Terör örgütü PKK, inanç alanında yayın yapacak bir televizyon kanalı kurdu. Çıra TV ismi verilen kanalda ağırlıklı olarak Yezidilik ve Zerdüştlük anlatılıyor.

Kanalın logosu Zerdüştlük ' ün sembolü de güneş ve ateşten oluşuyor. Ağustos ayı başında yayına geçen kanal, PKK ' nın yayın organları olan Fıratnews ve Özgür Gündem gazetesinde, 'ÇIRA TV ' nin tüm yayınları Kürtçe olacak ve Yezidilik inancı ile kültürünü anlatan programlara ağırlık verilecek' ifadeleri ile duyuruldu.

Kürtçede ışık ya da ateş anlamına gelen Çıra TV ' de Yezidilerin nasıl ayin yaptıkları, toplumsal adetleri anlatılırken, bolca Yezidiliğin Kürtlerin milli dini olduğu propagandası yapılması dikkat çekiyor. Kanalda, İslamiyet ve İslama ait değerler açık bir dille eleştirilirken, Yezidilik ve Zerdüştlük ' e övgüler diziliyor.

Kamplarda Zerdüştlük eğitimi

Star gazetesinden Hamza Erdoğan ' ın haberine göre; kanalda, 'Yezidiler Gelin' 'Yezidi Evi' 'Yezidi Güneşi' gibi programlar yeralıyor. Avrupa ' nın yanı sıra Kürtlerin yoğun yaşadığı, Kuzey Ermenistan, Rusya ve Avrupa ' dan izlenebilen kanalın, ileriki dönemlerde bu formatta özellikle çocuklarla gençliklere yönelik yayınlar yapacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde de Batman ' da örgütün sahte imamlarından Kasım Koç ' un Kürtler Zerdüşttür içerikli konuşması basına yansımıştı. Örgütten kaçarak güvenlik güçlerine sığınan çok sayıda örgüt mensubu da PKK kamplarında Zerdüştlük propagandası yapıldığını ve İslam dininin aşağılandığını itiraf etmişti. Belçika ' da Brüksel Merkezli Abdullah Öcalan Sosyal Bilimler Akademisi, Yezidiliğin Kürtlerin dini olduğu iddiasını akademik olarak temellendirmek ve Yezidiliği Kürt halkına benimsetmek çalışmalar yapıyor.