Anıza Mısır Ekimi

91501579.jpg

98146743.jpg

41233517.jpg

54199783.jpg

90019105.jpg

18752352.jpg

89784170.jpg

36672816.jpg

15509261.jpg

15200621.jpg

14497770.jpg

89384289.jpg

58604041.jpg

26709452.jpg

45543418.jpg

Ynt: Anıza Mısır Ekimi

Güzel uygulamalar , bu tarz işlemesiz tarım tekniklerini , devlet ve özel firmaların araştırma çiftlikleri dışında uygulayabilen sitemiz üyesi üretici arkadaşımız var mı? Gerçektende dedikleri gibi güzel sonuçlar alabildiniz mi?

Bu yaz çekili tarz bir anıza ekim makinası ile 100 dönümde uygulama yaptım. Sonuçlar bölge ortalaması ve ilk olması da dikkate alındığında umutvericiydi. Merak edilenler varsa tecrübelerimizi paylaşabilirim

Elbette dostum . Buğday anızına ekim yaptık . Su kaynaklarımızın kıtlığı nedeniyle buğdayı sap parçalıyıcı biçerdöver ile biçtirdim ve buğday sapını saman halinde tarla yüzeyine biçimle biçerdöver yaydı. Akabinde dekara 18 TL ödeyerek çekili tip bir makinayı kiraladık. Sahibi kendi traktörü ile geldi ve ekti. Anıza ekim anında yaklaşık 40 kg taban gübreside atabiliyor makina . Ben 30 kg attırdım ve 3 temmuz da sanırım fao 550 grubu bir çeşit ektirdim. Ekimden sonra tabanca ile toplam 4 defa sulama yaptırdım. Ortalama 4 ton bir verime ulaştık.
İlk avantajı işçilik . Bence maliyet avantajıda var. Bir diğer avantajı biçim esnasında dökülen buğday üstte kaldığı ve hiç işcilik görmeden ekildiği için kesinlikle yabancı ot sorunu olmuyor. Ayrıca toprak gevrek olduğu için çok hızlı bir büyüme gösteriyor ve tarlada kalan sap artıklaı il ilk dönem yarışıyor Yine toprağın üzerinde bıraktığım saman buharlaşmayı ciddi oranda önlüyor. Sulmadan sonra toprağın saman olmayan bölümünde (malum saman kısaydı bu sene) buharlaşma çok hızlı olurken saman olan bölümünde samanı elle ittirdiğinizde akltındaki yaş toğrağı görürsünüz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar . Önümüzdeki yıl kanola anızın ekmeyi planlıyorum

Çok teşekkür ederim.

Anladığım kadar ile silajlık mısır ekmişsiniz. Ama dekara 4 ton az gibi geldi. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Sıra arası we sıra üzeri mesafe neydi?

Tam olarak ne zaman biçtiniz?

Ektiğiniz tohumun adı we cinsi neydi?

Ekim yapan makinenin markası modeli neydi?

Maddeler halinde yazabilirseniz klasik ekim ile anıza ekimin maliyetleri nasıl?

Genel olarak tecrübeleriniz çok doğru anıza ekim we toprak işleme aslında biçimden hemen sonra yapılmalı ki mewcut tawdan faydalınabilsin.

Çok teşekkür ederim.

Anladığım kadar ile silajlık mısır ekmişsiniz. Ama dekara 4 ton az gibi geldi. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? ( su ve tarla ve bölgesel ortalamalara göre iyi ancak esasen haklısınız)

Sıra arası we sıra üzeri mesafe neydi? sıra arası 70 sıra üzeri 15 cm

Tam olarak ne zaman biçtiniz? 5 ekim tarihinde

Ektiğiniz tohumun adı we cinsi neydi? progen 16 60 sanırım

Ekim yapan makinenin markası modeli neydi? Ekimde başında değildim Malkara ' dan bi tanıdığımdan getirdik. Çekilir tip olduğunu biliyorum sadece

Maddeler halinde yazabilirseniz klasik ekim ile anıza ekimin maliyetleri nasıl? Bizde buğdayda genellikle biçim esnasında tav yoktur . Kuru ekim şatlarından yaptığımız için. Tohum çıkışını temin edecek bir işçilik için ince sürüm ki tekeç çıkaracaktır aysan tırmık gibi sanırım en z 4 işçilik yapmak gerekecektir ve ayrıca gübre ile 5 işçilik . Amortisman işçilik vs çıın sadece mazot masrafı sanırım nıza direkt ekim masrafına denk gelir.

Ekim yaptığım arazi ciddi yamaç bir arazi 125 lik 350 mt boru ile yer yer yaklaşık %10 luk bir eğimle suyu çıkarıyoruz daha sonra 10 luk tabir edilen borlularla ikiye bölüyoruz ki her çalışmada bu seviyede 10 tane italyan tabanca çalıştırıyoruz. (tabancaların bir kısmı toplamaydı ve su dağıtımı etkili değildi) Verim koşullarının iyileşmesi için gübre miktarını arttırmak gerekliydi. biz 70 kg toplam gübre kullandık. Sulama suyu düzenli gelmeyince sıkıntılar arttıyor. Bir son sulama yapamadık su yokluğundan dolayı 4 ekim tarihinde silajlık olarak biçim yaptık

Genel olarak tecrübeleriniz çok doğru anıza ekim we toprak işleme aslında biçimden hemen sonra yapılmalı ki mewcut tawdan faydalınabilsin.

Bu konuda sanırım sizinde teşebbüsünüz olacak . Önümüzdeki yıl kanola anızına silajlık ekim yapacağım. Kanola tohumlarının küçüklüğü dikkate alındığında sanırım bir ot sorunu peydahlanacaktır. Niçin kanola çünkü yoğun sap artığı var ve yine sapı tarla yüzeyine yaydırarak buharlaşma sorununu aza indirmek düşüncesindeyim. Bu sebeple de petrol markalı kanola ekimi yapacağım. Su kaynağının verimsizliği arayışı arttırıyor:) Arazi eğimim uygun olsa çıkış sulamasını mutlaka kanatlı sulama makinası ile yaparım. Tabanca sulaması büyük alanda kısıtlı suyla mutlaka hata oluşturuyor. Gece de sulamaya devam etmek zorunda kalınıyor. Gecelerde hatayı örtüyor malum sonra çıkmak üzere:)

Teşekkürler tekrar werdiğiniz bilgiler için...

Eğimli arazilerde sulama büyük bir sorun...

Esasen bende hala araştırma safhasındayım...

Kanola ' yı yağlık mı, silajlık mı ekeceksiniz?

1. ürün mısır anızına yağlık kanola ekeceğiz . Onunda ekimi düşündürüyor açıkçası mısır köklerini çıkarmadan ince bir çizel işçiliği ile ektireceğim sanırım. Bu sene mısır anızlarına fiğ ektirdim o yöntemi kullandım sap kökleri hala tarlada