BÖLGEDE İLK DEFA BİÇERDÖVER İLE ÇEREZLİK ÇEKİRDEK HASADI

20.11.2010
5,220
10
Denizli

arkadaşlar yıllardır çerezlik çekirdekleri el ile kesip patoza attırıyorduk .bu iş hem maliyetli hemde zahmetli oluyordu ..en sonunda feryadımızı duyan bir kişi bu makinayı uyarlamış..çerezlik çekirdek maalesef yağlık çekirdek gibi basit hasad edilmiyor ..çatlamaması ve temiz çıkması çok önemli..biçerdöveri denedik şimdilik çok az çatlama yapıyor fakat önümüzdeki yıllarda dahada gelişeceğine inanıyorum ..ben bu sene işçiye yapytırıyorum ama gelecek sene biçerdövere yaptırmayı düşünüyorum ..denemeye gittiğimizde kısada olsa bir video çekmiştim
JD İLE ÇEREZLİK ÇEKİRDEK HASADI.

Ynt: BÖLGEDE İLK DEFA BİÇERDÖVER İLE ÇEREZLİK ÇEKİRDEK HASADI

kırşehirde çerezlik ay çekirdeği 5 senedir felan biçere attırıyoruz bizde burdaki biçerçilerle irtibata geçerse sizin biçerciniz kabuğunuda kırdırmaz mahsulunuz daha temizde çıkar çünkü burdaki biçerçiler artık iyice bu işi çözdüler

tümosancı sefa link=topic=58302.msg626383#msg626383 date=1346599079' Alıntı:
eline saglık sonuç ne oldu memnun kalındımı birde sonucu yazarsan bu iş le ugraşan arkadaşlarda bilgilenir ve hasadı bu şekilde uygular lar
sonuç bir miktar çatlama olmasına rağmen işçi ile uğraşmaktan kat kat iyi ...tabii makinada bir kaç eksiklik var ..mesela tabla altında sap parçalama olabilir ..
şerefli1 link=topic=58302.msg626387#msg626387 date=1346600296' Alıntı:
kolay gelsin abi ilk sene sıkıntılı olurda ikinci yıla çözülür tahminim
evet muzaffer..gelecel yıl dahada iyi olacağına inanıyorum
hacimmet link=topic=58302.msg626391#msg626391 date=1346603151' Alıntı:
Kolay gelsin abi İnşallah dahada geliştirirler teknolajisini hiç sorunsuz biçer
teşekkürler hacı .aslında firmalar sadece çerezlik için bir biçim makinası geliştirseler daha iyi olacak
ranger link=topic=58302.msg626426#msg626426 date=1346609039' Alıntı:
hayırlısı olsun inşallah daha da geliştirilir millet kurtulur patos makinelerinden . :D
aynen emre kardeşim ..artık el gücü ile yapmak zor geliyor ..kaçıncı y.y da yaşıyoruz .makinalaşma şart,
Ertuğ Aslan link=topic=58302.msg626430#msg626430 date=1346609449' Alıntı:
bereketli olsun kolay gelsin abi normal ayçiçeği gibi tabloda tava olsa hem makina hızlı gider hem yere düşme zayatı azalır diye düşünüyorum
her türlü denendi ertuğ şimdilik en iyisi bu ,,
mehmet_06_14 link=topic=58302.msg626431#msg626431 date=1346609684' Alıntı:
Eline sağlık abi.Keşke bide boşalttığı çekirdekleri çekseydin.Nasıl biçtiği az çok belli olurdu.
valla hiç aklıma gelmedi ..ama denk gelirse bier daha detaylı çekerim
hamza40_7 link=topic=58302.msg626438#msg626438 date=1346610368' Alıntı:
kırşehirde çerezlik ay çekirdeği 5 senedir felan biçere attırıyoruz bizde burdaki biçerçilerle irtibata geçerse sizin biçerciniz kabuğunuda kırdırmaz mahsulunuz daha temizde çıkar çünkü burdaki biçerçiler artık iyice bu işi çözdüler
teşekkürler hamza ..ellemi atıyorlar .yoksa direk biçiyormu ..bence çatlama çekirdek biraz nemli olduğu zaman boşaltırken helezonu kırıyor

elle atıyolar bizim burda aslında direk biçmede olurda onun için çekirdek saplarının iyice kuruması lazım bu seferde çok beklemek gerekiyo yaşkende yani sapları kurumayınca da biçersen be seferde o kökleri ezip çekirdeğe bulaştırıyo yani lekeli çıkartıyo istersen sana bizim biçerçilerden birinin telefonunu özelden veriyim o size yardımcı olsun

hamza40_7 link=topic=58302.msg626653#msg626653 date=1346673109' Alıntı:
elle atıyolar bizim burda aslında direk biçmede olurda onun için çekirdek saplarının iyice kuruması lazım bu seferde çok beklemek gerekiyo yaşkende yani sapları kurumayınca da biçersen be seferde o kökleri ezip çekirdeğe bulaştırıyo yani lekeli çıkartıyo istersen sana bizim biçerçilerden birinin telefonunu özelden veriyim o size yardımcı olsun
biçer işinden pek anlamam hamza ..sizin biçerlerde hiç çatlama olmuyormu..istersen gene ver .bizim biçerçiye verelim irtibata geçsinler .. belki bilmediği birşey vardır

olmaz arkadaşlar siz ne kadar oluyo desenizde olmaz çekirdek çatlıyo ciziliyo ve en önemliside leke yapıyo neden diye sorarsanız kelleler ıslak ve suyu çıkıyo boğazda batorde hiç ama hiç iyi bi yöntem değil.bizde biçercilik yaptık aynı makine vardı olmuyoı hatta hasatı dün bitirdik patozla

arkadaşlar gördüm yazmadan geçemedim biz 4 sene önce burda çok denedik olmuyor kaliteyi bozuyor çatlak yapıyor ve çiziyor acıtıyor boşuna denemeyin en güzeli elle zahmetli oluyor ama temiz iş bide burada daha piyasa yeni açıldı fiyatlar tam oturmadı 3tl ile 4 tl arasında diyorlar sizlerin oralarda nasıl piyasa burada ekim hersenekinden az.

Slm kardeş benim 300 dönüm cerezlik çekirdeğin var yerkoyde lütfen bana ulasirmisin 0553 561 38 43 Rica ediyorum lütfenn

05535613843 usta bana ulasirmisin lütfen