düvede doğum sonrası son atmama sorunu

Ynt: düvede doğum sonrası son atmama sorunu

bid tanıdığımında böyle olmuştu onunki inekti 4 gün geçmişti veteriner çağırdı veterinerden duyduğum 76 saat içerisinde atması lazımmış yoksa rahim kapanıyormuş iğne vurmuştu niye daha önce çağırmadınız diyede sitem etmişti bence hemen bir veteriner çağır

abilerim arkadaşlar görüş ve önerileriniz için çok teşekkur ederım veterınerle ırtıbata geçtim 3 gün içersinde atmazsa gelip temizleyelim dedi yarın tam olarak 3 gün doluyor..birde iğnesinden vurdum fazulye samanı fılan yedir dedıler onuda yedirdim bakalım artık sonucu beklıycez hayırlısıyla..

bu hastalıkta yaz aylarında 48 saat kış aylarında 72 saat beklenir eğerki hayvan etenini yani sonunu düşürmemişse hala müdahale gerekir müdahale eden kişi eteni tek parça halinde çıkarmalı ve hijyen kurallarına uymalıdır.eten alındıktan sonra rahim içine ya gentamisin yada oksitekrasiklin etken maddeli rahim hapı kullanılır,hayvana ağrıkesici durumuna göre serum vitamin takviyesi yapılır.bu uygulamadan sonraki günlerde hayvan gözetim altında tútulur rahimden kirli kokulu akıntı gelirse birde boğasadığında çarası kirli kokuluysa metritis olmuştur yani rahim iltihabı olmuştur.bu sonun düşmemesini önlemek için hayvanın doğumuna 1hafta kalarak başlayarak E vitamini selenyum vermek birde doğum yaptıktan sonra yarımkilo şekerle ılık 20 litre su vermek düşmesine yardımcı olur

Normal şartlarda 8 saat içinde atması gerekiyor. Atmadığı takdirde zehirlenmeyi önlemek için uzun süre etkisi olan LA cinsinden (en az 50 ml )bir antibiyotik kullanın. Üçüncü günün sonunda eten rahimden kopuşmuşsa kendinizin veya veterinerin eteni alması uygun olur. Aksi durumda eten rahimde yapışık ise zoraki olarak kopartmaya uğraşmayın. Zoraki olarak kopartılma durumlarında rahimde iltihaplı yaralanmalara ve hasara neden olursunuz. Bu durumda yapılması gerekli olan şey,uzun süre etkili olan bir antibiyotik daha vurarak etenin çürüyüp dökülmesini beklemektir. Bu esnada koku olayı olacaktır. Daha sonra rahim içi dezenfektan uygulanabilir. Şunu da bilmelisiniz ki,Bulgaristan göçmeni olan veterinerim Avrupada eten aldırma diye bir uygulamanın bulunmadığını,Türkiyedeki eten alan veterinerlerin de bu işi sadece iyi para bıraktığı için yaptıklarını söylemişti. :)

yorumlarınız için çok çok teşekkur ederım istediğim bilgilere ulaştım... bunun asıl nedeni erken doğummuş veterinerim öyle dedi 9 gün vardı daha doğuma önce doğdu zor atar dedi..hayvan parça parça 3 sefer de 20-25 cm uzunlukta eten attı..bugun veterınerıme temizlettrdım herhangi bir sorun yaşamadık çok şükür hayvan kendine geldi..sizlerin göstermiş olduğu ilgi ve alakayada çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun..

alakazem_43 link=topic=58659.msg631656#msg631656 date=1347920030' Alıntı:
yorumlarınız için çok çok teşekkur ederım istediğim bilgilere ulaştım... bunun asıl nedeni erken doğummuş veterinerim öyle dedi 9 gün vardı daha doğuma önce doğdu zor atar dedi..hayvan parça parça 3 sefer de 20-25 cm uzunlukta eten attı..bugun veterınerıme temizlettrdım herhangi bir sorun yaşamadık çok şükür hayvan kendine geldi..sizlerin göstermiş olduğu ilgi ve alakayada çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun..

Çok geçmiş olsun,

Öncelikle geçmiş olsun 768 abimizinde deiği gibi nettren videolara bakın avrupada sonu almıyorlar antibiyotik,horman ve rahim içi süspansiyon hap uygulamsı yapıyorlar ve bu şekilde düşmesini bekliyorlar.bu sorun bazen başımıza geliyor başka bir arkadaşın dedği gibi LA grubu kullanmanızı tavsiye etmem çünkü süte yoğun geçiyor ve uzun süre bünyede kalıyor ceftifor etken maddesi dah mantıklı olur rahimde daha iyi çalışıyor ve süte geçmiyor,kendi uygulamama gelince duruna göre 48 saatten sonra sonun kopmayan bağlantılarını zorlamadan alamaya çalışıyorum parça kalırsa şayet genelde doğumun 10. günü hormon uygulaması yapıyorum

filteke link=topic=58659.msg631911#msg631911 date=1348062332' Alıntı:
Çok geçmiş olsun,
teşekkurler saolun..
hacimmet link=topic=58659.msg632416#msg632416 date=1348244768' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun 768 abimizinde deiği gibi nettren videolara bakın avrupada sonu almıyorlar antibiyotik,horman ve rahim içi süspansiyon hap uygulamsı yapıyorlar ve bu şekilde düşmesini bekliyorlar.bu sorun bazen başımıza geliyor başka bir arkadaşın dedği gibi LA grubu kullanmanızı tavsiye etmem çünkü süte yoğun geçiyor ve uzun süre bünyede kalıyor ceftifor etken maddesi dah mantıklı olur rahimde daha iyi çalışıyor ve süte geçmiyor,kendi uygulamama gelince duruna göre 48 saatten sonra sonun kopmayan bağlantılarını zorlamadan alamaya çalışıyorum parça kalırsa şayet genelde doğumun 10. günü hormon uygulaması yapıyorum
teşekkur edrım abi bılgılendrdıgın ıcın çok şükür bır sıkıntı yok şimdilik..