kuraklıktan dolayı borçaların ertelenmesi

sayın arkadaşlar kuraklıktan dolayı borçlarımız ertelendi ancak ziraat ve tarım kredi kaflarına göre yorum yaparak şöyle olanları erteleniyör böyle olanların ki ertelenmiyor diye sorun yaratıyorlardı.
bu konuyu sayın yetkililere anlata anlata sonunda bügün iyi bir cevab aldım...........
hazine müsteşarlıgından ibrahim çanaklı beyin verdiği bilgi il olarak 81 il kapsayacak ve butür sıkıntıları giderecke bir karar name hazırlanıyor denilmiştir.
ziraat odası başkanımız ve millet vekillerimiz ve il tarım müdürlükleri aracılıgı ile iletilen durum bu........

Ynt: kuraklıktan dolayı borçaların ertelenmesi

zaten o kafalarına göre yorum yapmaları yok mu insanı deli ediyor .. illa birinin çıkıp erteleyin yorum yapmayın kafanıza göre demesi lazım .. borçları ertelenecek iller belli $artlar belli hala düzü yoku$a ko$uyolar ..

her kurum kafasına göre çalışıyor...örnek vermek gerekirse tkk borç ertelemesinde en az zarararın %30 olacağını söylüyor ..ama ziraat odaları zarar olması yeterli % desi önemli değil diyor

vale link=topic=58826.msg633249#msg633249 date=1348487981' Alıntı:
her kurum kafasına göre çalışıyor...örnek vermek gerekirse tkk borç ertelemesinde en az zarararın %30 olacağını söylüyor ..ama ziraat odaları zarar olması yeterli % desi önemli değil diyor
$imdi sorun $u aycan abi .. buğdaydaki zararı kaçımız tespit ettirdik .. buğday kalkalı 3 ay oldu zararını tespit ettirmen gerekliydi diyo .. sanki o günlerde zararınızı tespit ettirin borçlarınız ertelenecek denildi .. en önemli nokta zarar tespit noktası .. zararını tespit ettiren var mı içimizde ?

evet biz bağları tespit ettirmiştik ali..don zararından dolayı..burada bağlar kurudu..aslında bize erteleme yerine kuruyan bağlara destekleme vermesi lazım ..hadi bu sene ertelenmiş ..gelecek sene kuruyan bağdan ne satacakta ödeyecek bu çiftçi ..adaletini yiyeyim ben bu memleketin

vale link=topic=58826.msg633252#msg633252 date=1348489182' Alıntı:
evet biz bağları tespit ettirmiştik ali..don zararından dolayı..burada bağlar kurudu..aslında bize erteleme yerine kuruyan bağlara destekleme vermesi lazım ..hadi bu sene ertelenmiş ..gelecek sene kuruyan bağdan ne satacakta ödeyecek bu çiftçi ..adaletini yiyeyim ben bu memleketin
valla o kadar büyük bi sıkıntı yok burda verimler dü$tü 600 700 kg kuru üzümlere .. oda para etmiyo 2.5 2.9 arası üzüm alıyolar çiftçinin beklentisi 4 liraydı 2.5 gibi bi fiyat cıkınca hesaplar $a$tı uç kuruması oldu verimler dü$ük 1 tondan a$$ağı kuru üzüm kesen cıkmazdı bu sene ortalama 600 700 kg hea var 1.200 kilo 1.100 kg kesenler ama nadir

Türkiye şuan öyle bi durumdaki çiftçiler artık canından bezmiş bi durumda çoğu borçlu çoğu batmak üzere mal desen para etmiyo hasılat desen ektiğini ödemedi yem desen almış başını gidiyor mazot zaten uçuşlarda ! Ne olacak bu halimiz Allah bilir artık. Batmazsak iyi .

valtraa93 link=topic=58826.msg633255#msg633255 date=1348489923' Alıntı:
Türkiye şuan öyle bi durumdaki çiftçiler artık canından bezmiş bi durumda çoğu borçlu çoğu batmak üzere mal desen para etmiyo hasılat desen ektiğini ödemedi yem desen almış başını gidiyor mazot zaten uçuşlarda ! Ne olacak bu halimiz Allah bilir artık. Batmazsak iyi .
öyleyken kendimide içine katarak söylüyorum hala traktöre alete ekipmana borçlanıyoruz sanırım ben kendi adıma söyliyim $u ya$ananlardan ders almıyorum ..

Ne yapalım bu çiftçilikte de tiryakilik var geçen sene yeni mibzer özdöken. Damla borulari toplama makinasi ve pamuk sap parçalama makinasi. Ondan sonra 500.metre boru aldik dediğiniz gibi hep malzemeye çalişiyoruz bunlar hepsi bir senede aldiklarimizdir

belki erteleme cazip olur diye kuraklık dosyası vermiştim bu gün ilçe tarım müdürlüğünden aradılar kuraklık dan dolayı erteleme yaptırır isem yem bitkisi desteklemelerinden yararlanamıyormuşum onun için dilekçe yazıp erteleme istemediğimi belirttim. 100 dönüm slajlık mısır 50 dönüm fiğ vardı nerden baksan 8 bin tl desteklememi ve buğday arpa faturalarından alacağım desteği silmem gerekir

arkdaşlar ilk kuraklık ve don olayını bakanlıga mart ayında bildirdim.formda vardır yazım.her ay düzenli bildirdim ancak iltarım ve ilçe tarım ve muhtarların uyumalrı nedeniyle kırıkkale ili kapsam dışı kaldı.ama yılmadım millet vekillerini sayın beşir atalay bakanımızı tarım bakanını başbakanımızı ziraat odası başkanlarını mhp oktay vural beyi arayarak konuyu gündeme taşıdım.kimse bana inanmadı göle yogur çalıyor diye dalga geçtiler ama bir sabah saat 08-15 bakanımızın özel kalemi aradı ve organizasyon başladı herjkes şok oldu.ilçe tarıma gittim hemen herkesi topladım kimse inanmıyor yahu saat 9-15 de iltarımdan bir heyet ve telefonlar trafigi başladı ve ilimizi kuraklık kapsamına aldırdım.bu arda internetten tüm köylerin sitelerine tanıdıklara mail attım tel.ettim ilçe ve il tarıma dilekçe verin diye bir deyiş patladı gitti..........şimdi konuyu genişteyorum sizlerde bölge millet vekillerine ziraat osaı başkanlarına tel.mail atın baskı kurdurun................hadi ..durmayın..........

köylü link=topic=58826.msg633343#msg633343 date=1348507267' Alıntı:
arkdaşlar ilk kuraklık ve don olayını bakanlıga mart ayında bildirdim.formda vardır yazım.her ay düzenli bildirdim ancak iltarım ve ilçe tarım ve muhtarların uyumalrı nedeniyle kırıkkale ili kapsam dışı kaldı.ama yılmadım millet vekillerini sayın beşir atalay bakanımızı tarım bakanını başbakanımızı ziraat odası başkanlarını mhp oktay vural beyi arayarak konuyu gündeme taşıdım.kimse bana inanmadı göle yogur çalıyor diye dalga geçtiler ama bir sabah saat 08-15 bakanımızın özel kalemi aradı ve organizasyon başladı herjkes şok oldu.ilçe tarıma gittim hemen herkesi topladım kimse inanmıyor yahu saat 9-15 de iltarımdan bir heyet ve telefonlar trafigi başladı ve ilimizi kuraklık kapsamına aldırdım.bu arda internetten tüm köylerin sitelerine tanıdıklara mail attım tel.ettim ilçe ve il tarıma dilekçe verin diye bir deyiş patladı gitti..........şimdi konuyu genişteyorum sizlerde bölge millet vekillerine ziraat osaı başkanlarına tel.mail atın baskı kurdurun................hadi ..durmayın..........

senin gibi bir insanı yanımış olmaktan çok mutluyum yusuf abim çok çalışkan bir insansın başarılarının devamını dilerim ok-*-s ok-*-s ok-*-s

konu 2012 yılndan önce olan borçlar -düşük faizli alınmayan krediler-tarsim yatırmayanların borçları,mazot ve nakit kredi kullnanlar ve çks kayıtlı olmayan çiftçilerin borçları ertelenmiyor.
yani borcunu yapılandıranlar şugün ödeycegim diye senet veya belge verenler vs vs uyanık olun...

murat_saribas link=topic=58826.msg633633#msg633633 date=1348580812' Alıntı:
bi konuya dikkatinizi çekeyim ertelemeden yararlanan lara yem bitkisi ve hububat desteği yok bilginize
15 bin borcu erteletmek için 20 binliralık destekten vazmi gececez :D iimi$ :d devlet bilio i$ini ..

murat_saribas link=topic=58826.msg633633#msg633633 date=1348580812' Alıntı:
bi konuya dikkatinizi çekeyim ertelemeden yararlanan lara yem bitkisi ve hububat desteği yok bilginize

öyle birşey yok...........
konuyu yanlış anlatmayalım
sadece yeni kredi ve indirimli kredi yok............