Ne kadar tırmalarsan tırmala, 3-5 balya çıkar sonunda.:)

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Arkadaşlar; uzun zamandır hiç saman ve balya sıkıntımız olmamıştı. Lakin; bu sene her yerde olduğu gibi bizim harmanda sönük geçti. Bölgemiz de ilk defa anızdan balya yapıldı. Arkadaş ısrar etti, bir dostumuzdan bu aleti alıp geldik. Yaklaşık yarım gün tamir ettikten sonra kullanmaya başladık. Beklediğimiz balya çıkmayacak gibi, zaten çok alçak biçim yaptırdığımız için pek bişey toplatamıyoruz. Merdane ile anızı kırmayı denedik oda tutmadı.
Bir kaç resim çektim, paylaşayım dedim.
Anlıyacağınız; tırmalıyoruz ya boşuna gibi geliyo. :S

Ynt: Ne kadar tırmalarsan tırmala, 3-5 balya çıkar sonunda.:)

allah kolaylık versin nail abi busene bizm buralardada yok sap bizim hayvan yok sıkıntı yok ama ne olur olmaz die biz 500 adet haşbalye yaptık duruyu ne olur ne olmaz

demir45 link=topic=58623.msg630407#msg630407 date=1347557504' Alıntı:
:) Kolay gelsin abi. Size elektrikli süpürge gibi ne varsa içine çekecek bir şey lazım yoksa o alet ile zor..
Sağol Mahmut, valla aynen öyle, bakalım arkadaş yarın boş tarlaları biçmeyi deneyecek.:D

kolay gelsin zor bir durum böyle tırmıkla toplanan saptan balyada samanda yapmamak lazım toprak çok karışıyor içine hayvanlarda tıkanıklık yapıyor ama mecburiyet

emeğin boşunası olmaz nail abi ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s gerçekten işimiz çok zor abi kolay gelsin

o kadar uğraşmayın gelin size saman satayım abi 10 ton alsanız size yeter çuvalı benden ;D ;D ;D ;D

Kolay gelsin abi tarlasındaki sap ihtiyacı karşılamıyorsa bu sene hayvan sahipleri çok sıkıntı çeker. :( Geçen sene balyacılara tarlayı sürcez gelin şu tarlayı balya yapın sap tarladan kalkmış olur dedik yapmadılar,bu senede sap için yalvardılar.

Abi kolay gelsin insallah emegin zayi olmaz. Bizim burda da ilk defa gordum ben sonradan sap toplamayi. Demekki sikinti cok.bizim yerleri iyce temizlediler hatta. Ben cizelle surdum uzerine goble bile cektim iki gun once :)

kolay gelsin nail abi. zannedersem sizin orasının kışıda ağır geçtiği için saman stoğu biraz fazla gerekiyor. bu sene bizzim burdada millet kıt kanaat tam yettirdi. ama bereket kırpık ekili her taraf yoksa nereye çıkacak bukadar sap. sap saman fazla istiyosan abi kemrelediğin yerlere tritikale ek bu sene bi dene derim hem boylu oluyo sapı çok oluyo hemde hayvanlara verirsin. 1 metre sapı oluyo ortalama.

kolay gelsin Nail abi yonca ekmek şart oldu ama onun içinde bisürü malzeme lzm sırf balya makinası yüzünden yoncayı sürdük tırmığı işleme makinasını falan milletin elinden alamayınca sattık :)

Fatih_RSLN link=topic=58623.msg630482#msg630482 date=1347565801' Alıntı:
Abi kolay gelsin insallah emegin zayi olmaz. Bizim burda da ilk defa gordum ben sonradan sap toplamayi. Demekki sikinti cok.bizim yerleri iyce temizlediler hatta. Ben cizelle surdum uzerine goble bile cektim iki gun once :)
Sağol Fatih, nereye gitsem yol kenarlarında hep tırmalıyor millet.:)
ranger link=topic=58623.msg630466#msg630466 date=1347563183' Alıntı:
Kolay gelsin abi tarlasındaki sap ihtiyacı karşılamıyorsa bu sene hayvan sahipleri çok sıkıntı çeker. :( Geçen sene balyacılara tarlayı sürcez gelin şu tarlayı balya yapın sap tarladan kalkmış olur dedik yapmadılar,bu senede sap için yalvardılar.
Sağol Emre, inşallah sonumuz hayır olur.

şerefli1 link=topic=58623.msg630436#msg630436 date=1347559816' Alıntı:
emeğin boşunası olmaz nail abi ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s ok-*-s gerçekten işimiz çok zor abi kolay gelsin

o kadar uğraşmayın gelin size saman satayım abi 10 ton alsanız size yeter çuvalı benden ;D ;D ;D ;D
Yakında olsan sana sormazdım zaten,:D çok tan yürütmüştüm samanları.

by-edo link=topic=58623.msg630418#msg630418 date=1347558152' Alıntı:
kolay gelsin zor bir durum böyle tırmıkla toplanan saptan balyada samanda yapmamak lazım toprak çok karışıyor içine hayvanlarda tıkanıklık yapıyor ama mecburiyet
Sağol teşekürler. Bizim balyalar belki yeterde, nolur ne olmaz yapalım dedik. Belkide ihtiyaç kalmazsa hayvanlara altlık olarak kullanırız. Çünkü miçinde tel v.s olma ihtimalide çok yüksek.

alakazem_43 link=topic=58623.msg630412#msg630412 date=1347557642' Alıntı:
he nail abi biçmeyi denedik olmuyor ot silaj makinasıyla bicersenız on numara oluyor ama
alakazem_43 link=topic=58623.msg630411#msg630411 date=1347557588' Alıntı:
bizim burda adam 75 tane cıkartıyo günde..10 liradan satsa 750lira 200 lira masraf olsa 550 lıra çok guzel para:D
Zor iş beyaw sap toplamak, nadas sürmek bundan daha eğlenceli geldi bana. O makina bizde yok, yakın köyde yapanı gördüm .:)
tahir link=topic=58623.msg630408#msg630408 date=1347557545' Alıntı:
allah kolaylık versin nail abi busene bizm buralardada yok sap bizim hayvan yok sıkıntı yok ama ne olur olmaz die biz 500 adet haşbalye yaptık duruyu ne olur ne olmaz
Sağol Tahir, saman buğdaydan kıymetli oldu. Birini köylü alır diğerini tüccar.
rocky link=topic=58623.msg630487#msg630487 date=1347566239' Alıntı:
kolay gelsin nail abi. zannedersem sizin orasının kışıda ağır geçtiği için saman stoğu biraz fazla gerekiyor. bu sene bizzim burdada millet kıt kanaat tam yettirdi. ama bereket kırpık ekili her taraf yoksa nereye çıkacak bukadar sap. sap saman fazla istiyosan abi kemrelediğin yerlere tritikale ek bu sene bi dene derim hem boylu oluyo sapı çok oluyo hemde hayvanlara verirsin. 1 metre sapı oluyo ortalama.
Sağol Fatih, bu sene ektiğim buğday tohumlarından dolayı mağdur oldum. Yoksa yeterde artardı bile. Birde baharda ot çoktu, biçmeye bağlatmaya üşendik:) şimdi akıllanıyoruz.,
anayurtlu link=topic=58623.msg630492#msg630492 date=1347566478' Alıntı:
kolay gelsin Nail abi yonca ekmek şart oldu ama onun içinde bisürü malzeme lzm sırf balya makinası yüzünden yoncayı sürdük tırmığı işleme makinasını falan milletin elinden alamayınca sattık :)
Sağol Barış, su olsa yonca yerine mısırı daha fazla ekerdim. Yonca bizde 3-4 biçim anca oluyor, 1. çöpe çürütürsün toplayamassın, 2-3. orta olur, 4. biçim zaten ya olur ya olmaz. Hem çok su istiyor.

agrolux75 link=topic=58623.msg630503#msg630503 date=1347567256' Alıntı:
Sağol yeğenim.
anayurtlu link=topic=58623.msg630498#msg630498 date=1347567059' Alıntı:
yonca işi yaş sa burdan hergün tırlarla slaj geçiyo birini uçuralım abi :D
Ben kendi mısırlarımı biçsem, ak koyun kara koyun belli olacak. Cihan biladerim ayarlar bana bi tır slaj heralde.:D

tümosan 8095 link=topic=58623.msg630522#msg630522 date=1347569194' Alıntı:
allah yardımcınız olsun nail bey.bu kış uzun ve sıkıntılı bir kış olacağa benziyor bütün çiftçiler acısından ama hayırlısı allahtan.
Sağol teşekkürler, 7 ay nasıl geçer bilinmez. Belkide kış ılıman geçebilir, olurmu olur.

kolay gelsin abi aleti hafife alma :D özellikle ekin sapında dene derim 70 dönüm yerden 180 balya cıktı