erkunt boş viteste rampa aşagı gitmiyor

servet 80 4x4 t rampa aşagı vitesi boşa aldım hızlanacagım yerde giderek yavaşlayıp durdum diger motorlarla ben 1 km giderdim erkuntta 100 metre gittim durdum sorunne olabilir servise gittim zf şanzımanda dişli sayısı çok ondan dedi sorun ne olabilir

Ynt: erkunt boş viteste rampa aşagı gitmiyor

muratcan link=topic=58401.msg627557#msg627557 date=1346871735' Alıntı:
servet 80 4x4 t rampa aşagı vitesi boşa aldım hızlanacagım yerde giderek yavaşlayıp durdum diger motorlarla ben 1 km giderdim erkuntta 100 metre gittim durdum sorunne olabilir servise gittim zf şanzımanda dişli sayısı çok ondan dedi sorun ne olabilir

benim 80.4 de öyle.hele rampa yukarı vites degiştirirken frene basmış kadar yavaşlıyor.

bazı üniversllardada öyle olduğunu görmüştüm boşa attınmı akmıyo. nh lerde azda olsa akmıyo korkulacak bişey değil. bilinçli yapıyorlar diye biliyorum. fabrika biliyor akmayacağını

servise söyledim boşta akmıyor motor dite şanzıman zf dişli çok normal hepsi aynı dedi gelipde bakmadı traköre
fren sıksa balatalar dan koku duman gelir motor 800 saatte açıldıda motor bide ilk çalıştırıp yola çıktıgım zaman h 4 de gidemiyorum motor çekmiyor boguluyor 10 dk sonra hararet biraz ortaya dogru kalkınca h 4 e atabiliyorum anlamadım yolunda gitmeyen bişeylermi var yoksa herkezin erkunt böylemi

çogu kişi frenbalatası diyor ama fren balatası tutsa biraz gittikten sonra duman çıkar yada ısınır ilk başlarda motor yeni sıkıyor diyorduk motor 800 saatte hala akış yok motorda rampa aşagı hızlanacagı yerde vistesten çıkartıp boşa almamla yavaşlıyorum servis ilgilenmedi bile erkunt tumosan lar böyle eski traktörler gibi boşa aldınmı rampa aşagı gitmez dedi

Aslında rampa aşağı sürmesindense durması daha ii deilmi çoğu motor sürer gider tehlikeli olur ha senin sürmemesinin nedeni ilk olara şanzuman diferansiyel dişlileri sık ve boşluk olmayışı ve traktör ağır oluşu sürtünmeyi artırıyor hemen yavaşlıyor saygılar

aynı dert tümosanlarda da var rampa aşağı vitesi boşa aldınmı frenlermiş gibi sıkıyo ? bende çok merak ediyorum bu konuyu ama sağolsun arkadaşlarımız gereken açıklamaları yapmışlar :)

fren, disk fren ise yağın içinde çalıştığı için hiçbir koku duman vs. gelmez eğer yokuş aşagı boşta hiç akmıyor kendini frenliyor gibiyse fren ayarlarınıza mutlaka baktırın, ayarları sıkı olabilir diskleri yemesin

Bence sorun ön defransiyelden kaynaklanıyor tümosanlarla aynı sistem defransiyelin içinde bir kısım aktarmayı balata ile sağlamışlar direksiyon düz iken iki teker aynı asılıyor direksiyonu sağa çevirince sağ taraftaki balatalar aralanıp sağ tekeri boşa çıkartır soldaki asılmaya devam eder sola çevirincede tam tersi işte yeni iken bu sistem sıkabiliyor sonradan birazdaha rahatlar ama genede düz traktör gibi akıp gitmez bir sorun yok bencede Yokuş aşağı en çok fren balata ları kuru olan eski traktörler gider çünkü yağlı fren balatasının yağı bile yavaşlatır kışın donar hiç akmaz traktör Yeni traktörlerde yavaşlatacak çok teferruat var . Ama fren balatası hafiften sütebilir onuda ancak usta ayarlar.

mf zf şanzuman kullanmıyor ondan.
erkuntlarda zf olanlar çok dik rampa olmayınca boşta gitmezler.dişli sayısı çok fazladır.
erkuntlarda boşa atmayınız ramplarda şanzumanınız zarar görür.
özellikle ZF lerde.

köylü link=topic=58401.msg631687#msg631687 date=1347956827' Alıntı:
mf zf şanzuman kullanmıyor ondan.
erkuntlarda zf olanlar çok dik rampa olmayınca boşta gitmezler.dişli sayısı çok fazladır.
erkuntlarda boşa atmayınız ramplarda şanzumanınız zarar görür.
özellikle ZF lerde.
nasıl zf kullanmıyo 200 serisini bilmymda 100 serisi zf die biliyorm ??

aslında gazı kestginizde hızı kesilmesi gerekir bütün tasıtlarda sibob sekmen sıkıştırma gibi şeyler iyi olursa motor kendisi yavaslatır bir nevi motor fireni olur bu sistem motorun iyiligindendir rampa aşagı inerken motor sistemi iyi calışırsa durduruyorsa yavaşlatıyorsa iyidir kontrolsuz güc güc degildir boşa alma konunda ya arıza yada firen sistemi ayarlanmış olabilir boşa cıktgında firen sıkma sitemi