AYNI YIL 2. EKİLEN ÜRÜNE VERİLEN DESTEK MİKTARININ %40 ININ KESİYORLARMIŞ!YARDIM

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar bu yıl çoğu arkadaşın bildiği gibi 2. ekim yoncamın desteği konusunda sorun yaşıyordum bu gün ilçe tarımdan 2 arkadaş götürüp gösterdim tarlada yoncanın bazı yerleri 3 karış boyunda yonca büyümüş tutualım isterseniz ama desteğin %40 ı kesilir dekara 85 lira anca alırsınız dediler bende öyleyse kalsın dedim ama netten araştırdım bu konu hakkında hiç birşey bulamadım bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum bu konu sadece yonca için değil bütün 2. ürünler için geçerliymiş dediklerine göre.

Ynt: AYNI YIL 2. EKİLEN ÜRÜNE VERİLEN DESTEK MİKTARININ %40 ININ KESİYORLARMIŞ!YARDIM

Biz bugday sonrasi ikinci urun misir ekiyoruz cukurova bolgesinde bugday sonrasi soya fasulyesi ekiyor. Desteklerde herhangi bir kesinti olmadi aciklanan fiyat kg/da ne ise onun uzeirnden islem yapiliyor. Ama yonca icin durum nasildir nedir bilmiyorum belkide destek yilliktir bildigim kadari ile yonce yilda 3-4 defa hasat ediliyor. Bunun ile ilgili proseduru bilemiyorum

Ynt: AYNI YIL 2. EKİLEN ÜRÜNE VERİLEN DESTEK MİKTARININ %40 ININ KESİYORLARMIŞ!YARDIM

unsal link=topic=58620.msg630451#msg630451 date=1347561648' Alıntı:
Biz bugday sonrasi ikinci urun misir ekiyoruz cukurova bolgesinde bugday sonrasi soya fasulyesi ekiyor. Desteklerde herhangi bir kesinti olmadi aciklanan fiyat kg/da ne ise onun uzeirnden islem yapiliyor. Ama yonca icin durum nasildir nedir bilmiyorum belkide destek yilliktir bildigim kadari ile yonce yilda 3-4 defa hasat ediliyor. Bunun ile ilgili proseduru bilemiyorum
Sağolun hocam bilgilendirmeniz için anlamadım gitti adamlar cabimizden bvermiyoruz bu şekilde desteğin kesilirdediler ama istersen yinede tutalım dediler nettede birşey bulamadım.

bizde ikinci ürün mısır ektik bugday arkası hiç kimse %40 kesilecek demedi .. yada daha biçilmedi göstermedik gösterince bizede aynısını derler mi bilmiyorum .. bu yıla kadar böyle bi uygulama yoktu

Yalniz soyle bir durum var desteklemeye tabi miktar yani ornek veriyorum ikinci urun misir ekiminde 1150 kg/da na kadar destek var. 1300 kg/da verim alsaniz bile destektek alacaginiz kg 1150 kg/ da uzerinden hesaplanacak tabi 1150 kg/da in altinda verim aldiysaniz alldiginiz kg uzerinden destek var

Ali SARAÇ link=topic=58620.msg633514#msg633514 date=1348521567' Alıntı:
bizde ikinci ürün mısır ektik bugday arkası hiç kimse %40 kesilecek demedi .. yada daha biçilmedi göstermedik gösterince bizede aynısını derler mi bilmiyorum .. bu yıla kadar böyle bi uygulama yoktu
Kardeş sonrasında araştırma yaptım il tarıma sordum bimer e mesaj attım vs. %40 kesinti diye birşey yokmuş tutmaya gelen adamların amacı neydi bilmiyorum ya bilmiyorlar yada gaypi dediler ama tekrar böyle birşey olmadığını söyleyip hakkımı arayınca tutmak zorunda kaldılar şuanda yoncayı tutturdum.

hacimmet link=topic=58620.msg633579#msg633579 date=1348569896' Alıntı:
Kardeş sonrasında araştırma yaptım il tarıma sordum bimer e mesaj attım vs. %40 kesinti diye birşey yokmuş tutmaya gelen adamların amacı neydi bilmiyorum ya bilmiyorlar yada gaypi dediler ama tekrar böyle birşey olmadığını söyleyip hakkımı arayınca tutmak zorunda kaldılar şuanda yoncayı tutturdum.
bende dedim bu yıl böyle bi uygulama varda bizim mi haberimiz yok .. iki kere yem bitkisi ekersen aynı yıl sanırım onun ikincisine vermiyorlar ..

ali şen link=topic=58620.msg633900#msg633900 date=1348610661' Alıntı:
hacimmet abi biz fiğden sonra mısır ektik ikisininde desteklemesini yaptırdık bir sıkıntı veya kesinti olmadı
parasını almadınız daha bilinmez kesinti olup olmadıgıda .. olmaması lazım normalinde .. bu senede bizim ilçe tarım 2.ürünlerde mısır slajının en geç 15 kasıma kadar yapılması gerektiğini söylüyor 15 kasıma kadar biçilemeyen mısıra destek veremeyiz diyo .. bide bu saçmalık çıktı ba$ımıza .. 15 kasıma kadar hepsini biçmem mümkün değil .. ellerinde bi kagıt var okuyolar okuyolar saçma sapan yorum yapılıyor .. müracat tarihi en geç 15 kasım olmalıdır yazıyo .. biz mısırın biçimi olmadan müracat kabul etmiyoruz diyo ilçe tarımdakiler ve dolayısıyla böyle yorum yapıyorlar .. papaz olacaz bu yıl ilçe tarımla ya hayırlısı

Ali SARAÇ link=topic=58620.msg634008#msg634008 date=1348667036' Alıntı:
parasını almadınız daha bilinmez kesinti olup olmadıgıda .. olmaması lazım normalinde .. bu senede bizim ilçe tarım 2.ürünlerde mısır slajının en geç 15 kasıma kadar yapılması gerektiğini söylüyor 15 kasıma kadar biçilemeyen mısıra destek veremeyiz diyo .. bide bu saçmalık çıktı ba$ımıza .. 15 kasıma kadar hepsini biçmem mümkün değil .. ellerinde bi kagıt var okuyolar okuyolar saçma sapan yorum yapılıyor .. müracat tarihi en geç 15 kasım olmalıdır yazıyo .. biz mısırın biçimi olmadan müracat kabul etmiyoruz diyo ilçe tarımdakiler ve dolayısıyla böyle yorum yapıyorlar .. papaz olacaz bu yıl ilçe tarımla ya hayırlısı
Mısır için dosyaları epey oldu vereli ama bu yıl bizim ilçe tarım hiçbir ürünü ölçmedi daha sözde uydudan inceleyip ölçeceklermiş bütün ürünler hasat edildi neredeyse ayçiçeği,sılajlık mısırlar,yoncalar

hacimmet link=topic=58620.msg634077#msg634077 date=1348681567' Alıntı:
Mısır için dosyaları epey oldu vereli ama bu yıl bizim ilçe tarım hiçbir ürünü ölçmedi daha sözde uydudan inceleyip ölçeceklermiş bütün ürünler hasat edildi neredeyse ayçiçeği,sılajlık mısırlar,yoncalar
ben 1 ay önce mısır icin ba$vurmaya gittim ba$vuru yok çksde belirt dediler .. 15 kasıma kadar hasat et bizi götür dediler bi ba$vuru istemediler eskiden fatura falan istiyolardı bu sene kaldırmı$lar sertifika fatura muhabbetini ..

Ali SARAÇ link=topic=58620.msg634078#msg634078 date=1348681878' Alıntı:
ben 1 ay önce mısır icin ba$vurmaya gittim ba$vuru yok çksde belirt dediler .. 15 kasıma kadar hasat et bizi götür dediler bi ba$vuru istemediler eskiden fatura falan istiyolardı bu sene kaldırmı$lar sertifika fatura muhabbetini ..
Bölgelere göre farklı uygulamalar yapıyorlar yada sistemlerinde bir değişiklik var bizde ektiğimiz ayçiçeği,buğday ve yonca için dosya ve tohum faturası verdik.