bu konu önemli hepiniz için........

ali tezel...........
1,5 milyon genci ve tüm halkı ilgilendiriyor..

daha neler olacak neler..........

Lise mezunu gence primmetre işliyor!
Bu yıl liseyi bitirip de üniversite sınavını kazanamayan gençlerden erkek olanlarına GSS şoku verildi.

1 Ocak 2012 günü başlayan zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına göre, bu yıl liseyi bitirip de üniversite sınavını kazanamayan gençlerden erkek olanlarına GSS şoku verildi

1 Ocak 2012 günü 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 1 Ekim 2008 gününden beridir ertelenen Genel Sağlık Sigortası devreye girdi. Artık hiç kimse ben de GSS’li olmak istemiyorum deme hakkına sahip değil. Bu arada SGK bu yazının hazırlandığı anlarda daha genelgesini çıkarabilmiş değildi ve SGK önlerinde karmaşa had safhalardaydı.

5510 sayılı Kanuna göre çalışan veya emekli ana-babalar çocuklarına kendileri üzerinden 18 yaşına baktırabilirler. Çocuk 18 yaşına geldiğinde lisede okuyorsa bu süre 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar uzayabilir. Okumuyorsa 18 yaşından sonra mutlaka zorunlu genel sağlık sigortası primi ödemek zorundadır.

18 YAŞINDAN SONRA ÇOCUĞUNA BAKTIRAMAZSIN AMA PRİMİNİ ÖDEMEK ZORUNDASIN
18 yaşından sonra kendi üzerinden çocuğuna sağlık yardımı veremezsin artık o özgür bir birey oldu deniyor ama çocuğun için gelir testi yaparken ana-baba-dede-ninenin-kardeşlerin gelir ve harcamalarına göre gelirlerine bakarım diyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, madem 18 yaşından büyük çocuğuma baktıramıyorum git sadece çocuğun gelirine bak, işin içine ana-baba, dede-nine ve kardeşlerin gelirini ne karıştırıyorsun.

LİSEYİ BİTİREN GELİR TESTİNE
Liseyi bitiren genç 18 yaşından büyük ise üniversiteye hazırlanıyor dahi olsa SGK hemen genç adına 112 lira aylık GSS prim borcu çıkarıyor ve kendisine gelir testi davet yazısı çıkarıyor, yazıda bu yazıyı aldığın andan itibaren 1 ay içinde Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına git ve gelir testi yaptır deniyor. Çocuk bir ay içinde gelir testine gitmezse de bu borç geriye doğru 112 liradan 224 liraya çıkarılıyor. Bir ay içinde gelir testine giderse de bu kere de ailenin kişi başına düşen gelirine göre 38 lira, 112 lira ve 224 lira olabiliyor.

ÜNİVERSİTEYE KAYITLA BORÇ SONA ERİYOR
Çocuk liseden sonra üniversiteye girerse, üniversiteye kayıt tarihine kadar olan borcu ödemek zorunda ama üniversiteye kayıt tarihinden sonra borç duruyor. Üniversiteye giremezse bu kere borç, işe girinceye, evlenip eşinden sağlık yardımı alıncaya kadar devam ediyor.

ESKİ KIZLARA BORÇ YOK
1.10.2008 gününden önce doğmuş 1.10.2008 günü ana-babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkı varsa, üniversiteyi kazanamasa bile GSS prim borcu yok. 1.10.2008 gününden sonra doğmuş ise ilerde 18 yaşını tamamlayınca zorunlu GSS’li olacaklar veya evlenecekler. Ancak, erkeklerde maalesef hepsinde var.

BORÇLUYSAN SAĞLIK YARDIMI VERMEM AMA BORCUNU DA İCRA İLE ALIRIM
Zorunlu GSS ' ye bir kuruş bile borcun olsa sağlık yardımı vermem ama prim borçlarını her ay sana borç olarak yazar üstüne bir de gecikme zammı ilave ederim, icraya verir alırım diyor. Madem borcu zorla alacaksın o zaman borcu olsa da sağlık yardımını ver.

GELİRİN YOK AMA HARCAMAN VAR
Hiç gelirim yok deme şansın yok. Kira veriyorsun, kredi kartıyla market alışverişi yapmışsın, demek gelirin var denecek. Anamdan borç aldım öyle yaşıyorum desen de anandan aldığın borç da gelirindir denecek, ödediğin kira veya ödeyemedin kira da gelirindir denecek senden zorla GSS primi istenecek. Bu arada babanın emekli aylığı var, annenin evde bakım parası var, sana devlet öğrenci bursu veriyor bunlar da senin gelirindir denecek.

Çalışan veya emekli eşler kadın erkek fark etmez birbirlerine hiç GSS primi ödemeden baktırma hakkına sahipler. Bu arada siz ayda 30 gün çalışıyorsunuz ve bu durumda eşiniz evde oturuyorsa eşinize sağlık yardımını GSS primi ödemeden aldırabilirsiniz. Ancak, eşiniz derse ki ben de ayda 10-15 gün çalışayım eve katkıda bulunayım işte o zaman eşiniz 30 günden eksik çalıştığından 30 günden eksik olan çalışmaları için SGK’ya her ay GSS primi ödemek zorunda. Kısaca eş çalışmazsa bedava, çalışırsa para ödeyerek GSS’li olacak.

Ayrıca, eşlerden her ikisi de ayda 30 günden az çalışıyorsa her ikisi de GSS primi ödeyecek.

YEŞİL KART VİZESİ ALMAK ZOR
Haberlerde görmüşsünüzdür yeşil kartlılar yılda bir defa vize yani gelir testi yaptırmak zorundadır. Ancak, 1 Ocak 2012 günü gelir testi değişti eskiden olduğu gibi gelire göre gelir testi yok, harcamaya göre gelir testi var. Bu sebeple vize tarihleri 1 Ocak 2012 gününden sonra Kaymakamlıklara gidenlere bugün git 15 gün sonra gel diyorlar, peki bu süre boyunca sağlık yardımı ne olacak sorusuna ise cevap veren yok.

EMEKLİYE DE GSS PRİMİ ÖDETECEKLER
Başlığa bakıp yanlış anlamayın, emekliler kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları için prim ödemeden sağlık yardımı alırlar. Ancak, 18 yaşından büyük çocukları varsa bunlara sağlık yardımı verdiremezler ve zorla GSS primi ödeyecekler. Yani, emeklinin aldığı aylık gelir sayılacak ve baktıramadığı 18 yaşından büyük çocuk için emekliden zorla GSS primi alınacak. Öte yandan, devletin verdiği özürlü aylığı, 65 yaş aylığı, sosyal yardımlar, evde bakım paraları, öğrencilere verilen burslar gelir sayılacak.

Ynt: bu konu önemli hepiniz için........

18 yaşında ne gelirim var benimde ne soracaksın bana..Hırsızılık yapmayın hükümet rekabetten hoşlanmaz diye bir espirisi var Cem Yılmaz ' ın.. Nereden soysak bu milleti diye her yolu deniyorlar...Destekte çıkmadık ya o zoruma gidiyor..

omerfarukkoc link=topic=58856.msg633929#msg633929 date=1348642562' Alıntı:
Üniversiteli Olanlar İçin Sorun Yok...
Da 18 Yaşında Lise Mezunu Olanlar İçin Sıkıntı Çıktı Simdi...

üniversiteli olanlarda ane baba sıgortası yoksa gelir testıne tabi tutuluyorlar benım babamın sıgortası yoktu kardeşlerım biri,23,,25 ,yaşında üniversiteye gidiyorlar gelir tespıtı yaptılar her birine aylık 105tlçıktı hata şu ana kadar her birininın borcu 800 tl onları geçen gün üdedım

sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sahay ben böle kanun içine ederim ulan ben üniversiteye gidemem yaa ona bide borç çıkatıyolar s.....rım böle yapacakalrı şeye yaa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa

massey ferguson 277 gold link=topic=58856.msg634020#msg634020 date=1348671424' Alıntı:
sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sahay ben böle kanun içine ederim ulan ben üniversiteye gidemem yaa ona bide borç çıkatıyolar s.....rım böle yapacakalrı şeye yaa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa sop-*-sa
Niye gidemeyeceksin la ? Okumayacan mı ?

massey ferguson 277 gold link=topic=58856.msg634023#msg634023 date=1348671705' Alıntı:
la olm 24 sene ben okuda duramam ya bide ailem ilçe dışına göndermiyo atkaracalar makina mühendisligi kazandıydım annem saolsun yollamadı : ' (
Bu anneler bazen adamı hasta ediyor gercekten.Babam beni koleje yazıracaktı annem babamın aklını çeldi.