Goble ve Diskaro'da 'V-X' Tip ve Marka Tercihi?

diskaro veya ona benzeyen fakat ismi farklı olan aletler hakkında pek bilgim yok. otlu tarlalardan dolayı bize kesinlikle lazım da çok çeşitleri var.bizim arazi dalgalı, rampalı,taşlı yerlerde var ben diskaro alsam hangi tip almalıyım diskaro tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.bizde çekili tip çalışmaz asılı tip olacak ona göre tavsiye bekliyorum x-v tiplerinin kullanımı nasıldır? ot için çentikli disk olacak diyenler var bu doğrumudur? http://d1209.hizliresim.com/11/d/cyvbh.jpg bu resimdeki diskarolar asılır tip olarak da kullanılabiliyormu? hangi markaları tercih etmeliyiz? diskaroda kullanılacak motorlar Erkunt Kudret 100 4*4 ve MF 3085 Phantom 4*4

Ynt: Goble ve Diskaro'da 'V-X' Tip ve Marka Tercihi?

Senin traktöre resimdeki diskarolar uyar yalnız 28 den yukarısı çok geniş iyi sarılmıyor toprağa çentikli sağan daha iyi sarılıyor ve çalışıyor taşlık yerde ayrı sorun tek mil üzerinde olduğu için taşın üzerinden atlarken ya komple havalanacak yada sağan yamılacak bu noktada disk tiller iyi olur ama hem pahalı hem daha ağır işler için disk tiller ile de hafif işler sorun bence22 yada24 lü disk tiller ama hafif işlerde resimdeki dısaro uyar kollarda askıda iyi çalışmıyor ama arıştan çekince iş yapar diğer tekerlekli gobleler ağır işler için iyi onlarda taşa hiç gelmiyor benim fikrim böyle kanatim disk tiller

yanlız adam link=topic=58731.msg632088#msg632088 date=1348129222' Alıntı:
sitede kaçlıyı kaç beygirlik traktör çekeçeği yazıyor şu an için en iyisi bunlar
ben bu yaylı tipe baktım internetten azim de 18 liyi bile 100-120 hp yazıyor bunda daha düşük güvenemiyorum o yüzden o verilere sizlerden bilgi pratik bilgi arıyorum

dscf5241.jpg

ilginin 28 li v tipini aldık bizim 80 e. bayırlı arazilerde çalışıyoruz.td80 bunu çekiyosa senin makinenin bunu rahat çekmesi lazım. fakat bana kötü yanlarını sorarsan ismail_17 ninde dediği gibi herhangi bir büyük taşa geldiğinde ya sağana bişey olur yada komple üzerinden atlaması lazım. önler kesikli olduğundan toprağa öncelikle kertikli olduğundan yırtarak daha kolay giriyor ve arkadaki düz diskler yumuşak toprağa daha rahat batıyor. sağa dönüşlerde sağanı patlatma gibi durum yüzünden bi defa babam galiba sağa biraz fazlamı döndü bilmiyorum ama 1 defa sağan patlattı birde şimdi ara makaranın biri kırık. daha 130 dönüm yer işledi.

dscf5244.jpg

azimin yaylı modelleri hem daha ağır hemde yüksek güç istiyor biz kauçuklu modellerden aldık azimin 24 ' lü 3 metre olanlardan süper ekipman 1800 kg ağırlığı var senin mf 3,085 çekemez fazlasıyla kastırır traktörü hidrolik kolları filan ama erkunt çeker

geçen bir komşu burda markası yanlış hatırlamıyorsam çekiçkesendi asılır çekilir tip 28 li veya 32 li olması lazımdı ön diskleri tırtıklı olanlardan aldı,diskaro daha sıfır ilk alan adam traktörü çekmedi diye geri vermiş bizim komşuda başkent 285 e almıştı oda ayar verememiş geri verdi diskaronun fiyatı 4000 tl yenileri 7000 miş kangalda güngör tarımda hesaplı bi makine ilgilenrsen

Size taşlı arazi olduğu için en uygun olan disk tiller olacaktır. 24 ' lü veya 22 ' li disk tiller alırsanız taşlı arazilerde sorunsuz çalışırsınız. Diskler bağımsız olduğu için taşta daha iyi sonuç gösterir. Hemde goble gibi sert darbe almaz. Esneyerek taşın üzerinden geçer. Goble hem sert darbe alır. Hemde taşa gelince seker ve sürmeden geçer... Erkunt ' un 3 metreyi sorunsuz sallayacağını düşünüyorum. Sitemiz üyelerinden 786 nickli abimiz avrupasını sorunsuz kullanmış. Yerliler daha hafif. Ondan rahat götürür. Ama Mf için emin değilim. Kullananlar var. Ama ne kadar sağlıklı bilemiyorum. Özdöken, Azim, Çekiçkesen, Ermak, Özgül, BKS, İlgi gibi markalar bu tarz ekipman üretiyorlar...

mustafagursacli link=topic=58731.msg632125#msg632125 date=1348142272' Alıntı:
dikaro artık demode kaldı hidrolik sitemine güvenen disk tiller almalı her türlü bir alet her işe kullan ister direk anıza ister ikilmeye
doğru diskaro demode oldu ama daha bizim köye girmedi bile ben phantomun hidrolik sisteminden şüpheliyim ama 2,5 metreliğini alsak 2 side rahat çalışır diye de düşünüyorum hepinize ilginizden ve önerilerizden dolayı teşekkür ederim

phantomerkunt link=topic=58731.msg632135#msg632135 date=1348148661' Alıntı:
doğru diskaro demode oldu ama daha bizim köye girmedi bile ben phantomun hidrolik sisteminden şüpheliyim ama 2,5 metreliğini alsak 2 side rahat çalışır diye de düşünüyorum hepinize ilginizden ve önerilerizden dolayı teşekkür ederim
disk tiller bizim yöremizdede yok ama devir değişti ...hala saçma sapan makinalara dünya para verenler var akıl işi değil

phantomerkunt link=topic=58731.msg632135#msg632135 date=1348148661' Alıntı:
85lik fantom çekmeyebilir 2.5liği .. bu alabora kobra dedikleri aletler i$inizi görmez mi ? bende vanvay var satacam yani toprağı çok inceltmiyo 2 kere cekmek lazım tabi sizin ekim tarzınızı bilmiyorum toprak yapınızıda bilmiyorum kaç kat diskaro cekiyosunuz onuda blimiyorum .. ama alaborayıda listeye ekleyin bi dü$ünün derim .. + 100 lük kudretle kombine ekim yapma olanagınızda olur rotovatörle ..

Ali SARAÇ link=topic=58731.msg632211#msg632211 date=1348171083' Alıntı:
85lik fantom çekmeyebilir 2.5liği .. bu alabora kobra dedikleri aletler i$inizi görmez mi ? bende vanvay var satacam yani toprağı çok inceltmiyo 2 kere cekmek lazım tabi sizin ekim tarzınızı bilmiyorum toprak yapınızıda bilmiyorum kaç kat diskaro cekiyosunuz onuda blimiyorum .. ama alaborayıda listeye ekleyin bi dü$ünün derim .. + 100 lük kudretle kombine ekim yapma olanagınızda olur rotovatörle ..
biz toprağı duruma göre 2-3 göre kültüvatörle derin bir şekilde ikileriz.fakat bu sene aşırı bir otlanma var önceki senelerde de otlanmadan dolayı diskaroya bir kaç kere niyetlendik ama almadık otlu yerde kültüvatör hemen doluyor topluyor yer yer otu kaçırıyor domuz bıtrağı denen otu sökmüyor bu sebeple diskaro düşünüyoruz galiba diskaro işimize yarar derdimize derman olur disk tiller ağır gözüküyor pek kafama yatmıyor bir de pahalı ama x veya v tipi tarla diskaroları daha uygun olabilir ama ne x ne v hakkında kullanımı hakkında hiçbir bilgi sahibi değilim bunlardan hangisi(x ve v) tarlada kullanılır hangi tipi olacak heryerden her firmadan ayrı bir görüş çıkıyor öyle olunca da kafa karışıyor ister istemez

çekiçkesen diskarolar güzeldir illa diskaro alıcaz diyosanız .. sizin ikisindede kullanabiliceginiz 32 li 3 metre diskaro .. 100lüğe kücük gelir ama bi vites yüksek gidersin 85e tam olur .. alırken mutlaka belirtin geni$ aralı alın oda tıkanma yapar sonra .. yanlız dediğim gibi kobrayıda dü$ünün .. oda otu parçalar atar .. aletler bi dünya para 32li v tipi ızgaraya bilmiyorumda 5 6 binlira fiyat isterler .. bunun yerine 3 metre kobra alsanız ben geçen ay sormu$tum hisarlar 11.500 demi$ti .. hem tek seferde i$inizi halletmi$ olursunuz .. bide yarının aleti rotovatörler .. iki üc sene sonra bide rotovatöre para vermeyin bence .. bende v tipi diskaro var .. rotovatör alıcam ke$ke biri uyarsaydı 5 sene öncede 2 katı paraya rotovatör alsaydım diyorum .. i$te bilmediğimizden aldık $imdi rotovatöre dönücez mecbur ..

Öncelikler herkese bol kazanç ve bereket diliyorum.
Bizim bahçeler(kayısı) çok otlanıyor. Özellikle otlanma zamanı tam hasata denk geldiği için elimiz değmiyor. Ot alıp başını gidiyor.
Kültivatör işlemiyor. Ot topluyor.
12lik 3lü pullukla sürüyordum oda zahmetli oluyor. Kökleri parçalıyor. Toprağın ayarı bozuluyor.
Rotavatör denedim onunda mazotunun altından kalkılacak gibi değil. Ayrıca taban yapıyor. Ardından kültivatör vurmak gerekiyor.
Artık çareyi diskaro veya disktillerde arıyacam. 3 traktör var ancak ağaç altına 240S rahat giriyor.
En uygun alet hangisidir. Ve hangi marka önerirsiniz. Acilen sipariş vericem ve getirticem. Zira bu sezonu alacağım aletle kapatmak istiyorum.