Kanola Yardım!!!

Ynt: Kanola Yardım!!!

Valla Kırklareli ' de çiftçilik yapıyorsun sanırsam.Bizim Edirne Havsa ' da bi arkadaş ekti dondu Kırklareli ' de soğuk olur kışın..İstersen denemelik bi yer ek az bişi...Bu kanoladan Biyodizel yapmada kullanılıyor...Normal yemeklik yağ içinde kullanılıyordu fakat yasaklandı....Daha sonradan bu yasak kalktı ve yine yemeklik yağ olarak tek tükte olsa bazı yerlede satılıyor...Bazı yerlerdede ayçiçek yağıyla karıştırıyorlar...Bu kanola aynı ayçiçeği gibi yağlı bir bitki...Bunun kışlık ve yazlık olarakta çeşitleri var...Biz bu sene 300 dönüm kışlık ektik...Fakat sert kışı olan bölgelerde kanola tavsiye edilmiyor...Kanola 10 numara saçma büyüklüğünde küçücük bişey....Tohumu 1 cm derinliğe atıyoruz...Yerin işlenmesi çok kolay ve masrafsız...Buğday biçilmiş tarlayı iki sefer goble sonrada bi aysan geçtimi yer hazırlanıyor...Ekim öncesi ve ekim sonrası merdane çekilmesi gerekiyor...Ekimde 400 gram tohum kullanılıyor ve şanzımanlı mibzer olması gerekiyor..Dönüme yani 1000 m2 ' ye verimi ortalama 300 kg...Hava koşullarına bağlı olarak 200 ile 400 arası değişiyor....Ayçiçeğinden daha az masraflı ve karlı olduğundan bu sene biz baya ektik...Bizim buralarda en çok eken biziz....

Biz 10 seneden beri ekiyoruz.Ayçiçeği ' ne göre çok daha karlı bir iş.Bizim geçen sene 500 kilo biçtiğimiz yer oldu.88 kuruşa da sattık.Ayçiçeğinden ne kadar alıyosun?200 kilo ortalama diyelim.Kanolada hadi 400 olsun.Atıyorum.Ayçiçeği fiyatı bu sene 730 civarı.
88x400=352 YTL-->Kanolanın dekar başına brüt kazancı
________________________________ =2.4.. --->Kanolanın ayçiçeğine oranı(Kazanç olarak)
73x200=146 YTL-->Ayçiçeğinin dekar başına brüt kazancı

Kanolayı Eylül ortasında ekersen kışa girene kadar 6 yaprak olur.6 yaprak olduktan sonra dondan pek etkilenmez.Ama en az 6 yaprak olmalı.Biz hazırlamasını şöyle yaptık.Anıza hızlıca bir 9 ' lu çektik.Hızlı çektik ki toprak biraz oynasın,dağılsın.Sonra onu 4 parmak sürdük güzelce.Ardından aykırı bir goble,aykırı bir kazayağı ve aykırı tırmık çektik.Şimdi de rototiller çekip ekeceğiz.İşi yapan rototiller.Yalnız unutmadan söyleyeyim.400 kiloyu geçmemiz için düzgün gübreleme ve zamanında ilaçlama lazım.İlaçları da farklı kanolanın.Yani biraz zor olsa da kazançlı bir ürün.

kanola trakya ve cukurovada ekımı yaygınlasak gıbı ama ıc anadoluda tutmaz
beden 3 sene olayı suladım toprak hazırlıgından sonra tarlayı suladım tava gelınce ektım calıfornıyum dıye bır cesıt cıkıs bsys guzeldı rocaya benzer bır bıtkı yalnız kısın soguklara dayanmadı baharı goremedı subat ayında yazlık ekım yapdım ama randıman vermedı
200 kg cıvarı urun aldım oda benı kurtarmadı cıkıs donemınde ılla elınızın altında sulama sıstemı bulundurmanız lazım cunku kısdan once 6 yaprak olması lazım hayret ettıgım nokta ekelı uc sene oldu tarlada hala kanola cıkıyor olması o kadar surduk ılac yaptık hala kanola var tarlamda