın.' derdi rahmetli babannem sizinkiside o misal kendi işinizi görmüş hatta fazlasını bile yapmışsınız. Tebrikler ok-*-s

djzeus link=topic=58099.msg623970#msg623970 date=1345850718' Alıntı:
bu makineyle yermi biter abi biçmek ile biçerdöver alıp senede 6 bin dekar yer biçmek daha garanti
ve uğraşın olmazdı bu kadar daha çok para kazanırdır ben o kadar çok çalıştırmadığım halde makinemi cs640 kendi yerlerim ile toplam 3500 dekar yer biçtim bence ufak bir biçerdöver ile daha güzel paralar kazanabilirsin

kardeş ben biçerdövercimiyim ki senede 6 bin dönüm yer biçeyim o kadar tarlayı bulmak kolay işmiki hem bizimkisi kendi çapımızda bir uğraşı bu bile fazla bunada çok şükür biçer döver işlerin başına kendim geçmeden olacak bir iş değil o iş ilerki yıllarda olacak bir şey ben işin başına geçersem zaten bununla uğraşmam şimdilik idare eder eskiden harmandan eve gidemezdik şimdide harmana giden yok harmanı unttuk çoook şükür

Deliorman link=topic=58099.msg623971#msg623971 date=1345851813' Alıntı:
İyi iş görüyor maşallah. 'Tırmağın varsa kaşın yoksa bakın.' derdi rahmetli babannem sizinkiside o misal kendi işinizi görmüş hatta fazlasını bile yapmışsınız. Tebrikler ok-*-s

teşekkürler kardeş...
aynen öyle işte tırnağın olmassa muhanete muhtaçsın
ne güzel söylemiş rahmetlik kadıncağız

abi eline saglık videoların ve resimlerin şahane birde şu meletin deposu nekadr alıyor deposunu ve boşaltım yaparken videolarını çekersen sevinim saat te nekadar yer biçe biliyorsunuz bunun la şimdi den teşekürler

tümosancı sefa link=topic=58099.msg623989#msg623989 date=1345876642' Alıntı:
abi eline saglık videoların ve resimlerin şahane birde şu meletin deposu nekadr alıyor deposunu ve boşaltım yaparken videolarını çekersen sevinim saat te nekadar yer biçe biliyorsunuz bunun la şimdi den teşekürler

eyvallah kardeşim...
saatte biçtiği yerine göre değişir günde 50 dekara kadar biçebiliyor sıkı çalışırsan..1 tonalıyor

Kendi işinizi ve birkaç konu komşunun işini de halledebiliyorsanız ne mutlu size, biçerdöver alıp da kar edebilmen için çok iş ve balya makinan da olması lazım. Biçerdöverle iş yapabildinmi yapamadınmı diye sormuyorlar vergiyi yapıştırıyorlar... Sadece ağırlığından dolayı Haşmet i düşünüyorsan, Kudret ve Kıymet in de ağırlıkları ondan farklı değil, sadece lastik ebadlarının farklı olmalarından dolayı çok az bir ağırlık farkı oluşabilir. :)

Valla harika bir iş, biçerdövere ne hacet bu işini görür yeterki taş olmasın tarlada. Allah hayırlı etsin Muzaffer abi. Acaba fiyatı nedir bunun?

768 link=topic=58099.msg623996#msg623996 date=1345879540' Alıntı:
Kendi işinizi ve birkaç konu komşunun işini de halledebiliyorsanız ne mutlu size, biçerdöver alıp da kar edebilmen için çok iş ve balya makinan da olması lazım. Biçerdöverle iş yapabildinmi yapamadınmı diye sormuyorlar vergiyi yapıştırıyorlar... Sadece ağırlığından dolayı Haşmet i düşünüyorsan, Kudret ve Kıymet in de ağırlıkları ondan farklı değil, sadece lastik ebadlarının farklı olmalarından dolayı çok az bir ağırlık farkı oluşabilir. :)

aynen öyle abi çok şükür kendi işimisi bu sene kimsenin arkasından koşturmadan minnetsiz bi şekilde yaptık babam hala şu an ekin biçiyor yalnız başına iki remorku doldurup götürüp satıyoz abi böyle çok güzel oldu inşallah.yeniye inşallah dahada geliştirecem bu makine nohutta biçebiliyor kasnak ve kayışları var bir saatte değişiyor ve dikili nohutuda biçiyor.haşmeti tek ağırlık değil gücünden dolayıda düşünüyorum babam köyde yalnız kalıyor tek başına bir işi daha çabuk yapsın tarla sürümünü daha tez bitirsin diye düşünüyorum

isyankar1985 link=topic=58099.msg623997#msg623997 date=1345879755' Alıntı:
Valla harika bir iş, biçerdövere ne hacet bu işini görür yeterki taş olmasın tarlada. Allah hayırlı etsin Muzaffer abi. Acaba fiyatı nedir bunun?
aynen öyle biçer döveri alırsan şöför filantutacan bilmem ne yapacan yine el adamının ağzını koklayacan en güzeli böyle..taş işi biraz işi bozuyor onunda tek çaresi makina ila temizlemek..

fiyat belirtmedim çünki değişebiliyor yani yeni yıla farklı bir fiyat olabilir yada talebe göre değişiklik gösterebilir sadece şunu diyim bu sene adamlar yok sattılar köyden komşularda bizden görüp almak istediler fabrikadan yetkililer gelmişti makinayı bana öğretmek için adama sezonu kapattık bunun üretimi bu sene bitti dediler adam sonra bana sen bunu bana sat dedi ben satarmıyım bir yıl boyuca onun hayali ve planlarıyla yaşamışım.ilk başlarda biraz randıman alamadıydık ama şimdi çok süper iş çıkarıyoruz babam tek başına bile iş yapıyor..3 l ile 17 gazda Ertuğrul biçerdöverler kadar yer biçiyor bide onlar rampaları biçemiyorlar ama ben en dik rampayı bile biçebiliyorum....

tümosan 8095 link=topic=58099.msg624000#msg624000 date=1345880450' Alıntı:
muzaffer bey maşallah güzel iş cıkarıyor makinana.sormak istedigim tarla ufak olduğundanmı günlük biçim yapılan yer az.tarla toplu yani 100 dönüm ve düz bir tarla olsa daha fazla biçim yapılabilyormu.

teşekkürler abi eksik olma..
abi tarla düz ve taşsız olursa günde 70 dekarda yer biçer sabahtan ertesi sabaha kadar çalışsa 100 dönümde biçer...eğer geceleri kırağı düşmüyorsa kontak kapatmadan tarlayı bitirebilirsin... birazda bu işte traktör çok önemli sürekli ağır işte çalıştığı için bakımının itinalı bir şekilde yapılması şart yoksa hararet sorunu ortaya çıkıyor ..

sizin erkunt bide dört silindir olsaymış. klimada açık çalışıyorsunuzdur mecburen. havanın sıcaklığı ve motorun oluşturduğu sıcaklıkta şart olur. üç beygirde ordan düştünmü servet genede idare ediyor olmalı. nohut biçip biçmediğini soracaktım onada açıklama getirmişsin. bu motor sanırım dik rampalarda işe hafif geliyor. yanlız şuda varki sapın kuvvetli olduğu seneler için babanızın büyük bi motor istmekte haklı ola bileceğini söyleye bilirim. hemde diğer işlerinizde de rahat çalışır. tabi bu imkanlar neticesinde gerçekleşe bilecek bi şey. yoksa bu motorlada idare edile bilir.

Allah gönlüne göre vermiş abi. Güzel iş çıkarmış. Samanı toz olarak depolamak zor olsa gerek. Bizim buralarda iş yapmaz bu makina hasat edilen buğday sahibi balya ister illa bu makinada toz gibi yapıyor. Güzel ama sevdim junior biçerdöveri :)

şerefli1 link=topic=58099.msg623992#msg623992 date=1345878244' Alıntı:
eyvallah kardeşim...
saatte biçtiği yerine göre değişir günde 50 dekara kadar biçebiliyor sıkı çalışırsan..1 tonalıyor
birde abi resim koyarsan video fln boşaltırken vede deponun içi fln evinirim merekalıdırm böle degişik şeylere

eline sağlık muaffer abi. bişey sorcam tarlaya ilk girişi nasıl yapıyosun :S makine traktörün sağında kaldığı için etrafını nasıl alıyosun tarlanın :S

SALİM link=topic=58099.msg624003#msg624003 date=1345884097' Alıntı:
sizin erkunt bide dört silindir olsaymış. klimada açık çalışıyorsunuzdur mecburen. havanın sıcaklığı ve motorun oluşturduğu sıcaklıkta şart olur. üç beygirde ordan düştünmü servet genede idare ediyor olmalı. nohut biçip biçmediğini soracaktım onada açıklama getirmişsin. bu motor sanırım dik rampalarda işe hafif geliyor. yanlız şuda varki sapın kuvvetli olduğu seneler için babanızın büyük bi motor istmekte haklı ola bileceğini söyleye bilirim. hemde diğer işlerinizde de rahat çalışır. tabi bu imkanlar neticesinde gerçekleşe bilecek bi şey. yoksa bu motorlada idare edile bilir.

abi motor aslında idare ediyor ama rampa aşağı biçim esnasında remorkla iki bir olduğundan traktörün arkasını çalıyor bu da devrilme tehlikesi oluşuturuyor bizm rampa tarlamız yok ama dedemin ve bir kaç akrabanınki öyle ..bu yüzden büyük traktör bize gerekli bir şey...birde 3 piston olduğundan aşırı derece randıman alıyoz desek yanlış olur belki traktör büyük olursa daha çok yer biçebiliriz ....
ee birde malın kötüsümü olurmuş

recover90 link=topic=58099.msg624006#msg624006 date=1345887443' Alıntı:
Allah gönlüne göre vermiş abi. Güzel iş çıkarmış. Samanı toz olarak depolamak zor olsa gerek. Bizim buralarda iş yapmaz bu makina hasat edilen buğday sahibi balya ister illa bu makinada toz gibi yapıyor. Güzel ama sevdim junior biçerdöveri :)
bizim buralarda da balya iş yapmaz bi tane bile satamazsın saman olarak samanı depolamaya gelince o da çok basit traktörün kuyruk mili ile çalışan aspiratörler var remorkla döküyosun bir ton samanı 10 dk da içeri atıyor gidiyorsun

junior ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

tümosancı sefa link=topic=58099.msg624007#msg624007 date=1345887572' Alıntı:
birde abi resim koyarsan video fln boşaltırken vede deponun içi fln evinirim merekalıdırm böle degişik şeylere

kardeşim hiç boşaltırken video çekememişim videoarın hepsini inceledim yoktur resimde yoktur ama aynı biçerdöver gibi helezonla 1 ton buğday vb mahsulü 3 4 dakikada remorka boşaltıyorsun zahmetsizce....

rocky link=topic=58099.msg624011#msg624011 date=1345888703' Alıntı:
eline sağlık muaffer abi. bişey sorcam tarlaya ilk girişi nasıl yapıyosun :S makine traktörün sağında kaldığı için etrafını nasıl alıyosun tarlanın :S

tarlanın sınır dediğimiz yerinde taş filan yoksa traktör oradan gidiyor etrafını 4 ila 5 tur açtıktan sonra kapak alarak biçiyorum eğer sınırlarda taş varsa kenarı açtıktan sonra traktörün ezdiği yerleri tersden gelerek alıyorum ..kapa alırkende aynıssını yapıyorum tersden aldığım zaman fazla bir zaiat olmuyor öyle işte :)