Goble ve Diskaro'da 'V-X' Tip ve Marka Tercihi?

Ynt: Goble ve Diskaro'da 'V-X' Tip ve Marka Tercihi?

Eyvellah topraklar.Aynen Akyel bende de Ls var. Daha yeni.İşin açıkcası alırken senin fikirlerinden baya faydalandım.Ama şu ana kadar memnunum anladığım kadarıyla sende öyle.

Ilk traktorunmu ls sifirmi aldin buralarda v tip olanlar da x tip aliyor v tip hic satilmiyor alirsan tercihimdir 20 li lifli kaydirmali ls icin idaal .Bu arada ne yetistiriyorsun bahcelerde ne var

Ilk traktorum degil. İlk once 240 vardi onu satmak zorunda kaldim zaten findik aralari dar oldugundan boyutu buyuk geliyordu.Bir sure 12 hp pirpir ile idare ettim sonra kubota 2530 aldim ve bekledigimi bulamadim bir sene sonra aslinda aklimda hic olmamasina ragmen tamamen saticinin yakin arkadasim olmasindan dolayi temiz ikinci el ls aldim.Su ana kadar memnunum.Findik yetisiriyoruz findik yuzlek koklu oldugu icin toprak islemesi zor.Klasik meyve bahcesinde yapilan uygulama yapilmiyor.Pulluk kokleri parcaliyor rotavator ise devamli kullanimda taban tasina sebep oluyor.En mantiklisi diskli tirmikla topragi islemek gubreyi topraga karistirmak.Dedigin gibi 20 li x tipi en mantiklisi ama sifiri 6500 tl kaydirmali olani,ikinci eli nerdeyse yok olanida yenisini aratmiyor.Su anda en cok bulinan v tipli olani galiba mecburen ondan temin edecez.

240 kullanmayali 9 sene oldu.Kiyas yapamiyorum ama.bence normal olarak biraz fazla yakar gibi ls.Senin tecrubem daha fazladir.Ben daha tam anlamiyla calismadim ls yle.Ama almadan once yakit konusunda cok korkutmuslardi su ana kadar o kadar kotu değil bide daha 500 saatte.

Merhaba, ben Uğurtar Tarım makinelerinden yazıyorum.
Diskaro tercih edecek olan varsa kendi ürünlerimizi tavsiye ederim. Biz 1995 yılından bu yana sadece diskaro imalatı yapmaktayız. 550 farklı model ürünümüz vardır. Üretim yerimiz Bursada ' dır. Ancak Türkiye ' nin hemen hemen tüm bölgelerinde bayilerimiz vardır. TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ve PANKO BİRLİKLER ile de anlaşmalıyız. Detaylı bilgi için 0224 341 81 31 numarayı arayabilirsiniz.
www.ugurtar.com

Arkadaşlar bütün çiftçilere selamlar.Öncelikle herkeze bol kazanç ve bereket diliyorum.Ben çiftçi değilim ama tarıma çok merakım var daha 13 yaşındayım büyüyünce ziraat mühendisi olmak istiyorum.Size bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok ama çok memnun olurum.Öncelikle buğdayı biçtik sonra hangi aletler çekeriz sırasıyla yazarmısınız ve kültivatörümü yoksa diskaroyumu önerirsiniz derinlik ve verimlik açısından.

Herkeze Merhaba arkadaşlar:
Birşey sormak istiyorum, diskaro almaya karar verdim.Ya azim Çekili hidrolik diskaro alcam yada özgül tarım merdanelli diskaro alcam.Sizce hangisini alayım.Kültivatörüm var ama yinede almaya karar verdim....

Öncelikle şunu söyleyim bahçe ve tarla gobleleri farklıdır. Eğer soruyu soran arkadaşın söylediği şartlarda kullanılacak sa yani taşlı ve otlu ve de dik eğimli bir tarlada ise en ideali arka kolları ile taşınan olacaktır. Resimdeki doğrudur arka kollar ile taşınabilir.(tabiki ön ağırlık ve goble ağırlığı oranlı ise) ancak sonrası için genelde yani tarlada yan koldan boşandırılarak normal bir goble gibi kullanır. Vede taşlı, otlu tarla için bence uygun değildir. Bu tiplerin Normal gobleye göre ağırlığı düşük olduğundan v tipinden dolayı birtarafı fazla çekebilir. Yani bir taraf daha az batabilir. Alacağınız markaya dikkat edin derim. Ama bence sizin için en ideali arka kolda taşınan ve kullanımda bir kültivatör gibi indirip kaldırılan, disklerin birbirinden bağımsız olan vede arkasında bir merdane si olandır. Hem diskin biri taşla karşılaştığında o gerekli yüksekliğe çıkarken diğerleri kendi derinliğinde devam eder hemde arkadaki merdane otları küçük partükülere ayırır. Ayrıca traktörün gidebildiği her yere gidebilir. Benim bildiğim azim firması vede ilgi firmasının maxima adlı ürünler bu tip ürünlerin tutulanlardır. Disklerin açısı yani kavisleri sabit olduğundan aldığınız firmaya dikkat edin derim. Çünkü batmama ile karşılaşabilir ve vereceğiniz para boşa gidebilir.takozmu yaymı derseniz bence yay derim. Çünkü takozlar bir süre sonra çıkabiliyor.saygılar.

Arkadaşlar bütün çiftçilere selamlar.Öncelikle herkeze bol kazanç ve bereket diliyorum.Ben çiftçi değilim ama tarıma çok merakım var daha 13 yaşındayım büyüyünce ziraat mühendisi olmak istiyorum.Size bir soru sormak istiyorum cevaplarsanız çok ama çok memnun olurum.Öncelikle buğdayı biçtik sonra hangi aletler çekeriz sırasıyla yazarmısınız ve kültivatörümü yoksa diskaroyumu önerirsiniz derinlik ve verimlik açısından.
inşallah amacına ulaşırsın. Öncelikle şunu söyleyim yerin önceki ürünün cinsi gibi sonrasındaki Ekim yapmayı düşündüğün ürünün cinside önemli genç kardeşim. Burda hazırlık yapacağın için öncelikle analiz edeceksin. Kendi yerin ise bilki neye gerek olduğunu yine sen bilirsin. Mühendis olacaksan öncelikle karşılaştırmayı bilmelisin. Bulunduğun bölge önemli. İklim şartları , toprak şartları...v.s. göre düşünüp sonrasında Ekim yapacağın ürünü seçmen gerek. Seçtiğin ürün ve bulunduğun bölgenin şartları belirleyici olur. Sonrasında ise takvime bağlarsın işleri. Yani kısacası bulunduğun bölge şartlarını ve de tarlanın durumunu düşün, ne ekiceğine karar ver önce. Yaş pasta yapacağını formdakiler bilemezler değilmi! Sana sonra kuru pasta tarifi verebilirler.Yanlış yönlendirme olur. Onun için işini sıraya sok.sırayı şaşırırsan sonuç yine seni şaşırtabilir genç kardeşim. Hevesinde kırılmasın. Sen çok iyi bir mühendis olacaksın inan. İnanmak başarmanın %99 dur. Gerisi hikaye.

9c74c92ecd79dd885f87719a1118e470.jpg