Nh Clayson 1530, Nh TD90, Mf 3085 ayçiçek hasatında

ilk olarak makinamız
1006329s.jpg

ve tarladayız yağlık ayçiçek cinsi sanay

1006280n.jpg

bir başka tarla bizimki sanay, sol taraf limagrain 5580 ( LG 5580) ve aradaki fark..
1006285.jpg

nh td90 yolda geliyor. mf nin romorku dolmak üzere zaten tarla uzun 1530 un deposu bir turda doluyor yaklaşık 1100 kg ayçiçek alıyor
1006293s.jpg

1006297.jpg

1006291.jpg

masseyi fulledik. arkaya td90 koymaya gidiyorum.
1006295n.jpg

biçime devam bunları tüccara verdik 1550 den.
1006297.jpg

ekip bekliyor
1006300r.jpg

tekrar boşaltırken depo içi
1006336.jpg

ve son
1006335o.jpg

Ynt: Nh Clayson 1530, Nh TD90, Mf 3085 ayçiçek hasatında

paylaşım için teşekkürler gürkan abi kolay gelsin. verimler iyidir inşallah. bizim buyanlarda ekenlere bakıyorumda hiç hayır yok :(

Güzel paylaşım Gürkan abi. Bereketli olsun. Bizde verimler düşük biraz. Sanaylar kendi ektiklerimiz iyi. Yağ oranıda yüksek çıktı. LG 5543 ' lere göre iyi gibi. Ama başka ikisinden de ekenler LG ' leri Sanay ' a göre daha iyi diyorlar. Karma karışık gidiyor...:D

rocky link=topic=58462.msg628286#msg628286 date=1347047388' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler gürkan abi kolay gelsin. verimler iyidir inşallah. bizim buyanlarda ekenlere bakıyorumda hiç hayır yok :(
teşekkürler adaşım verimler bozuk be trakya geneli bu sene. ama fiyat iyi gidiyor şuan
alipasalierkan link=topic=58462.msg628292#msg628292 date=1347047741' Alıntı:
Güzel paylaşım Gürkan abi. Bereketli olsun. Bizde verimler düşük biraz. Sanaylar kendi ektiklerimiz iyi. Yağ oranıda yüksek çıktı. LG 5543 ' lere göre iyi gibi. Ama başka ikisinden de ekenler LG ' leri Sanay ' a göre daha iyi diyorlar. Karma karışık gidiyor...:D
sağol Erkan. bitirdik biçimi. verimler genel olarak bozuk. yağ oranını ölçmeye pek imkanımız olmadı. sadece yağlı tohumlardan intervix ilacı almıştık piyasada kalmayınca. o borç kapansın diye biraz döktük oraya. aynı tarladan çıkan bir romorkta 39 , diğerinde 45 geldi yağ oranı bu kadar fark olmaması lazım. içerde bir işler dönüyor. çok 3 kağıt var. bu senede 52-55 yağ çıkaranlar var inanasım gelmiyor. bu kadar da olmaz. zaten kesinti de cabası. büyük ihtimal çıkıcaz üyelikten. hiç gerek yok.

Güzel Paylaşım Gürkan Abi, Kolay Gelsin....
Bizim Buralarda da Hasat Başladı, Ama Biz Geç Ektiğimiz İçin Daha Başlayamadık, Daha Bir 15-20 Günü Var :)

GÜRKAN link=topic=58462.msg628303#msg628303 date=1347048389' Alıntı:
sağol Erkan. bitirdik biçimi. verimler genel olarak bozuk. yağ oranını ölçmeye pek imkanımız olmadı. sadece yağlı tohumlardan intervix ilacı almıştık piyasada kalmayınca. o borç kapansın diye biraz döktük oraya. aynı tarladan çıkan bir romorkta 39 , diğerinde 45 geldi yağ oranı bu kadar fark olmaması lazım. içerde bir işler dönüyor. çok 3 kağıt var. bu senede 52-55 yağ çıkaranlar var inanasım gelmiyor. bu kadar da olmaz. zaten kesinti de cabası. büyük ihtimal çıkıcaz üyelikten. hiç gerek yok.

Bizim kendimizin bir tarla kaldı. Diğerlerini biçtik. Son biçtiğimiz tarla biraz yaştı. Kamyondan dökme kurutma derdi olmasın diye onu bu sabah Tarım Kredi ' ye verelim dedik. Götürdük 41 yağ oranı gelmiş sanırsam. 1.5 TL ' ye aldılar. Birde kamyon çıkamayınca ayçiçek içinden amcam motoru istedi. Gitmişken yarım bir araba vardı. Onuda döktüm. Yerine para veya gübre falan alacağız artık. 1 Ton mazot sipariş verdik. Gerisini sonra karar vereceğiz. Yağlı Tohumlar ' dan biz çıkalı birkaç sene oldu. Çok kesinti yapıyorlar. Düşük fiyatlada alıyorlar. Kollayacaklarına madur ediyorlar. En iyisi biçip en iyi fiyatı verene satmak. Biz birkaç sene tüccara verdik. Geçen sene yağ oranımızda yüksekti ve verimde iyiydi. En yüksek piyasa fiyatından gene Tarım Kredi ' ye verdikti. Yerine gübre aldıydık. Bu sene nakit veya mal alma şansıda var.

talataga link=topic=58462.msg628311#msg628311 date=1347049116' Alıntı:
bereketli olsun.Burası trakya galiba.80-100 kg verdi dönüme bizde.yağlı tohumlar 1700 e kadar alıyo.

teşekkürler. ilk resim babaeski biressa yanı. ortadakiler pancarköy tarafı. alttakiler karamesutlu tarafı. verim erkenler 180-200 . geç olanlar 160-170 kg biçtik.

alipasalierkan link=topic=58462.msg628315#msg628315 date=1347049248' Alıntı:
Bizim kendimizin bir tarla kaldı. Diğerlerini biçtik. Son biçtiğimiz tarla biraz yaştı. Kamyondan dökme kurutma derdi olmasın diye onu bu sabah Tarım Kredi ' ye verelim dedik. Götürdük 41 yağ oranı gelmiş sanırsam. 1.5 TL ' ye aldılar. Birde kamyon çıkamayınca ayçiçek içinden amcam motoru istedi. Gitmişken yarım bir araba vardı. Onuda döktüm. Yerine para veya gübre falan alacağız artık. 1 Ton mazot sipariş verdik. Gerisini sonra karar vereceğiz. Yağlı Tohumlar ' dan biz çıkalı birkaç sene oldu. Çok kesinti yapıyorlar. Düşük fiyatlada alıyorlar. Kollayacaklarına madur ediyorlar. En iyisi biçip en iyi fiyatı verene satmak. Biz birkaç sene tüccara verdik. Geçen sene yağ oranımızda yüksekti ve verimde iyiydi. En yüksek piyasa fiyatından gene Tarım Kredi ' ye verdikti. Yerine gübre aldıydık. Bu sene nakit veya mal alma şansıda var.
evet Erkan en mantıklısı bu. nasıl olsa tohum zamanı geliyor mazot gübre en önemli ihtiyaç. hiç olmazsa bu kadar kesinti yok tarım krediye verdiğinde. ayrıca gübre de yağlı tohumlara göre daha ucuz sanırım orada. bu arada siz dışarı biçim yapıyorsunuz var mı gözüne çarpan verim olarak güzel ayçiçeği, bu senede diğerlerine göre farklı olan?

Kolay gelsin bereketli olsun bu ayçiçeği biçim aparatlarının fiyatları ne durumda bilgin var mı? Nakliye ekibide sağlammış bu ekibe iş dayanmaz

GÜRKAN link=topic=58462.msg628320#msg628320 date=1347049855' Alıntı:
evet Erkan en mantıklısı bu. nasıl olsa tohum zamanı geliyor mazot gübre en önemli ihtiyaç. hiç olmazsa bu kadar kesinti yok tarım krediye verdiğinde. ayrıca gübre de yağlı tohumlara göre daha ucuz sanırım orada. bu arada siz dışarı biçim yapıyorsunuz var mı gözüne çarpan verim olarak güzel ayçiçeği, bu senede diğerlerine göre farklı olan?

Öyle göze çarpan yok Gürkan abi. Zaten Sanay MR ve Tunca 5543 ekildi. Birazda Olivia var. Olivia ' nın yağ oranı güzelmiş. Ama verimleri düşükmüş. Biz hiç biçmedik. Dediğim gibi kimisi Tunca daha iyi diyor. Bize göre Sanay iyi gibi duruyor. Öyle yani. Değişik çeşit yoktu. Aslında onları denemek lâzım. Bizde zaten genelde Sanay ekilirdi. Bu sene işte 5543 ' ler ekildi. Ama bizim gözümüzde Sanay ' ı tutmadı gibi. Yani verimde düşük olunca pek birşey anlayamadık. Öyle çok büyük fark yok. Asıl diğer Bosfora, Colombi gibi çeşitleri ben merak ediyorum. Ama buralarda eken yok şuan için.

sulu yerde ne ekelim arkadaşlar yorumlrınızı paylaşımlarınız takip ediyorumda tohum konusunda bi karar cıkmamış paylaşım icin tşk ben TAT firmasnın tohumunu ekmeyi düşünüyorum sulu şartlarda iyi verimler alıyolar

alipasalierkan link=topic=58462.msg628315#msg628315 date=1347049248' Alıntı:
kesinlikle katılıyorum yağlı tohumlardan çıkalı 15 sene oldu.hiç bir sene yağlı tohumlardan aşağıya mal satmadım.adamlar kafasına göre kesinti yapıyorlar.Bu yıl gördüğüm kadarıyla çiftçilerimiz genelde tüccara ve tarım krediye yöneldiler.bu arada talat yağlı tohumlar destekleme ile berabermi 1700 liraya mal aldı ?çunku ben daha eline net 1550 geçen duymadım