1000 dönüm arazi işlemek, bu işten kar elde etme önerileri

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık olarak tarakyada 600 net 1000 dönümde olabilir, bir arazi işletmesi yapma projesi var, şuan önümüze böyle bir imkan geldi, bende bu konuyu değerlendirmeye aldım ve sizlerden fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Ben şuan istanbuldayım arazi çorluda olacak yaklaşık 90 km bir mesafede,

Öncelikle bu işe başlamak için şuanda bulunduğum işi bırakmam gerekecek, şuan özel bir şirkette yazılım mühendisliği yapıyorum, kazançım fena değil ama mutlu değilim! Çiftçiliği çok seviyorum, belki bilenleriniz vardır şuanda zaten kuru tarım yapıyorum, traktör,ekipman,tecrübe var, çks kaydı çiftçi belgesi, düzenli koperatif alışverişleri (gübre,Tohum alımı) ayrıca yakıt tohum desteklemeleri de alan, faal bir çiftçiyim yani bu işe yabancı değilim şuanda yapmaktayım zaten. Şimdi ben işe başladığım zaman tüm aklımı ve zamanımı buna vermek istiyorum ve zamanla dahada büyütürümde, kiralayarakta bu rakamların dahada üstüne çıkabilirim,

Bildiğiniz gibi tarım sezonluk bir iş ve sezonluk kazancı oluyor burda aklıma takılan nokta ise şu, ( buğday,ayçiçeği,arpa, vs ekimi yapmayı düşünüyorum,) bu ürünlerden elde edeceğim kazaç bir yıl boyunca ailemi geçindire bilirmiyim? ben muhtemel zararlarıda göz önünde bulundurarak bazı hesaplar yaptım ve tatminkar sonuçlara ulaştım, benim için sizlerin görüş ve önerileri çok önemli, sizin ön gördüğünüz artılar ,eksiler nelerdir, bu iş için nediyorsunuz tavsiyelerinizi bekliyorum

saygılar

Ynt: 1000 dönüm arazi işlemek, bu işten kar elde etme önerileri

Kesinlike 2 ürün olur zaten en az 2 hatta, tersi büyük risk olur bizzat yaşadım buğday zarar ettiğim zaman ayçiçeğinden çok para kazandık, aslında şuanda sağlıklı ilişki içinde olduğumuz yem fabrikası,ve ofisler var. çok fazla mahsul çıktığı zamanda satma sıkıntısı olacabiliceğini tahmin ediyorum bende, kritik bir seviyede bir kaç çeşit ürün ekimi en mantıklısı,

Ben böyle düşünüyorum...

1000 dekar yeri sen mi satın alacaksın dostum bunu anlamadım. eğer bir şirket bunu alacaksa sana mı kiralayacak , biraz daha detay verir misin? Fikirlerimizi detay bilgiler doğrultusunda iletmeye çalışırız.

trakya bölgesinde özellikle çorlu silivri tekirdağ gibi kara kepir topraklı alanlarla 600 da tarla kendi araziniz ise zaten çiftçilikten kazanacağınız para yıllık maaşınıza oranla kat kat fazla olacaktır. ama kira (icar) ise yüksek icarlı yerler her zaman bir risktir . icarlar burada 40-100 lira arası değişiyor. verimli senede kazandırır bu sene bugdayda oldugu gibi çok iyi para bırakır, ayçiçeklerinde oldugu gibi zarar da ettirip cepten de götürebilir. bence ilk önce tapulu kendi yerin olması şart. en az 400 da kendi yerin olacak. diğerlerini de icarla 1000 da tarlaya kadar artık nereye kadar yetişebiliyorsan arttırabilirsin. trakyada 1000 dekar yer işlemek ciddi bir gelir ve gider oluşturur. herşey senin elinde.. trakya çiftçilik için çok güzel bir memleket. karar senin. şöyle bir örnek vereyim kendimden. ben babaeskiliyim. çorluda ingilizce öğretmeniyim. yazın 1530 gibi bir biçerdöverden günlük kazancım 1 aylık maaşıma denk geliyor. balya makinasından günlük gelirim 1.5 aylık maaşıma denk geliyor.

ufukk link=topic=58585.msg630001#msg630001 date=1347449299' Alıntı:
1000 dekar yeri sen mi satın alacaksın dostum bunu anlamadım. eğer bir şirket bunu alacaksa sana mı kiralayacak , biraz daha detay verir misin? Fikirlerimizi detay bilgiler doğrultusunda iletmeye çalışırız.

iletini cevapladım dostum :)

GÜRKAN link=topic=58585.msg630002#msg630002 date=1347449936' Alıntı:
trakya bölgesinde özellikle çorlu silivri tekirdağ gibi kara kepir topraklı alanlarla 600 da tarla kendi araziniz ise zaten çiftçilikten kazanacağınız para yıllık maaşınıza oranla kat kat fazla olacaktır. ama kira (icar) ise yüksek icarlı yerler her zaman bir risktir . icarlar burada 40-100 lira arası değişiyor. verimli senede kazandırır bu sene bugdayda oldugu gibi çok iyi para bırakır, ayçiçeklerinde oldugu gibi zarar da ettirip cepten de götürebilir. bence ilk önce tapulu kendi yerin olması şart. en az 400 da kendi yerin olacak. diğerlerini de icarla 1000 da tarlaya kadar artık nereye kadar yetişebiliyorsan arttırabilirsin. trakyada 1000 dekar yer işlemek ciddi bir gelir ve gider oluşturur. herşey senin elinde.. trakya çiftçilik için çok güzel bir memleket. karar senin. şöyle bir örnek vereyim kendimden. ben babaeskiliyim. çorluda ingilizce öğretmeniyim. yazın 1530 gibi bir biçerdöverden günlük kazancım 1 aylık maaşıma denk geliyor. balya makinasından günlük gelirim 1.5 aylık maaşıma denk geliyor.

Gürkan bey yanıtlarınız için çok teşekkür ederim 600dönüm arazi kendimize ait tapulu olacak, güzel fikirler verdiniz