Misirda yabanci ot mucadelesinde ne kullaniyorsunuz

İyi gunler ,
Benim ogrenmek istedigim misir tariminda yabanci ot mucadelesininde hangi ilaclari kullaniyorsunuz ? Ben bu yil yapmadimarazinin bazi bolumlerinde gelicler misiri bastirdi. Yabanci ot mucadelesi yapanlarda ise hem otlari oldurmedi Hemde misirin gelisimini yavaslatti. Sizin bu konu ile ilgili tavsiye / yorum / bilgileriniz nelerdir? Yabanci ot mucadelsinden kastim hem dar yaprak ( gelis darican kanyas) hem genis yaprak ( domuz pitragi, horoz ibigi, it uzumu birde kelek kavuna benzer meyvesi olan sarmasik gibi birsey )
Tesekkurler

Ynt: Misirda yabanci ot mucadelesinde ne kullaniyorsunuz

mısırda bizim kullandığımız yabancı ot ilacı dar ve geniş yaprak ayırmaksızın SÜPER ekip dir mutlaka deneyin ve gözle görülür farkı sizde görün

Superekip ilacını bende duydum bayerin malı, mısırın gelişimini durdurmuyor diye methettiler. Bu yıl arrat ve cambio ilaçlarını karıştırıp attık. Sonuç güzel ancak darı büyükse ot saklanıyor, darı küçükse biraz gelişimi yavaşlıyor. 3 ila 5 yaprakken atmak lazım.

Komsu tarla arrat atti atilan yer ile atilmayan yer arasinda ciddi fark var. Sonucta ikinci urun misir tarimi yapiyoruz ve hasat zamani aralik ayi arkasina tarla hazirlanip bugday ekiliyor zaman sikintili. Peki yavaslatmayi saglayan spesifik olarak dar yaplakli ilac icerisindeki bir madde mi yoksa butun dar yaprakli ilaclar yavaslatma yapar mi?

mısırın boyuda etkili olabiliyorr .mısır..3 .4 yapraklı dönemde atılması gerekiyor..zaten o dönemde yabancı otlar 2 kulak oluyor ve otların kuruması ilaç köke hızlı indiği için daha çabuk gerçekleşiyor..eger mısır 5 .6 yaprak olduğu dönemde atılırsa ,o zaman mısırda ciddi bir duraksama hissediliyor

nailyetek link=topic=58290.msg668847#msg668847 date=1356002746' Alıntı:
Hektaş ın hektafermin olanı.
tohum ekiminden hemen sonramı atılıyormu o dönemde mısır ekiyoruz suluyoruz sonda işlerin yogunlugu nedenyile diger baharlık ürünleri ekimi suyu derken mısıra üstten ot ilacı atmak icin gec kalıyoruz o dönemde otlar cok hızlı ilerliyor basıyor bende ekimden hemen sonra atılan ilacları kullanacam otları cıkışda öldüren bilgi icin tşk abi

aslında benimle bu konu hakkında yüz yüze konuşan tek bir firma var BASF firması cok ilgili ve alakalı karşılandım otlarla mucadelimi iyi anlamışlar

Acetochlor 768 g/L EC 200g/da. çıkış öncesi .mesela Bestcorn.
Çıkış sonrası mısır 3-4 yaprakta gerekiyorsa; Domuz pıtrağı için ARRAT
ince yapraklı otlarada; Nicosülfüron etkili ilaçlar ile 125g/da.Mesela Kalson.

cevaplar için tesekkurler
peki yabancı ot kullanımı sonucu bitki gelişiminde yavaslama , ilaç kullanılmayan yerlere göre verim kaybi hakkında neler dusunuyorsunuz?
Bizim bolgede ikinci ürün mısır ekimi yapılıyor (haziran sonu temmuz bası) toprakta rutubet sıkıntısı olabiliyor o yuzden ozellikle ekim sonrası yapılan ilaçlamalarda toprakta rutubet olması gerekliği soyleniyor (cukurovada guardian kullanıyorda birinci urun mısır ekimi hemen sonrası)bu konu hakkında dusunceleriniz nelerdir?

ne atarsan at ince yapraklı için gelişimi durdurur .. ama geniş yapraklılarda arrat gelişimi durdurmuyor .. ince yapraklı ot sıkıntın varsa gelişimi durdurur