td 90d zıplama sorununa yardım!..

Ynt: td 90d zıplama sorununa yardım!..

olur karde$im onu hafif oldugundan zıplar cekere alınca gobley arkaya agırlık yapıyodur onu bi deger bi degmez hafif geldiginden zıplar .. onunun agırlıgını cogalt sorun kalmaz

ali26bozan link=topic=58347.msg626706#msg626706 date=1346694184' Alıntı:
Arkadaşım zorlasa çekerde degilken çekmez,çekerde degilken zıplamıyor ama çekere takınca zıplıyo sorunda tam olarak bu zaten
zaten zıplamayı önlemenin tek yolu tekçekere almak,çekili aletlerin traktörü zıplatıyo bizim 3105de mibzerde zıplıyo onun için tekçekerde ekiyoruz ama sadece bayırlarda zıplıyo zorlandığı için.

Hocam bizim akrabada 2011 model var.Geçen yaz 22 ' lük ile sürerken aynı sorunla karşılaştı.Hatta traktör hemen hararet kaldırıyordu.
Servisi aradığında bu sorunun sözde çoğu TD90 ' da böyle olduğunu ancak ağırlık veya ön tekerlere su doldurulursa sorunun ortadan kalkacağını söylemişlerdi.Yeni olduğu için takmadılar ve hararet sorununa karşın 51 derece sıcaklıkta klimayı çalıştırmadan çift sürdüler...

anayurtlu 3105d link=topic=58347.msg626714#msg626714 date=1346695090' Alıntı:
zaten zıplamayı önlemenin tek yolu tekçekere almak,çekili aletlerin traktörü zıplatıyo bizim 3105de mibzerde zıplıyo onun için tekçekerde ekiyoruz ama sadece bayırlarda zıplıyo zorlandığı için.
o zorlandıgı icin zıplamıyor anayurtlu onu hafif geldigi icin zıplıyo 105lik motoru mibzer zorlamaz .. sadece arkası agır gelir ..

4 gündür aynı dert bendede var :) kafam tavana deydi dün. Havaları azalttım biraz. Düz 2 ile çekiyosun galiba. Bir vites düşür gazı biraz fazla ver o zaman yılan gibi gidiyo. çekerde olduğundan düşük gazda çapraz falan bağlıyo yerde yumuşak pati yapıyor çapraz tekerler o yüzden zıplıyo.

Ali SARAÇ link=topic=58347.msg626719#msg626719 date=1346695481' Alıntı:
o zorlandıgı icin zıplamıyor anayurtlu onu hafif geldigi icin zıplıyo 105lik motoru mibzer zorlamaz .. sadece arkası agır gelir ..
öyle olsun ne deyim bizim arkalarda ağırlıkta yok,,
bu sorun öne ağırlık eklemeyle hallolsaydı jhondeere ön süspansiyon(tls) sistemini geliştirmezdi
Çiftçeker makınaın kaderi bu tekçekere almadan başka bi çözümü yok yada,traktör güçlüyse seri vitese alarak traktörün patinajlı gitmesini sağlarsan yine zıplamaz.Ağır viteslerde yapar o zıplamayı.Benimde başıma gelen bi olay yani.

ademin link=topic=58347.msg626722#msg626722 date=1346695600' Alıntı:
4 gündür ayný dert bendede var :) kafam tavana deydi dün. Havalarý azalttým biraz. Düz 2 ile çekiyosun galiba. Bir vites düþür gazý biraz fazla ver o zaman yýlan gibi gidiyo. çekerde olduðundan düþük gazda çapraz falan baðlýyo yerde yumuþak pati yapýyor çapraz tekerler o yüzden zýplýyo.
Düz birde yapıyor,denemedigimiz vites ve gaz şeklide kalmadı ama çare olmadı.

Ağırlıkla hiçbir alakası oldugunuda zannetmiyorum. Benim önler radıal ve 10 tane ağırlık var ( td 85 ). Erkunta taktım dızkaroyu o mesela daha hafif td85 den erkunt daha az zıplıyo.

ademin senin bahsettigin $ekilde bi agırlıkla alakası yok .. önün arkadan hafif olmasından kaynaklanıyor sadece traktörün toplam agırlıgıyla alakası yok .. isterse 10 ton olsun traktör isterse 1 ton olsun ön hafif kaldımı zıplar bu kadar basit ..

Sayın ali bozan bence önüne 200 kilo daha ağırlık koysanda yine zıplayacaktır senin traktör. Dene gör yarın bizide haberdar et :)