YENİ GÜBRE+TOHUM+EKİPMAN+İLAÇ+YEM BİTKİSİ demenesi yapanlar.

birçok arkadaşımız yukarıda başlıkta saydığım yada unuttuğum deneme maksatlı eken biçen her ne varsa burada açtıkları konularını çoğu unutuluyo konuyu açan arkadaşlarda konularına geri dönüş yapmıyorlar.Malum hasat harman bitti sayılır arkadaşlarımız sonuçları paylaşırlarsa bizlerde bilgi sahibi oluruz.

Ynt: YENİ GÜBRE+TOHUM+EKİPMAN+İLAÇ+YEM BİTKİSİ demenesi yapanlar.

x-salt adında topraktaki phı dü$ürücü tuzlulugu giderici bi gübre tarzı bi$i kullandım kullandıgım alandaki çoraklık neredeyse gitti dekara 1 lt civarında gercekten faydalı ph ının yüksekliğinden $ikayet edenler varsa kullanabilir .. ayrıca bc valbom mısır tohumu denedim sitedeki SEYİT abinin tavsiyesi üzerine oda fena değil 2. üründe 4.5-5 ton civarı bi verim olucak gibi fito cadiz ekili tarlanın tamamında .. cadizden çok çok cabuk geli$ti ve geni$ yaprak yapısı ho$uma gitti ama sonradan cadiz yakaladı sadece biraz erken geli$ti .. fiyat verim açısından uygun .. pionnerin daha verimli oldugu söylenen ce$itleri var ama 2. üründe 4.5 5 ton bence fena değil .. bu yıl denediklerim bunlar .. seneye bc valbomu komple ekicem ..

bende du sene caramba mix yemlik ot ektim. Ama babam sağolsun pek ilgilenmemiş. Fazla faydalanamadık ottan. Geçen hafta biçtik 1 dekar yeri, ama hayvanlar çok güzel yiyor. Yumuşacık ot. Benim bile canım çekti. Hayvanlar öyle iştahlı yiyince. ;D

Güzel bir konu olmuş,bu sene tiritikale ve esperya çeşidi buğday ekip deneyeceğiz.Tritikale bölgemizde zaten ekiliyor ancak esperya ekilişi hiç yok bakalım sonuçları yine buradan paylaşırım

zuha-*-s
demirciler_14 link=topic=58580.msg629984#msg629984 date=1347445710' Alıntı:
bende du sene caramba mix yemlik ot ektim. Ama babam sağolsun pek ilgilenmemiş. Fazla faydalanamadık ottan. Geçen hafta biçtik 1 dekar yeri, ama hayvanlar çok güzel yiyor. Yumuşacık ot. Benim bile canım çekti. Hayvanlar öyle iştahlı yiyince. ;D
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

bayraktar buğdası var onu denedim kıraç zayıf topraklara iyi verim yapar dediler hatta ziraat müh. kayaya ek gibi kışkırtıcı ifadeler kullandılar ama verim üst düzey olmadı (emsali ürünler daha verimli oldu) karasuna odeska ektim pehlivanı ve diğer buğdayları geçti işin tuhaf tarafı seyrek ekim tavsiye edildi seyrek attım 17-18 kg dekara(bizim buralarda buğday 24 kg atılır dekara) ama tarla 25kg atılmış gibi oldu sonradan.... şimdilik bunla

konuya yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim.Bende umut ' un yazdığı gibi odeska syrena ektim dekara 18 kğ tohum attım 510 kğ dekardan buğday aldım, tarla taban ve pancar yeri idi tohumu kğ 1400 tl ' den aldım, samanı az çıkıyo bizim buranın piyasasına göre 620 tl tonu,bidaha ekmeyi düşünmüyorum aynı tarlaya altay 2000 ekseydim aynı buğdayı yine alırdım 8-7 kğ fazla tohum atardım ama en az iki misli samanı olurdu tohumu ondan ucuz altay 2000 de bizim burada 610 tl ' ye satılır. bide aynı tarlanın bi kısmına organik toprak düzenleyici uyguladım hiç bir farkını göremedim .

bu sene ilaçlı tunca denilen LG 5543 ektim bütün tarlalar köse hastalığı yaptı lanet olsun böyle tohuma duva*-*0 kız-*sw ekmeyi düşünen arkadaşlara hiç tavsiye etmiyorum.

Bende bu sene dr tarsanın lavante cinsini ektim, bizim daha önce ektiğimiz makarnalık (çeşit veya kızıltan) cinsleri kadar verim yapmadı balyası da ona keza, geçen yılda esperıa dan ağzım yanmıştı , birdaha yeni bir tohum denemeyeceğim...

nailyetek link=topic=58580.msg630525#msg630525 date=1347569906' Alıntı:
Çiftçiliği bırakmayı denesem belki o tutar.
nail abi gene taşı gediğine koymuşsun bukadar çok tohum gübre ilaç deyeyeceğimize senin tavsiyeni yapsak tutma ihtimali daha yüksekk....