Pancarda Mantar Hastalığı Ve Müdahale 2012 ...

S.a arkadaşlar pancarda mantar hastalıgı var bir tek bizde degil pancar eken çiftçilerin %90 ında var bu hastalık ama sadece COYOTE tohumlarda var . Geçen yıl bizim dayı oglundada olmuştu pancarın yaprakları gazel oldu sonrada kökü içten içten çürüdü simsiyah oldu .Bİz hemen her tarafa bulaşmasın diye önlem aldık ve ilaçlama yaptık mf ile girdik balon lastik ile biz çok pancar kırar sandık ama öyle olmadı çok az kırıldı şimdi pancar düzeldi ama biz kantar açıldıgı ilk gün sökecez bu tarlayı . tarla kendimizin bölgede en iyi 3 tarla varsa biri bu . iyi seyirler ....

Tarla 16 dekar ...

NOT : Resimler11 ‎Ağustos ‎2012 ‎Cumartesi gününe ait ...

Ynt: Pancarda Mantar Hastalığı Ve Müdahale 2012 ...

kolaygelsin fatih bizimkilerde şimdilik böylşe bişey yok..

fatih madem bu işi yapıyon 3tane traktörün var fiat veya 285i ince lastik yapsan pancarada ayarlasan 10 numara kolaylık olur senin için :)

anayurtlu 3105d link=topic=58502.msg629001#msg629001 date=1347221066' Alıntı:
kolaygelsin fatih bizimkilerde şimdilik böylşe bişey yok..

fatih madem bu işi yapıyon 3tane traktörün var fiat veya 285i ince lastik yapsan pancarada ayarlasan 10 numara kolaylık olur senin için :)

saol volkan .

fiat dayı oglunun oldu pancardan alacak verecek meselesinden . şimdi gende istedigimiz zaman alıyoruz zaten o kullanıyordu. şimdi bu olay ilk kez başımıza geldiginden bizde gidip hemen ince teker almadık ama pancarın hepsinde olsaydı 200 dekardada ya amcamın tümosan 82-80 i alırdık o ince tekerli onla ara çapası yapıyorlar bende yaptım bizim tarlaların yarısına veya alırdık ince teker ama dedigim gibi 16 dekarın yarısında var onun içinde teker alınmaz diye düşündük ...

rocky link=topic=58502.msg629006#msg629006 date=1347221345' Alıntı:
kolay gelsin adaş Allah daha beterinden korusun.

saol adaş amin . allah cümle kullarının mallarını korusun

Kolay gelsin bu hastalık CERCESPORA bizim bölgemizdede çok yayılmaya başladı baya çeşitlerin çoğunda var bu yıl erken dönemde KWS mühendisi arkadaşım hastalığı gelmeden önlemek için DÜET adlı ilacı atmamızı önermişti atmadım ve azda olsa cercespora hastalığı var.

atila link=topic=58502.msg629676#msg629676 date=1347370333' Alıntı:
Ne mantarı imiş merak ettim ve hangi ilacı kim tavsiye etti?

pancar ekenler bilir .siz ekmiyormusunuz _? bu ilacı tarım kred.kop. her zaman pikapla gezen şefler bakıyor onlar diyor pancarında mantar var şu ilacı at diye veya sen biliyorsun ..

hacimmet link=topic=58502.msg629696#msg629696 date=1347376189' Alıntı:
Kolay gelsin bu hastalık CERCESPORA bizim bölgemizdede çok yayılmaya başladı baya çeşitlerin çoğunda var bu yıl erken dönemde KWS mühendisi arkadaşım hastalığı gelmeden önlemek için DÜET adlı ilacı atmamızı önermişti atmadım ve azda olsa cercespora hastalığı var.

bizim attıgımız ilaç Basf Duett Ultra buydu heralde. şirketin verdigi tohumların genelinde oluyor belkide ithal edildigi için tohumlarla oynama da olabilir çünkü bu hastalık 2011 de olmaya başladı bizim bölgede oda coyote tohumlarda rozitada var ama rozitada daha görmedim mantar hastalıgını biz rozita ekmedik verimi düşük kilo dövmüyor . KWS da yok ama 2 yıldır ekiyorlar 2011 den beri yani mantar yok ..