BAŞAK TRAKTÖR FABRİKASINI TANIYALIM

FABRİKA 253.000 M2 ACIK ALANA 40.000 M2 KAPALI ALANA SAHİPTİR E-5 YOLU ÜZERİNDE SAKARYA İLİN DEDİR.

Tarihçe

BAŞAK TRAKTÖR İŞ VE TARIM MAKİNELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Fabrikamız 1914 yılında tahta fabrikası DA-TA (Demir Araba - Tahta Araba) olarak Adapazarı'nda kurulmuştur.

1944 yılında Türkiye Zirai Donatım Kurumu'na bağlı SAZ. (Sakarya Alat-ı Ziraiye) adıyla satın alıp işletmeye açılmıştır.

1962 yılına kadar at arabası, yayık, arı kovanı, tahta batöz imalatı yapmış olan fabrika, aynı zamanda termik santralı ile Adapazarı'nın elektrik ihtiyacını da sağlamıştır. Yine 1962 yılında Ford Traktörlerinin ithalatını yapan T.Z.D.K. bu traktörün bakım ve teknik hizmetlerini de yürütmüştür.

1968 yılında itibaren montaj kararnamesi çerçevesinde, Ford traktör parçalarını imal etmiş ve her yıl parça imalatını attırarak %65 yerli imalat oranını yakalamıştır.

1979 yılında Avusturya Steyr Firmasıyla yapılan on yıllık Lisanslı anlaşması ile Steyr Traktörlerinin imalat ve montajına başlanmış,bu çalışmalar teknik yardım olarak 1996 yılına kadar sürmüştür.

Traktörlerin imaline Steyr marka ve logosu ile 1996 yılına kadar devam edilmiş,1996 yılından itibaren Başak marka ve logosu altında imalatını sürdürmüştür. Fabrika,T.C.Özelleştirme İdaresi ile 25 Temmuz 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşma sonunda,Başak Traktör İş ve Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ne satılmıştır.

Adı geçen Şirket 70 ve 50 BG.'deki traktör imalatından başlayarak,daha sonra sırasıyla 70,50,40,30,17 ve 12 BG.'deki traktör ve modern tarım makinelerini,pazar ihtiyaçlarına göre yaygın teknoloji modeliyle imal edecektir.

fabrika alındıkdan sonra çok büyük bir taleple karşılanmıştır ve hızlı üretime geçemk için kollar sıvanmış ve bu resimdeki traktörle yollarına koyulmuştur.

daha sonrada çeşitligine ve teknolojini artıran ve sürekli gelişmeye hedefliyen fabrika devamlı çiftçilerimizle ortak hareket edip yeni tip modellerini çıkarmıştır.

en son olarak yeni imajı ve görüntüsü ile tamamen yerli sermaye ile bu yenı kasa görüntüsünü almıştır

en son olarakda 2085 turboyu cıkaran fabrika ilk hattan cıkan traktörün önünde kurban keserek yoluna devam etmiştir.

ADAPAZARIN DA OLAN FABRİKA OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE LİDER BİR İLDİR İL DE BAŞAK TRAKTÖR,TOYOTA,TEMSA,OTOYOL,V.S BÜYÜK FİRMALAR ÜRETİM YAPMAKTADIR.

FABRİKA YURT İÇİN DE ELDE ETTİGİ DENEYİMİNİ VE KALİTESİNİ YURT DIŞINDADA GÖSTEREK ROMANYA,IRAK,AZERBAYCAN GİBİ ÜLKERE BAŞAK TRAKTÖR YERLİ ÜRÜNÜMÜZÜ İHRACAT ETMİŞTİR.

FABRİKA 94 YILDIR İLK DEFA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

VE BAŞAK BÜGÜNÜN TRAKTÖRÜ OLMUŞTUR.

BOL ÇEŞİTLİ BAŞAK TRAKTÖR MODELLERİ İLE KALMAYIP BUNUN YANINDA İŞ MAKINASI VE KOMPLE MOTOR DAN JENARATÖR İMAL EDİP BÜYÜK BİR DEGİŞİM YAPMIŞ VE ŞATIŞLARINA BAŞLAMIŞTIR.

GELİŞMELERİ: WWW.BASAKTRAKTOR.COM ADRESİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

TÜRKİYENİN EN AZ MAZOT YAKAN VE YEDEK PARÇASI BOL VE UCUZ OLAN YERLİ MALIMIZ BAŞAK TRAKTÖR YENİ MODEL VE ÇEŞİTLERİ İLE HERZAMAN ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLMUŞTUR.

TOPRAGINIZDAKİ BEREKET BAŞAK TRAKTÖR FABRİKASI TAM 100 YILLIK BİR GEÇMİŞE SAHİPTİR.

Ynt: BAŞAK TRAKTÖR FABRİKASINI TANIYALIM

atilla link=topic=6555.msg69311#msg69311 date=1219850093' Alıntı:
güzel paylaşım ...mühendislik sıtajımı , adapazarı vagon sanayi fabrikasın da yapmıştım..1983 senesinde....

vagon sanayayide bayaga büyük duydugumu kadarıyla. . .
....

köylü link=topic=6555.msg325739#msg325739 date=1295295638' Alıntı:
paylaşım içi sagol.

ama fabrikayı hiç tanımayalım.çünkü adamlar tanınmaması için elinden gelenleri yapıyor.site öylesine boş ki yazık.

Başak özelleşti ama Tümosanın yaptığı gibi o devletçi kafadan ve elemanlardan kurtulmayı pek başaramadı,bir web sitesini yenileyememesini bu hantallığa bağlamak lazım.Yeni sahipleri pek yatırımda yapmadılar,ayrıca 3 ortaklar.Tümosanda olduğu gibi Albayraklar gibi bir firma yok arkasında.

Başak traktör fabrikasında 6 tane Jcb benzeri beko loder bile yapıldı ama tanıtım 0...

Şu anda Başak toparlanmaya çalıştığı izlenimi veriyor ama tedarikçi olarak ben bile pek bilgi sahibi değilim,gerçi adapazarınada gitmediğimden bayadır birazda ondan.Fakat galiba yeni modellerde Perkins motoru kullanacaklar,Carraro şanzıman ZF aks filan derken herşeyi kendileri üretmekten vazgeçmek mantıklılığına giriyorlar herhalde.Yeni 2060 serisinde hepsi mevcut.

geçenlerde ankara kazımkarabekir cad.sinde 2007 model veya 2008 model başak 75 hb lik olanını yeni kasa şöyle alıcı gözüyle baktım kabin üzerinde orjinal kabin ama sanki sonradan koyma. gibi her yer açılmış elektirik tesisatı yanmış hidrolik kolu bir bak nefret et okadar mı basit herşey yahu lan neyapsın ki afyonda galiba biri 2009 sonundan beri 2009 başak 2085 satacak takas vade para herşeyi sunuyor almancı bir amca aldıgına pişmaki bukadar bezmiş. biraz inandırcı olacak ürettiği sattığı tümosan artık kendinden söz ettiriyor.erkunt zaten öyle.uzel battı başaktan çok satıyor şimdi.yzık ediyor nasıl ayakta kalıyor koskoca fabrika anlamıyorum.