Tarıma Yeni Başlıyorum

Herkese Selamlar. Ben istanbuldan kastamonuya yerleşmeyi kafama koydum. Bu yüzden Kastamonu 60 dönüm yer aldım. Fazla bir sermayem yok. Ben bu 60 dönüm yerde ne ekersem geçimimi sağlayabilirim. Bana akıl ve yol gösterecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Adım adım büyümek ve bu tarım hayvancılık işlerinde kendimi geliştirmek istiyorum. Sadece 60 dönüm boş bir tarlam var artık.

Ynt: Tarıma Yeni Başlıyorum

şevkini kırmak istemem ama daha yolun başında bile değilsin azimlede çalışsan boş... :(
daha kat edeceğin çok var desem o bile az :(
aycan abininde dediği gibi en güzeli bulaşmamak bu devirde sıfırdan başlayan çiftçiye tarımda ekmek yoktur biz yıllardır içindeyiz ama daha bişey öğrenemedik

sarımsak diyorsunda beni düşün hiçbirsey bilmiyorum ve sadece sizlerin yazdıklarınız ve googleda arastırdıklarımı okuyorak öğrenmeye çalışıyorum. Peki buğday mısır felan olmaz mı ? işçilik üretim kolay olsun istiyorum.

not: ıstanbulda da hayat yok. trafık gurultu stres artıs ınsanlar saygısızlıklar uc kurus maasa agır işler kıra yuksek hersey pahalı huzur yok iman yok. o yuzden o ortamdan huzuru aramaya gelıyuorum. alın terı dökerek gecımımı kazanmak ıstıyorum

• Beğen
Tepkiler: meraklibiracemi

çünkü sadece tarlayla iş bitmiyor ..traktör alacaksınız ve ekipman ,,ben her sene bir ekipman aldığım halde hala almayı bitiremedim ..birde sulak tarım yapacaksanız sermaye bol olmalı.. tabii kazanç yok değil ..mutlaka kazanacaksınız fakat çekilen eziyete ve ekipman için yapacağınız yatırıma değecekmi

anayurtlu 3105d link=topic=58873.msg634189#msg634189 date=1348693013' Alıntı:
Çok güzel bi seçim ama kesinlikle kazanç beklemeyin spor olur..
:)))))))))) arkadaş konuyu çok iyi özetlemiş katılıyorum...ha babam bu sene, ha babam şu sene derken bi bakmışsın mezarlığın yanındaki tarlaları sürüyon:)) Yine de umutsuzluğa kapılma Allah yar ve yardımcın olsun ne diyelim...

bencede hiç bulaşma ver ordan birine kiraya işlesin bu zamanda 60 dönüm karın doyurmaz ama benim paraya hitiyaçım yok zevk için yapıcam dersen oo başka ama anayurtlunun dediği gibi spor olarak yaparsın girdiğin kapıdan çıkarsan iyi benim dedimde çiftçi idi babamda çiftçi bu zamana kadar daha takımları tamamlayamadık :)

Aramıza Hoşgeldiniz :) Kastamonu ' da Genelde Ne Ekiliyosa Ve Hangi Ürün Daha Fazla Para Kazandırıyosa Oranın Halkından Soruşturarak Öğrenip Bu Ise Ilk Adımınızı Atabilirsiniz ;) Ileride Zaten Sizde Alternatif Ürünleri Araştırıp Öğrenerek Gelişime Başlarsınız, Kolay Gelsin :)

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.
Öncelikle bölgeniz hangi iklimde , hangi ürünleri yetiştirme potansiline sahip bunları öğrenmeniz lazım. Hangi ürünlerin yetiştiğini zaten etrafınızda gözlem yaparak kendinizde görebilirsiniz. Ama farklı ürünlere yönelmek isterseniz bu konuda ziraat mühendisleri vb tecrübeleri olan kimselerden danışmanlık alabilirsiniz.
Sıradan , standart ürünleri yetiştirerek geçiminizi 60 dekar yer zor sağlayabilirsiniz. Bölgenizde sulama imkanı mevcut ise daha fazla ürün alternatifiniz olabilir.

Ben hem esnafım hem çiftçi. Çiftçilik benim için sadece bir yan gelir olmaktan öteye gidemiyor. Esnaf olmasam sadece çiftçiliğe kalsam şimdiye kadar çoktan sıfırı tüketmiştim.Yıllardır bu işi yaptığım halde haala
çiftçilikte bir standartlık yakalamıyorum. Bir sene iyi oluyor , üç sene kötü yani istikrar yok. İklim , ihracat v.s durumlara göre her yıl değişiyor.
Özet: Bulaşma...

aramıza ho$geldin .. bugday mısır yeti$tirebilirsin ilk etapta .. aman alete edevata traktöre para yatırma ver parasını sürsünler eksinler .. sene sonunda yine eline bi$eyler kalır .. alete traktöre para yatırdıkca sene sonunda 1 lirada kalmıyo hepsini onlara yatırıyon .. aycan abinin dediği gibi al al bitmiyor :D

Hoşgeldin :) Ben Burdaki Yani iç anadoludaki tarıma bakarsam hiç bir iş yok biz pişiriyoruz esnaf yiyor mazota hergün zam mahsülü 1 alıp 4 veriyorlar biz ancak hammallık yapıyoruz ha karnımız doyuyor şükür ama biz sadece ameleyiz :) Kolay Gelsin Bol Kazançlar :)

• Beğen
Tepkiler: Stronger

Tüm yorumlar için çok sağolun ama bu tarımı hayvancılığı sen yapma o yapmasında kım yapacak. herseyı hazır alamayız yurtdısından al al nereye kadar. üretmeden nasıl ilerleyebiliriz.

60dönüm yetmez geçinemezsin demizsiniz. ne kadar olması lazım. örnek bir hesap yapabilirmisiniz. su kadar alan olsa sunu eksen (bugday mısır arpa yonca) ve bu kadar gıderın olur sana bu kalı gıbı. sözle degılde hesap kıtap ıle işyapmak ıstıyorum. gözümle görmem lazım kagıt uzerınde. elbet evdekı hesap carsıya uymaz.